Zahrada v říjnu

Datum: 16.10.2012
Komentáře: 0
obrázek
Babí léto je nejspíš už definitivně pryč a podzimní počasí dorazilo nejen do našich zahrad. Ze dne na den najednou začalo padat barevné listí ze stromů, rána přinášejí teploty blížící se k nule, letní oblečení zmizí opět na dlouhou dobu na dno skříní. Naše zahrada se pomalu chystá na zimní spánek, ale je potřeba, abychom jí v té přípravě pomohli.

Říjen je měsícem začínajícího úklidu na zimu a přípravy zahrady k zimnímu spánku. Je také ideálním měsícem k různým podzimním dekoracím u domu, v zahradě nebo v bytě.

Zeleninová zahrada

Růžičkovou kapustu a pórek sklízejte probírkou, jsou značně mrazuvzdorné. Řapíkatý celer, který jste do nástupu mrazu ještě nespotřebovali, založte ve sklepě. Se sklizní zelí čínského neboli chřestového si nedělejte starosti, protože snese mráz - 6˚C.

 

Kadeřávek sklízejte v říjnu, když ho již v noci několikrát přešel mráz. Je pak mnohem chutnější. Také sklízíme červenou řepu. Je nutno postupovat opatrně. Nesmíme poškodit bulvy, ani listy se nesmějí ořezávat. A samozřejmě sklízíme také zeleninu ze záhonů.  Do tepla před prvními mrazy by měl jít celer a mrkev.

Z keřů na lukách můžete sklidit plody šípku. Usušené šípky se budou hodit v zimě na čaj, obsahují velké množství vitamínu C a také antioxidantů. Vrcholí také sklizeň dýní, o nichž jsme si nedávno psali v článku Dýně posiluje žaludek.

V posledních říjnových dnech postavte petržel a pažitku, které jste vysadili do kořenáčů, ke světlému kuchyňskému oknu. 

 

Už žádné další sekání trávy

Ale kromě sklizně si zahrada zaslouží také pečlivě uklidit a připravit na chladné období. Ještě naposledy bychom měli posekat trávník a před zimou ho pořádně provzdušnit a pohnojit. Z trávy a celé zahrady postupně musíme shrabat listí, kterého bude padat ze stromů stále víc. Listí je možné použít na ochranu keřů a mladých stromků, anebo jím přikrýt záhony.

Vysazujeme na příští rok

V říjnu lze vysadit prakticky jakékoliv ovocné stromky a také keře s chutnými a zdravými plody borůvek, brusinek, kiwi nebo rakytníku. Správný čas nastal také pro vysazení okrasných keřů do živého plotu, například javoru, tújí nebo zlatého deště či šeříku, které nás hned brzy zjara přivítají svými pestrými květy.

Pro budoucí kvetoucí zahradu ostatně právě v tuto chvíli můžeme vysazovat okrasné cibuloviny, tedy především krokusy, tulipány, narcisy nebo hyacinty. Zejména krokusy vyrazí jako jedny z prvních hned poté, až sleze sníh a zahradu ohřeje jarní sluníčko.
Hlízy krokusů můžete počátkem října zasadit do kořenáčů, aby vykvetly v místnosti. Jako substrát použijte zahradní zeminu a udržujte hlízy na chladném místě.

V tomto období také vysazujeme královnu zahrad, růži. Keřové růže vysaďte tak hluboko, aby místo očkování bylo dostatečně zakryto zeminou. Mezi stromkovými růžemi se mají nechávat rozestupy 75 až 100 cm. A rovněž nic nezkazíte, když se budete věnovat skalce. Ať už založíte zcela novou, anebo jen upravíte tu původní a zasadíte do ní nové rostliny. Krásnou a barevnou ozdobou podzimní zahrady, které neuškodí první mrazíky, je například vřes nebo barevné trsy chryzantém, které teď nedělíme ani nepřesazujeme.
Z odkvetlých letniček jako jsou např. afrikány, cynie nebo astry sbíráme odkvetlé suché květy a shováme si semena na příští rok.

Levanduli a také šalvěji je třeba připravit na sklonku října ochranu před zimní nepohodou. Půdu nastelete uleželým chlévským hnojem nebo rašelinou. Na rostliny potom položte vrstvu smrkových větví, těmi přikryjte také tymián i mátu peprnou. Když by nebylo dostatek sněhu, zimním sluncem zahyne.

Vlašské ořechy ponechte na stromě tak dlouho, dokud samy nespadnou. Získáte tak plody nejlepší jakosti.

Máme poslední příležitost si trhat okvětní lístky růží a sušit si je na pot pouri nebo nakládat do oleje. O vonných olejích jsme již psali v článku Připravte si vlastní masážní olej

Užijte si procházek barevným podzimem
Redakce 
foto:Pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl