Ajurvéda proti stresu

Datum: 8.11.2011
Komentáře: 0
Místo: Zdraví
obrázek
V životě se potýkáme s mnoha událostmi, které na nás působí rozdílně. Stres způsobuje menší i větší změny. Stres vyvolává často každodenní „malý stres“, ať jde o problémy s nadřízeným, nezvladatelné časové úkoly, konflikty s partnerem nebo cestování přeplněnými dopravními prostředky. Množství energie, kterou musíme vynaložit, abychom se s různými stresujícími okamžiky vyrovnali, určuje míru stresu.

Stres vzniká často neochotou přijímat změny a přizpůsobit se různým životním situacím. Protože stres ovlivňuje naši rovnováhu jen tak, jak to sami umožníme. Ve své praxi kladu teorii  rovnováhy v léčbě na první místo. 

Ve stresu se vylučují hormony pro boj se stresem, kortizon, aldosteron, adrenalin a noradrenalin, podporující uvolňování cukrů z jater a svalů do krve. Tyto hormony ovlivňují množství krve, které srdce čerpá do krevního oběhu a zrychlují srdeční činnost. Způsobují přeměnu látek, zvyšují hladinu krevního cukru, zrychlují metabolismus, zvyšují krevní tlak. Hladina inzulinu stoupá a zvyšuje prokrvení buněk pro dostupnost energie. 

Ájurvédská masáž 

Masáž podporuje krevní oběh a regeneraci a navozuje relaxaci. Odstraňuje stres a napětí. Tím, že podporuje oběh výživných látek a umožňuje organismu vylučovat toxiny, hraje masáž  důležitou roli při pročišťování těla a udržování zdraví. Ájurvédskou masáž mohu doporučit hlavně pro její léčebné účinky, ale také pro relaxaci, na krásu, zpomaluje stárnutí, odstraňuje únavu, posiluje tělo, zpevňuje pokožku. 

Pro tuto masáž se používají různé druhy olejů, jednak podle druhu ročního období a jednak podle druhu ájurvédské masáže. Celkové masáž posiluje imunitní, dýchací, nervový, endokrinní, pohybový, trávicí, lymfatický a krevní oběh. Lze absolvovat také individuální výuku správného dýchání, které má podle jogy zásadní protistresový účinek, stejně jako speciální detoxikační a protistresové programy (individuální očistná a regenerační terapie těla a mysli pro zdraví a dlouhověkost) s koncepcí léčby podle prastarých tradic a receptů. Hlubokosáhlé použití přináší intenzivní očištění a likvidaci jedovatých látek ze všech tkání, orgánů a tělesných kanálů. 

Protistresové byliny čaje Tulsi

Adaptogeny jsou látky, které chrání před stresovými faktory a normalizují funkce. Tulsi (Ocinum sanctum) se považuje za posvátnou bylinu se zdravotními účinky a nazývá se „královnou bylin“. Tradičně se pěstuje v květináčích a z Tulsi (neboli svaté bazalky) se připravuje lahodný a posilující bylinný čaj. Tulsi náleží k adaptogenům, neboli chrání před nežádoucími účinky stresu. Podporuje životní sílu a dodává energii. Navozuje fyzickou pohodu a uvolnění. Reguluje metabolismus tuků, cholesterolu a krevního cukru. Ověřené jsou také různé kombinace bio Tulsi čajů s příchutěmi Sladká růže, Med a Heřmánek. 

Amalaki (Emblica officinalis) je přírodní bylinný přípravek s regeneračními účinky na tělo a mysl. Ašvaganda (Withania somnifera) se nazývá indický ženšen. Klinické studie prokázaly, že ašvaganda v účincích převyšuje ženšen. Jedná se o tonikum, které vyživuje a regeneruje organismus, harmonizuje tělo proti toxinům a stresu, posiluje imunitu, vyživuje tkáně, zejména svaly a kosti. Výrazně působí proti stresu snižuje množství a uvolňování stresového hormonu kortizolu z nadledvinek. Brahmi

Brahmi (Centella asiatica) je bylina používaná v ájurvédské medicíně na zvýšení vitality, působí pozitivně proti mentálnímu stresu, u deprese, strachu, negativních emocí a nedostatku koncentrace. Příznivě ovlivňuje paměť. Pozitivně ovlivňuje mentální a emoční rovnováhu. Protistresový účinek má též kombinace bylin Tribo, pozitivně ovlivňující játra, ledviny a močový systém.

Šatavari  (Asparagus racemosus) posiluje imunitní systém, chrání žaludeční sliznici, snižuje vliv stresu. Pomáhá navozovat hormonální rovnováhu, pravidelnou menstruaci, upravuje rovnováhu hladiny estrogenů. Příznivě působí u žen, které mají premenstruační a menstruační potíže (podrážděnost, zadržování tekutin, křeče) a poporodní deprese, rovněž příznivě ovlivňuje průběh menopauzy (návaly horka, nespavost, úzkosti). U kojících matek podporuje tvorbu mléka. Nachází se ve směsi Zdraví pro ženu. Zdraví pro ženu

MUDr. David Frej www.dr.frej.cz
Více na www.eccevita.cz
Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl