Podzimní věnce a dekorace

Datum: 3.10. 2018
Komentáře: 3
obrázek
Podzim je už nějakou dobu oficiálně tady. Rána jsou studená a zahrada sice pořád hýří barvami a sklízíme její úrodu, ale na sluníčku se ohřejeme jen odpoledne a na dlouhé večerní posezení na terase to už není. Dny se začínají zkracovat a před námi je období dlouhých večerů, kdy se raději schováme domů do tepla ke krbu nebo alespoň k radiátoru ústředního topení. Ale právě v tomto čase můžeme začít pracovat na dekoracích, které náš domov zpestří a zpříjemní.

Než ze stromů a keřů spadne poslední list a všechna jablka a ořechy již budou sklizená ve sklepě, naše okna a dveře mohou zdobit podzimní dekorace. Tedy takové, co předznamenají období zklidnění v přírodě a její postupné ukládání k zimnímu spánku, pestré a veselé, ale ještě ne typické vánoční z chvojí. Do období adventu je přece jen ještě pár týdnů čas, a tak si v tomto mezidobí můžeme dveře a truhlíky ozdobit trochu odlišně, přesto však neméně radostně.

Věneček na vchodové dveře

Ideální dekorací na vchodové dveře je například podzimní věneček. Na jeho zhotovení použijeme hotový kruh, který smotáme sami ze slámy, ratanu nebo obyčejných březových či vrbových proutků. Pokud si na takovou práci netroufnete, hotový kruh zakoupíte v různých průměrech v každém květinářství. Jeho ozdobení záleží pouze na vaší fantazii – vydejte se do lesa či na louku a nasbírejte typické podzimní přírodniny, tedy například padající barevné listy, jeřabiny, šípky, šišky, žaludy či bukvice, kaštany, slaměnky či stébla slámy nebo zbytky klasů obilí na poli. Na věneček tyto produkty připevněte tenkým floristickým drátkem, přírodním motouzem, stéblem slámy – anebo si můžete pomoci tavnou pistolí, díky níž lze připevnit sebemenší části dekorace prakticky kdekoliv. Věneček zvládnete vyrobit za jedno podzimní odpoledne a je to určitě lepší varianta, než si hotový věnec kupovat.

Podobným způsobem vylepšete také truhlíky. V počátcích října v nich ještě jásavými barvami svítí muškáty či jiné převislé květy, ale čím dál víc hrozí zmrznutí těchto rostlin v důsledku přízemních mrazíků, které už brzy dorazí z horských oblastí také do nížin. Jakmile muškáty zazimujete a okna zpustnou, lze na místo původních květin osadit truhlíky s podzimní dekorací. Místo smrkových větví, které si nechejte až na advent, se hodí větve z tújí (využijete ty, které jste ořezali při podzimní prořezávce keřů) a ozdobit je můžete stejnými plodinami, jako věneček na dveřích – tedy šiškami, červenými plody z šípků nebo jeřabin, slaměnkami, barevnými listy. Velmi působivé jsou mezi tím také zářivě oranžové plody malých tykviček. Nebojte se kombinovat – každý výsledek bude originální.

Podzimní zahradu rozzáří oranžová

Ostatně tykve (či dýně) se dostaly v poslední době i do našich zahrad jako oblíbená podzimní dekorace. Na mnoha zahradách najdete v tomto období buď jen volně posazené plody různých barev a vzorů, anebo vydlabané velké dýně se svíčkou uvnitř. Do konce října, a tedy období, kdy v angloamerických zemích probíhá oslava svátku Halloween, je ještě nějakou chvíli čas, ale sytě oranžové odstíny dýní jsou pro ozdobu našich zahrad a teras skutečně zajímavá a nápaditá dekorace. Pokud se vám neurodily vlastní tykvičky na zahradě, zakoupíte je jak v květinářství, tak i v obchodech se zeleninou. Jak využít vydlabanou dužinu z dýně, jsme si psali nedávno. Takže tato plodina vám může přinést dvojí užitek i radost.

A co ještě může vylepšit terasu či vchod do domu? Naprosto obyčejná chryzantéma, kterou dnes koupíme v květinářstvích v mnoha pestrých odstínech. Od malých svazečků květin až po obrovské nádoby s velkým květenstvím – záleží na vašich možnostech a představách. Tato rostlina vydrží i nepatrné mrazíky, pokud ji osadíte do květináče a obalíte jutou nebo slámou, bude zdobit terasu přinejmenším do té doby, než ji vystřídají dekorace z chvojí. A zářivé květy nám dají ještě na chvíli zapomenout, že období zimy se nezadržitelně blíží.

Šárka Kunická
foto:Pixmac

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
0-3/3

moje otázka

Dobrý den já se chci zeptat když mám rozdělanej vánoční adventní věnec z minulího prosince mužů s toho udělat podzimní dekoraci? Děkuji Rút

Re: moje otázka

Dobrý den, nejspíš Vám zůstane jen základní věnec a ten ozdobíte z aktuálních čerstvých nebo nasušených podzimních přírodních materiálů.
  • 30.09.2015 09:36
  • Vendula Králová
  • reagovat

dekorace jsou nej

Ahoj vaše stránka mi pomohla protože ja nemám ani jeden nápad na dekoraci. Moc děkuji za nápady
  • 26.09.2015 16:00
  • Erika Váková
  • reagovat
0-3/3