Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Datum: 22.10.2012
Komentáře: 0
obrázek
Podzim je obdobím, kdy častěji než jindy začínáme uvažovat o změnách. Pokud chcete pořídit nový dům, byt, chalupu nebo zahradu, právě teď je nejlepší začít promýšlet realizaci tohoto plánu. Než se vyřídí formality, zima uteče – a první teplé jarní dny už můžete přivítat podle svých představ v novém. V podzimním a zimním období také spíše uvidíte, pokud má zamýšlená nemovitost nějaké vady – poté, co opadají listy ze stromů a keřů, vše je totiž lépe vidět.

Na realitních serverech, v časopisech anebo v reálu při výletu do krajiny objevíte nemovitost, která vám připadá jako krásná a nejlepší, právě taková, jakou jste si přáli už dlouho poznat. Domluvíte si tedy schůzku s realitním makléřem a jedete si vysněný objekt prohlédnout. Na první pohled vám může připadat vše v naprostém pořádku, ale i ten nejkrásnější a nejideálnější pozemek či dům může mít svoje skryté nedostatky či závažné vady, které zásadním způsobem ovlivňují jeho tržní cenu a zejména pak užitnou hodnotu.

Pozor na zástavy a věcná břemena

Nejdůležitější je ověřit si nejprve vlastnická práva na katastru nemovitostí, a to včetně případných závazků vůči druhým stranám – tedy především nesplacené úvěry či jiné smluvní zástavy anebo věcná břemena. Nenápadná poznámka o věcném břemeni může totiž představovat nemožnost jakékoliv další manipulace s pozemkem, přes který vede dálkový rozvod plynu či kabely s elektřinou nebo telekomunikační sítě. A naopak – pokud elektřina či plyn na pozemku vůbec není, je dobré si zjistit, jak daleko se nachází nejbližší zdroj a spočítat si předběžně náklady na jejich přivedení na hranice pozemku. Někdy mohou tyto náklady značně převýšit samotnou cenu pozemku.

Nezkolaudovaná studna bude problém

Další problém může představovat studna. Všechny využívané zdroje pitné vody musely v uplynulých letech projít kolaudačním řízením, a to zpětně i ty studny, které se nacházely u starších nebo nevyužívaných staveb. Pokud majitel objektu studnu nenechal zkolaudovat, může to znamenat, že tato povinnost po koupi nemovitosti spadne na vás, což může představovat velmi komplikované dohledávání dávno zapomenutých dokumentů. Anebo studnu nebudete moci využívat, což zejména na vesnici bez vodovodního řadu prakticky znemožňuje využívání celého objektu.

Již druhým rokem je povinností všech majitelů domů nechat pravidelně provádět revizi komínu. Zejména u starších objektů je velmi důležité nezapomenout na tento dokument, ale povinnost se vztahuje i na novostavby a v případě kontroly či požáru jde po převodu nemovitosti zodpovědnost jednoznačně za novým majitelem. Od příštího roku se trh s nemovitostmi zkomplikuje ještě o další vymoženost, a sice povinný energetický štítek. Zvažujete-li koupi nemovitosti teď na konci roku, v případě, že se prodej protáhne až do roku příštího, zcela jistě se této povinnosti nevyhnete. Zodpovědnost leží na původním majiteli, který dům prodává, ale vy jako kupující máte povinnost po něm doklad energetické náročnosti budovy požadovat. Detailně se tomuto tématu budeme ještě věnovat.

Změny bez stavebního povolení?

V případě budov je také dobré vyžadovat původní projektovou dokumentaci. Pokud skutečný stav nemovitosti neodpovídá tomuto projektu, je dobré zjistit, na základě jakých povolení byly provedeny změny a zda jsou zaznamenány na příslušném stavebním úřadu a pochopitelně také řádně zkolaudovány. Jinak se můžete stát vlastníkem černé stavby a způsobit si tak do budoucna četné problémy a komplikace.

V případě budovy či pozemku v chráněné krajinné oblasti je dobré nespoléhat na tvrzení majitele či realitní kanceláře, že pozemek se nachází v oblasti určené územním plánem k zástavbě, a lze na něm tedy stavět či bez problémů přestavovat. Takovou skutečnost si vždy raději ověřte žádostí na příslušném stavebním odboru, který můžete seznámit se svým budoucím záměrem, a kde můžete požádat o vydání územního rozhodnutí či územně plánovací informace, a to i když nejste dosud majitelem nemovitosti.

Vlhko a plíseň samy nezmizí

V případě samotné stavby, zejména u starších domů, je dobré zajímat se také o stav elektrických rozvodů v domě, o stav izolací i samotného zdiva. Staré budovy bývají často izolované velmi špatně či vůbec, což je zdrojem stálého vlhka, plísní a také špatného stavu nosných zdí. Pokud si nejste skutečným stavem nemovitosti jisti, je rozumné přizvat si na další prohlídku odborníka z oboru stavebnictví, aby případné závady posoudil a včas zhodnotil možná rizika.

Říká se, že každá nemovitost má svého kupce. To je určitě pravda. Ale cena této nemovitosti musí být vždy přímo úměrná její kvalitě a skutečné hodnotě. Buďte proto před podpisem smlouvy vždy velmi opatrní. V tomto případě se víc než kdy jindy vyplatí rozvážnost a pečlivost při zjišťování důležitých informací. Jde přece o vaše peníze.

Šárka Kunická

Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl