Ptáčci - naši zimní kamarádi

Datum: 9.11.2011
Komentáře: 2
obrázek
Jako každý podzim, většina stěhovavých ptáků již opustila naše kraje a odletěla za teplem. Zůstalo zde ale plno těch, kteří neodlétají. Spousta drobného zpěvného ptactva dokáže přežít mrazivou zimu. Horší to je ale s potravou, které je v zimním období nedostatek – zvlášť tehdy, když napadne sníh. A tehdy se ptáčkové objevují v našich zahradách a doufají, že jim pomůžeme.

A my bychom jim měli pomoci rádi. Ptáci nejsou nároční – během celého roku se krmí drobným hmyzem, ale vystačí si také s rozličnými semínky či drobnými bobulovitými plody. Ale tato potrava v zimě není ve většině případů v jejich přirozeném prostředí k nalezení. Zatímco pro nás není vůbec náročné se o trochu krmení postarat.

Krmítko je základ 

Ke každému domu by mělo krmítko patřit. Kdo nemá zahradu, vystačí si i s okenním parapetem, ale mnohem lepší je samozřejmě pověšené krmítko například pod pergolou, pod převisem střechy, případně i na stromě. Ideálně před naším oknem. Pohled na krmítko obsypané pestrobarevnými ptáky je totiž mnohokrát hezčí než sebelepší televize. Důležité ale je, aby se na krmítko nedostala odnikud kočka, proto jsou nejvhodnější krmítka zavěšená pod střechou. 

Ptáčci jsou plaší, alespoň ze začátku – po nějaké době je možné, že si na naši přítomnost zvyknou a přestanou se bát. Přilétají někdy v hejnech, někteří jen popadnou potravu do zobáčku, jiní spokojeně sedí v krmítku. Protože potřeba, aby jeho plocha umožňovala pohyb více návštěvníků současně. Stříška krmítka zajistí, že potrava nezapadá sněhem a neprovlhne, zvýšené okraje zase zadrží krmení uvnitř. 

Co jim chutná? 

Nejoblíbenější potravou zpěvného ptactva jsou olejnatá semena. Vůbec nejlepší a pro ptáčky nejchutnější (a také jimi nejvíc oblíbená) je slunečnice, ale nepohrdnou ani lněným semínkem, sezamem, prosem, mákem nebo konopným semínkem, případně i jinými semínky obilovin. Stejně tak si rádi dají ovesné nebo ječné vločky či rozdrcená ořechová jádra (z vlašských nebo lískových ořechů). sýkorka modřínka

Sýkorky zejména uvítají také syrové sádlo a zejména hovězí lůj. Ten získáme snadno vykrájením z tučnějšího hovězího masa. Propíchnutý kousek loje zavěsíme nejen nad krmítko, ale také na větve keřů nebo stromů – ale i tehdy volíme dostatečně tenké větve, aby se po nich nemohly dostat kočky. Pokud nemáme čerstvý lůj, v obchodech koupíme již hotové lojové koule v síťce, které ptáčkům velmi chutnají. Stejně tak se prodávají hotové směsi semínek už přímo určené pro konkrétní druhy ptáčků. 

Kosi a drozdi ocení také jablka. Nejlepší jsou nakrájená na menší kousky, ale bez problémů si oklovou celé velké jablko. Oblíbené jsou také bobulové plody, například šípky, aronie, mahon nebo hloh či rakytník. Pokud jsme je nesklidili všechny a ponechali je na keřích, ptáčkům rozhodně uděláme radost. Čerstvé pečivo a chléb, stejně jako těstoviny a jiné zbytky z naší domácnosti do krmítka naopak v žádném případě nepatří. šípky a jablka

Koho v krmítku potkáme nejčastěji 

V našich krajích v zimě uvidíme nejspíše sýkorky. Je jich u nás několik druhů a jedná se o velmi čiperné a přizpůsobivé ptáčky. Vyskytují se v menších hejnech, jedna taková rodinka sýkorky za rok uloví přes 100 kilogramů hmyzu, jsou to tedy naši biologičtí ochránci zahrad, tedy už jen proto bychom si je měli hýčkat. Velmi hluční návštěvníci krmítka bývají vrabci, na kraji zimy se objevují také zvonci a dlasci, které poznáme podle silných zobáčků, anebo pestrobarevní drozdi či brhlíci. V chladném období přiletí rovněž sojka nebo strakapoud, ukážou se již zmínění kosi. 

Pokud ještě nemáte krmítko, je nejvyšší čas si je udělat. Ideálním materiálem pro jeho zhotovení je dřevo a zvládne jej sestavit určitě každý, kdo si rozumí s pilkou a kladívkem. Pokud si na to přesto netroufnete, anebo nemáte čas, velké obchodní domy s hobby materiály nabízejí nepřeberné množství krmítek, kde si vybere opravdu každý. Tak neváhejte. Ptáčkové si naši pomoc opravdu zaslouží a uvidíte, že se vám za těch pár semínek příští rok na zahradě štědře odmění.  

Šárka Kunická

Foto: Pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
0-2/2

vzkaz

Bydlíme v Brně Žabovřesky a každé ráno máme hosta na snídani.Na olejové kouli,která je pověšena hlavně pro sýkorky,se ve stejný čas houpe a zobe strakapoud....krásný ptáček

vzkaz

Bydlíme v Brně Žabovřesky a každé ráno máme hosta na snídani.Na lojové kouli,která je pověšena hlavně pro sýkorky,se ve stejný čas houpe a zobe strakapoud....krásný ptáček
0-2/2