První svíčka na adventním věnci

Datum: 26.11.2012
Komentáře: 0
obrázek
Přichází krásný adventní čas a jedním z jeho symbolů je adventní věnec. Spletený z větví jehličnanů či stálezelených keřů a ozdobený čtyřmi svíčkami ve tvaru kříže dnes patří neodmyslitelně do našich domovů. Každá svíce představuje jednu adventní neděli a o každé neděli by měla hořet právě jedna. V letošním roce advent začíná až v neděli 2. prosince. Znamená to, že v tento den v kostelech proběhnou první adventní bohoslužby, rozezní se varhany a tóny adventních koncertů, slavnostně se otevřou vánoční trhy a rozsvítí ozdobené vánoční stromy na mnoha náměstích. Tento den by na adventním věnci měla zahořet první svíčka.

Na trhu i v květinářství můžete koupit mnoho různých druhů adventních věnců, od těch nejjednodušších ozdobených jen svíčkami až po složitě zdobené vazby v mnoha krásných barvách. Pokud nevyžadujete čerstvou vůni jehličí, můžete v každém větším obchodě koupit věnec umělý. Má jednu výhodu – nemění se, každý rok jej vytáhnete ze skříně, oprášíte a upevníte na něj nové čtyři svíčky. Tím se ale připravíte o kouzlo a pohodu, kdy si můžete věnec udělat sami doma. Dnes není vůbec složité udělat si tuto adventní výzdobu sami. A možností je opravdu mnoho, pokud máte alespoň trochu chuť a fantazii.

 Základem je kruh

V minulosti kostru věnce tvořily větvičky nebo stvoly slámy smotané a zatočené do typického kruhu. Podobné tvary ze slámy či větví dnes snadno pořídíme v obchodech a dozdobit je už můžeme jen podle svojí fantazie. Nejlepší pro výrobu adventního věnce je kruh ze slámy nebo z polystyrénu, do kterého lze jednoduše větvičky zapíchnout.

Větve jehličnanů nasbíráte při listopadové procházce v lese. Ideální je jedle, která nejdéle vydrží, anebo krásně vybarvený stříbrný smrk – s tím se ale hůře pracuje, protože je velmi pichlavý. Nejjednodušší na vyvázání i dostupnost a na první pohled nejhezčí jsou samozřejmě větvičky smrku – ale u nich je nutné předpokládat, že v teplém pokoji vydrží sotva týden, takže do svátků nám věnec nejspíš stihne opadat. Jinak můžete nařezat větve cypřiše a tújí na zahradě, použít lze také stálezelený břečťan nebo mahonii.

Kromě větví a kruhu na věnec pak potřebujete tenký vázací drátek (ten pořídíte snadno v železářství nebo květinářství) a libovolné materiály na ozdobu – šišky, umělé plody, stuhy a barevné mašličky, korálky či slaměné tvary – a samozřejmě čtyři svíčky a podstavce pro jejich zapíchnutí do věnce. Větve stromů si zahradnickými nůžkami nastříhejte na stejně dlouhé a rozdělte je, pokud plánujete kombinovat různé druhy. Potom začněte vyvazovat první větvičky na tělo kruhu, přitáhněte je drátkem, a postupně přikládejte další vrstvy a utahujte je dokola kolem celého kruhu. Tímto způsobem vytvoříte na věnci souvislou vrstvu větví.

Pak už jen ozdobit

Možná chcete nechat vyniknout i proutěný nebo slaměný kruh v základu, potom stačí větve přichytit jen místy. Nebo je také můžete úplně vynechat a ozdobit kruh jen šiškami, plody šípku, umělými květy a jinými tvary. Také je možné věnec omotat zdobenou stuhou, ale stejně tak lze stuhu vyvázat jen na jednom místě, případně na čtyřech protilehlých stranách. Věnec může být zhotoven také z kynutého či perníkového těsta, ten pak ozdobíme nejspíš polevou z bílků. Nebo jej můžete smotat z barevných zbytků látek nebo uplést z vlny, vyřezat z kusu dřeva, vytvarovat z tvrdnoucí hmoty (obdoba oblíbeného moduritu) či jen ozdobit čtyřmi svíčkami a dekoracemi velký talíř nebo kulatý podnos. V případě, kdy bude věnec patřit na stůl, zapíchněte do něj čtyři stojánky na svíčky (ty koupíte také snadno za pár korun v květinářství) a samozřejmě čtyři svíčky – prodávají se sady v různých barvách, takže není problém vyladit věnec do jedné barvy od mašliček až po svíčky. Pokud jej chcete pověsit na dveře, nezapomeňte na delší stuhu na zavěšení.

Nejpůsobivější barevné ladění věnce je červená v kombinaci se zelenou (tedy zelené větve a červené stuhy) anebo modrá se stříbrnou - ale v tomto směru záleží čistě na vašich představách, takže věnec může být oranžový, bílý, fialový, zlatý anebo čistě přírodní.  Ať už použijete jakoukoliv techniku výroby a zdobení a barevného tónu, vždy mějte na mysli, že věnec děláte pro radost sebe a své rodiny a pro adventní pohodu našeho domova.

Krásný a klidný čas adventní  vám přeje redakce

Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl