Co dělat, když lidem chybí peníze v rodinném rozpočtu?

Datum: 17.11.2011
Komentáře: 0
Začátek školního roku, zákonem stanovená výměna letních pneumatik za zimní, nadcházející Vánoce a po nich třeba dovolená na horách. To je jen zlomek výdajů, které mohou v tomto období pro české domácnosti znamenat značný zásah do rodinných rozpočtů. A přestože se v posledních letech Češi naučili myslet na horší časy, občas se dostanou do situace, kdy jim úspory nestačí. Co v takové situaci dělat? Několik otázek jsme položili Pavle Hávové, tiskové mluvčí ČSOB.

 Co byste doporučila lidem, kteří na konci měsíce pravidelně zjišťují, že na účtu nemají peníze na nákup věcí, které potřebují, nebo které si přáli?

 
První cesta k řešení spočívá v tom, že by se měli zamyslet, zda některé položky ve svých pravidelných výdajích nemohou snížit, případně omezit. Každý z nás takové rezervy má a určitě nějaké najde. Druhou cestou, kterou se mohou vydat, je pravidelné ukládání části výplaty na spořicí produkty, které v čase nabízejí výhodné zhodnocení. Na to bohužel Češi v poslední době zapomínají a zbytečně veliké částky drží na běžných účtech, kde doslova leží ladem a nevydělávají jim. 

A co když člověk tuto rezervu nemá a potřebuje peníze okamžitě? Například na nové auto nebo na elektroniku?


V takových případech je nejlepší variantou neúčelová půjčka. Zrovna auto či elektronika jsou dobré příklady. Půjčovat bychom si totiž měli vždy především na věci dlouhodobého charakteru, které potřebujeme k výkonu práce nebo pro zajištění chodu domácnosti. 

Vaše banka prý v současné době nabízí půjčku, kterou lze využít na jakýkoliv nákup zboží. Je to pravda?


Ano, jde o ČSOB Půjčku na cokoliv, která umožňuje získat až 600 tisíc korun s výhodnou úrokovou sazbou. Jejím pozitivem je, že si klient může výši splátek určit sám podle svých možností s rozložením až na sedm let. Až do 16. prosince navíc trvá akční nabídka, která nabízí možnost částečného nebo úplného předčasného splacení bez jakýchkoliv poplatků. Zároveň lidé mohou čerpat i řadu jiných výhod.

 Existují nějaká pravidla pro výběr úvěru? 

V první řadě je důležité, aby si každý ujasnil, kolik peněz potřebuje, aby nemusel v průběhu splácení čerpání půjčky úvěr navyšovat. Ze své zkušenosti bych také doporučila být obezřetný, od koho si půjčovat. Je nerozum půjčovat si od nesolidních lichvářů, kteří půjčí komukoliv bez ohledu na to, jestli bude mít na splácení nebo ne. Často pak takové případy končí u exekutorů. Banky jsou solidní, a kromě toho, že nabízejí výhodnější podmínky, ke každému úvěru také nabízejí pojištění schopnosti splácet v případě nepříznivých a neočekávaných životních událostí. Toto pojištění si lze v ČSOB zřídit přímo v okamžiku zřizování půjčky. Naším cílem totiž je, aby u nás klienti měli vše, jak se říká, pod jednou střechou. 

Co dodat na závěr? Jakákoliv půjčka je do budoucna zásahem do rozpočtu, protože kromě vlastních výdajů běžného měsíce je potřeba ještě vydat peníze na splacení tohoto finančního závazku. Proto nelze než souhlasit s odborníky z banky, že půjčka na vybavení bytu, pořízení nového vozu či zvýšení kvalifikace má své opodstatnění. Zatímco půjčovat si peníze na dovolenou, drahé dárky či oblečení nepatří k rozumným investicím a dříve či později bychom se tak mohli ocitnout v dluhové pasti neustálého splácení a vytloukání klínu klínem dalšími půjčkami. Proto před každým podpisem smlouvy o úvěru vždy pečlivě promyslete, nakolik je či není pro vás nezbytný.

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl