Kamenná nebo dřevěná terasa?

Datum: 3.9.2012
Komentáře: 0
obrázek
Terasa patří mezi nejdůležitější vybavení zahrady. Místo k posezení před domem nám v horkých slunečných dnech může posloužit jako obývací pokoj pod širým nebem. Když se toto místo ještě zastřeší, můžete tam pobývat i za deště.Podlaha terasy může být provedena jako kamenná dlažba, z přírodního kamene, z dlaždic anebo ze dřeva.

Kamenná dlažba nebo dlažba z dlaždic vyžadují masivní podklad ze zhutněného štěrku. Aby se pro tento zhutněný podklad uvolnil prostor, musí se vytěžit zemina. Rozhodneme-li se pro položení dlaždic, musí být vytvořen podklad z betonu. Nejdříve se musí provést výkop, odvézt zemina, navézt sypaný štěrk, nanést vrstva betonu s drtí a teprve poté se provede vydláždění kamenem anebo pokládka dlaždic; spodek terasy bude masivní a poskytne robustní základ pro trvalé užívání. Stojí za to, abyste aspekt trvanlivosti dobře zvážili ještě dříve než se rozhodnete buď pro kamennou nebo dřevěnou terasu.

Jako stavební materiál má dřevo ve srovnání s kamenem, betonem nebo keramikou určité výhody. Venkovní podlahy ze dřeva je možno postavit v každé zahradě, bez nákladného a masivního základu. Dřevo umožňuje i neobvyklé, netradiční konstrukce. Relativně kratší trvanlivost dřevěných podlah lze kompenzovat volbou trvanlivého druhu dřeva, odolného hnilobě a trouchnivění; tuto odolnost lze výrazně zvýšit konstrukční ochranou dřeva. Dřevěná podlaha vypadá nejen mnohem zajímavěji, ale ve srovnání se „studenou“ kamennou podlahou poskytuje prožitek útulnějšího „protepleného“ prostředí.

 

Je samozřejmé, že dřevo pro tyto stavby většinou pochází ze stromů z oblastí lesů, kde se hospodaří trvale udržitelným způsobem. To platí rovněž pro dřevo z pralesů severní polokoule, kde v chladném podnebí roste mnoho let. Dřevo sibiřského modřínu (Larix sibirica) se proto vyznačuje úzkými letokruhy a jejich značnou hustotou. Bohužel, severské pralesy jsou uchráněny kácení a mýcení stejně málo jako tropické pralesy. V některých regionech se kácí celé pásy lesů technologií, nazývanou „chaining“, která spočívá v tom, že se používá buldozerů propojených ocelovými pásy a stromy se porážejí plošně. My bychom si měli zvolit spíše místní, domácí dřevo, které je exotickým dřevinám rovnocenné.

Předběžné úvahy a jak se rozhodnout

Ten, kdo ještě neví, zda si pořídí dlažbu kamennou či z dlaždic, nebo venkovní dřevěnou podlahu, měl by se nejdříve porozhlédnout po příkladech již realizovaných řešení. Přístup a pohled na různé možnosti řešení můžeme získat na webových stránkách prodejců stavebních hmot (vyhledávat podle klíčového slova Terasy). Poněkud diferencovanější pohled poskytují výstavy a trhy stavebních hmot a obchody se stavebninami, kde můžeme terasy a stavební materiály vidět „na živo“ a přímo se po nich projít. Vyplatí se posoudit projekty několika nabídek a podívat se, jak vypadají nejen novostavby, ale i starší provedení. Pak si na základě toho, co uvidíte, můžete vytvořit představu o účincích nevyhnutelného působení povětrnostních podmínek a zvětrávání.

Zvětrání působí na stavební hmoty různě – například u kamenné dlažby musíme počítat s poškozením mrazem, u dlaždic nás zajímá, zda budou spáry dobře těsnit, u dřevěné venkovní podlahy nás bude zajímat, jak bude v průběhu let popraskaná atd. Zvláště zřetelné budou rozdíly v působení „zubu času“ na různé druhy dřeva. Drahá tropická dřeva – jako např. Bangkirai – nás mohou opticky zklamat, protože původně tmavohnědý povrch vyrudne, kdežto původně načervenalé lesklé modřínové dřevo po mnohaletém zvětrávání získá stříbrošedé zbarvení. Je přirozeně věcí osobního vkusu, jaký materiál si vyberete, ale tím spíše byste si měli prohlédnout, jak jednotlivé materiály v různých, již hotových projektech vypadají.

V každém případě se vyplatí ještě před zadáváním zakázek a eventuálním nákupem materiálu vypracovat podrobný plán a opatřit si nabídky od několika dodavatelů. Zpravidla stačí výkresy terasy v měřítku, s uvedením rozměrových kót a předpokládaným propojením s budovou. Stavební firmy i obchodníci se dřevem jsou většinou nápomocni při dimenzování potřebných průřezů. Od nich se dozvíte, jaké tloušťky prken, resp. trámů jsou potřebné, můžete si vybrat délky, které jsou na skladě a vyhnout se tak zbytečně velkým prořezům. Zároveň zjistíte, kolik a jakých šroubů bude zapotřebí atd. Tyto předběžné poptávky u různých obchodníků na trhu se stavebninami mají pro správnou volbu stavebního dřeva značný význam. Ceny prken se mohou výrazně lišit, je třeba počítat i s rozdílnou jakostí dřeva. Příležitostné slevy a výprodeje prodejců stavebnin vzbuzují pochopitelný zájem a poptávku, takže kvalitní, cenově výhodná prkna a trámy se rychle rozprodají. Na toho, kdo přijde pozdě, zbudou již jen přebrané a popraskané zbytky.

Levné zboží nízké kvality z odpadu přijde většinou mnohem dráže než bezvadné stavební dřevo. I zde se vyplatí poptat se majitelů dřevěných teras na dodavatele a zdroje. Nejlepší reklamou dobrého obchodníka se dřevem jsou spokojení zákazníci. Většina obchodníků se dřevem nabízí kromě jiného i zajištění přepravy na místo. V případě velkoplošných dřevěných teras by byla doprava osobním automobilem s přívěsem velmi obtížná, neboť často se jedná o prkna delší než 4 m. Půjčovné za přívěs může být totiž dražší než doprava nákladním autem.

 

 

Úryvek z knihy: Dřevěné terasy

Více informací na:
www.grada.cz

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl