Jak pečovat o starožitný nábytek

Datum: 9.11.2011
Komentáře: 2
Místo: Bydlení
obrázek
Mnoho z nás má doma starožitný nábytek, ale ne každý ví, jak se o takový nábytek starat a udržovat ho, aby nejen dobře vypadal, ale také aby nám i správně sloužil. Nejedná se pouze o nábytek stovky let starý, ale odbornou péči vyžaduje i nábytek z přelomu 19. a 20. století, či první poloviny 20. století, který se opět stává moderním.

Za dobu svého užívání nábytek utrží větší či menší množství poškození, ať už se jedná o škrábance nebo poškození mechanické, které může být různě velké. Velkou zkázou starožitného nábytku jsou neodborné zásahy „kutilů“, kteří si jej v dobré víře upravují k obrazu svému, ale finální výsledek je obvykle mnohem horší a může způsobit nenapravitelné škody. 

Pokud máme nábytek v dobré kondici, je třeba se starat o povrch a nepoškodit tak jeho povrchovou úpravu. Nábytek musí být umístěn v místnostech se stálým klimatem, bez velkých výkyvů teplot a vzdušné vlhkosti 50 – 65 %. Poškození může způsobit i přímé slunce či jiný zdroj tepla jako topení nebo kamna. Při povrchové úpravě naši předci používali přírodní materiály, proto je tedy pro ošetřování důležité určit, jakou konkrétní úpravu na nábytku máme, aby moderní čisticí prostředky povrchovou úpravu nepoškodily.  

Nejčastěji se objevuje šelak, vosk nebo laky rozpustné lihem. U těchto typů je nejlepší použít péřovou prachovku na otření nečistot a poté plochu přeleštit flanelovým hadrem. Tím předejdeme poškrábání a vzniku fleků. Důležité je vyvarovat se moderním čisticím prostředkům, které obsahují různá rozpouštědla a povrchovou úpravu trvale poškozují. Krátkodobě se může jevit krásný lesklý povrch, ale po delším užívání se poškození ukazuje ve větší míře a může vést až k upadávání šupinek původního laku. 

Vyvarujte se také otírání mokrým hadrem či jarovou vodou, což způsobuje fleky a stejně jako u chemických látek může po tomto otření povrch šednout. V případě poškození laku či vosku je vhodné nechat případnou opravu na odbornících, nebo alespoň využít odborné konzultace, aby výsledný stav nebyl horší než před započetím práce. Tyto neodborné zásahy často vedou k rozpuštění povrchové úpravy, případně i poškození dýh a končí tím, že majitel raději koupí plechovku barvy a celý kus přetře. 

Máte-li nábytek poškozený, určitě se vyplatí svěřit ho odborníkovi, který ví, jak se k danému kusu chovat, případně odhalí a odstraní dřívější neodborné zásahy. Z výsledného stavu budete určitě mile překvapeni. I kusy, které se zdají naprosto neopravitelné, je možné zachránit, tyto postupy jsou nicméně časově a technologicky náročné. Od toho se odvíjí i samotná cena. Bohužel velké množství starého, krásného a hodnotného nábytku u nás končí v kontejnerech a na ohništích, aby je nahradil moderní nábytek, který často nemá se dřevem a kvalitním řemeslem už moc společného. 

Biedermaier komoda Komoda po práci
Biedermeier komoda z 1. poloviny 19. Století, která byla poškozena během záplav v roce 2002, kdy je na fotografii patrná výška hladiny vody. Komoda po práci restaurátora, doplněna o chybějící části a vyčištění. Povrchová úprava je provedena šelakovou politurou na vysoký lesk.

Petr Znamenáček
info@restaurovani-opravy.cz
www.restaurovani-opravy.cz

Foto: Pixmac

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
0-2/2

Biedermeier

Co má dělat člověk když má doma komodu Biedermeier a otec jí chce rozmlátit rozštípat a zpálit.Z odůvodněním že je to staré hnusné červavé.Ona je v perfektním stavu.Napsat co stím my můžete na 607720490.

Re: Biedermeier

To by byla určitě škoda. Domluvit si s někým, aby jí zrestauroval.
  • 04.01.2017 08:29
  • Vendula Králová
  • reagovat
0-2/2