Jak pečovat o své orchideje

Datum: 27.8.2012
Komentáře: 0
obrázek
Také vás okouzlila svými květy orchidej Phalaenopsis a neodolali jste si jí koupit? Tento druh patří mezi nejrozšířenější orchideje u nás pro krásu svých květů a jejich barevnou pestrost. Přinášíme vám pár rad, jak o rostlinu pečovat v průběhu kvetení a také, aby vám svými květy dělala radost a vykvetla znova.

Květy jednotlivých druhů rodu Phalaenopsis se liší především velikostí a barvou, u přírodních druhů pak výrazně také tvarem. Květenství rostou, alespoň u velkokvětých druhů, zpříma, posléze se však, pokud stonek pečlivě nevyvážeme a nevedeme, začnou obloukovitě sklánět.

Péče
Květy u rodu Phalaenopsis se vyvíjejí z bočních pupenů stonku. Po odkvětu je pak po zastřižení (zkrácení) stonku reálná naděje, že z některého spícího očka vyrazí postranní květní výhon. Na stonku jsou uzliny (nodus), z nichž vyrůstá květ, list nebo celá lata. Odstřihujeme asi dva centimetry nad třetí uzlinou. Úspěšnost: 70 procent.

Hnědé stonky, tedy stonky uschlé, stejně jako slabé a nemocné rostliny je třeba vždy co nejdříve odstranit (odříznout nebo odstřihnout), a to až na bázi.

Kořeny
Kořeny jsou typické vzdušné kořeny, které se kvůli lepšímu ukotvení vyvíjejí spíše naplocho při okraji nádoby nebo podkladu. Jako vzdušné kořeny ční do vzduchu nebo jsou ponořeny do substrátu. Vzdušné kořeny nikdy neodstřihujeme, pokud tedy nejsou očividně uhnilé.

Stanoviště
Phalaenopsis
patří k orchidejím, jimž vyhovuje průměrná pokojová teplota, to znamená teplota, která neklesá pod 14 oC – proto ji také nelze trvale umístit pod širé nebe. Ideální pak je 20 oC ve dne a 17 oC v noci. Stanoviště by mělo být co možná nejvíce osvětlené, okno vedoucí na jih však třeba bezpodmínečně přistínit. U oken vedoucích na západ či východ přistínění není nutné, u západního okna je to možné.

Listy
Zežloutlé listy necháme co nejrychleji zaschnout, v žádném případě je neodtrhujeme. Až pak zcela uschnou, opatrně je odstraníme

Přesazování
Při přesazování zvolíme odpovídající (ne příliš velkou!) nádobu, případně vhodnou opěru. Odumřelé stvoly zkrátíme do výše listů, přitom dáváme pozor, abychom neřízli „do živého“, a poté rostlinu vsadíme do nádoby. Kořenový krček musí být těsně pod okrajem nádoby, kořeny, které se tam nevejdou, můžeme zkrátit, což však rostlinu většinou silně oslabuje. Snažme se nepoškodit žádný živý kořen. Odumřelé kořeny je ale vhodné odstranit. Vzdušné kořeny, jež rostou horizontálně, můžeme směle nechat venku, jenom je nesmíme poškodit!

Jako substrát použijeme (s výjimkou mladých rostlin) stromovou borku, nejlépe kvalitní kůru z borovic o průměru deset až dvacet pět mm. Substrát napřed navlhčíme, poté zavlažíme a nakonec rostliny asi jeden týden pouze rosíme, především na spodních stranách listů. U této orchideje se průduchy otevírají kvůli výměně plynů převážně v noci, a nikoliv ve dne, aby se při suchu zamezilo ztrátě vody v listech.

Zálivka a hnojení
Zálivka studenou vodou o teplotě nižší než dvacet stupňů, navíc přímo z vodovodu, rostlinám rozhodně neprospívá. Rovněž hnojení je důležité – právě Phalaenopsis patří mezi orchidejemi k těm vyžadujícím pravidelné přihnojování. Kromě použití speciálního hnojiva pro orchideje se velmi osvědčilo častěji přihnojovat nějakým značkovým tekutým hnojivem pro pokojové rostliny v zálivce. Řiďte se vždy doporučením uvedeným v příbalovém letáku hnojiva a rozřeďte hnojivo na poloviční koncentraci doporučenou pro jiné hrnkové rostliny. Dejte pozor, abyste nezmáčeli květy nebo střed listové růžice, a přihnojujte minimálně vždy jednou za tři týdny a nikdy ne při plném slunci.

Zvláštnosti péče
Újmu může Phalaenopsis utrpět i tehdy, jsou-li jeho listy nebo květy při mrazivém počasí příliš blízko (nebo se přímo dotýkají) studené okenní tabule. Před chladem rostlinu ochrání speciální stínovka na okenní tabuli. Škodlivý je též ledový průvan. Při přepravě (například autem) v zimě je třeba rostliny chránit před mrazem, v létě pak před nadměrným teplem a přímým sluncem.

Na letnění ve venkovních podmínkách se Phalaenopsis nehodí, neboť noční teploty jsou v našich zeměpisných šířkách příliš nízké. Maximálně je lze v létě při dešti postavit na balkon nebo do zahrady. Takovou osvěžující sprchu ostatně přivítá většina orchidejí.

Hydroponie

 

Phalaenopsis patří k orchidejím zvláště vhodným k pěstování v orchidejovém substrátu SERAMIS®, nikoliv v normálním substrátu pro pokojové rostliny, osvědčily se i samozavlažovací květináče LECHUZA® a ostatní zavlažovací systémy.

 

Úryvek z knihy:
Jak pečovat o své orchideje - Pinske Jor

www.grada.cz

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl