Advent se už blíží

Datum: 19.11.2012
Komentáře: 0
obrázek
Adventní období letos začíná první prosincový víkend. Právě tento den začíná pro křesťany hlavní a nejkrásnější období liturgického roku – očekávání narození Krista v Betlémě, s nímž souvisí příchod vánočních svátků, druhých nejdůležitějších a také nejkrásnějších křesťanských svátků v roce.

V pátém století v Římě a Ravenně začali věřící dodržovat postní období trvající několik adventních nedělí. Již do tohoto období lze datovat první zmínky o adventní liturgii. Věřící se takto připravovali na oslavy narození Krista. Až o něco později, přibližně v desátém století, papež Řehoř Veliký stanovil počet adventních nedělí na čtyři. Předcházejí Štědrému dni a začínají na přelomu listopadu a prosince – první adventní neděle označuje počátek křesťanského roku, advent potom končí při západu Slunce před Štědrým večerem.  

Liturgická barva adventu věnec

Fialová barva je barvou bolesti a lítosti. Možná právě proto je také liturgickou barvou adventního období, a to ve všech odstínech. Teprve na konci adventu o třetí adventní neděli fialovou nahrazuje růžová, která symbolizuje radost. Fialovou barvu často nahrazuje červená, dnes je velmi populární také modrá, zlatá či stříbrná. V dnešní době není výjimkou najít adventní a vánoční výzdobu laděnou do oranžové, tyrkysové či sněhově bílé. 

Očekávání narození Ježíše bylo vždy v myslích lidí chápáno jako rozjímání, zpomalení zastavení a klidné očekávání svátků Vánoc. Bylo to typické pro toto období, a to již od pohanských oslav zimního slunovratu. Období ovlivňovaly také dlouhé večery a brzká tma, chladno, kdy lidé nemohli pracovat venku, a tak seděli doma u kamen při světle svíček a loučí, věnovali se domácím pracím, péči o dobytek ve chlévech, vyprávěli si různé příběhy, prozpěvovali a přitom vyřezávali předměty ze dřeva, vyráběli figurky ze slámy nebo drali peří. Protože přes rok žili lidé skromně, těšili se na svátky také proto, že si jednou za rok dopřáli skutečnou hojnost - sladké cukroví, ovoce a jiné pamlsky. V tomto období také v minulosti hospodyňky pečlivě uklízely a svátečně zdobily své domovy.figurky 

Advent má své kouzlo  

Na náměstích v českých městech i v sousedních zemích a často také na nádvořích hradů či perníčkyzámků se konají typické adventní trhy, které přinášejí staré zvyky – prodej perníčků a výrobků ze dřeva a slámy, ochutnávku svařeného vína či medoviny, koncerty či zpěv vánočních koled a adventních písní, mnohde najdete betlém s figurkami nebo i se živými zvířátky a Marií s malým Ježíškem, řemeslníci (například kováři či řezbáři) předvádějí původní řemesla. Koupit si zde můžeme vánoční stromeček i adventní věnec. Divadla a koncertní sály pořádají v tomto období mnoho krásných adventních koncertů. Svátečně ozdobené kostely otevírají své brány nejen věřícím. Kdo nechce podléhat komerci a rád by v tomto období svátečně rozjímal, má mnoho příležitostí. 

 

Krásný a klidný adventní čas přeje redakce
foto:Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl