Zámek Sychrov

Datum: 5.11.2011
Komentáře: 0
Místo: Radost
obrázek
Sychravý listopad na zámku Sychrov. Podzimní období bylo v minulosti spojené s uzavírkou hradů a zámků, ale to už dávno neplatí. Mnoho historických objektů stojí o návštěvníky po celý rok a připravuje pro ně plno zajímavých akcí i pro období, které už výletům zrovna nepřeje. A tak pokud hledáte nápad, kam vyrazit v nevlídných podzimních dnech, vydejte se s námi na zámek Sychrov.

Novogotickou památku naleznete v Libereckém kraji, nedaleko rychlostní silnice z Prahy do Liberce. Historie stavby sahá až do 15. století – na místě původní tvrze byl vystavěn nejprve panský dům, později barokní zámek. Na počátku devatenáctého století zámek a okolní panství koupil kníže Rohan a učinil z něj výstavní rezidenci rozsáhlou přestavbou právě v novogotickém stylu. Na romantickém vzhledu přebudovaného zámku se podíleli významným způsobem čeští řemeslníci a umělci – jako architekt profesor Bernard Grueber, řezbář Petr Bušek, sochař Emanuel Max nebo truhlář Petr König a mnoho dalších. ložnice kněžny

Vyhlídka až na Ještěd 

Ve stejném období zaznamenal velký rozkvět také zámecký park – kníže jej nechal vybudovat v anglickém stylu a uspořádal jej na trojici hlavních os, jimž dominuje arboreto či původní oranžerie, jezírka a bazény s fontánami nebo množství okrasných dřevin. Parku dominuje vodárenská věž, díky jejímuž důmyslnému systému byla voda z říčky Mohelky přiváděna do parku. Nejvýznamnějšími stromy dendrologické sbírky parku jsou buky a duby, ale najdete zde také platan, jinan dvoulaločný či sekvojovec obrovský. Síť pěšinek a cestiček z parku nás i v podzimních dnech zavede do údolí k řece Mohelce a jejím romantickým meandrům v lukách, z Rudolfovy vyhlídky pak můžeme pozorovat širokou okolní krajinu s hřebeny Jizerských hor a Ještědem. oranžérie

Portréty předků, řezbářské skvosty nebo tisk z 15. století 

Místnosti v zámku jsou zařízeny původním nábytkem a vynikají bohatou řezbářskou výzdobou. V prostorách rovněž můžete spatřit největší středoevropskou sbírku renesančního francouzského portrétního malířství, stejně jako portréty rohanských předků od českého malíře Karla Javůrka. Knihovna obsahuje přes sedm tisíc svazků, mezi nimiž můžeme nalézt i devět původních rukopisů a přes tisícovku starých tisků z období před počátkem 19. století. 

V areálu zámku se v minulosti natáčely filmové pohádky, například Zlatovláska nebo Nesmrtelná teta. Díky rozsáhlému zpřístupnění všech zajímavých prostor si můžete udělat představu, jak žila v minulosti bohatá šlechtická rodina na svém sídle.  

Návštěvní doba:

Zámek je otevřen celoročně a každý den včetně pondělí, v listopadu a prosinci od 10:00 do 14:00 hodin. 

Vstupné:

  • Plné vstupné – 150,- Kč
  • Snížené vstupné (pro děti, studenty, důchodce a      zdravotně postižené) – 100,- Kč
  • Rodinné vstupné (pro dva dospělé a dvě až tři děti)      – 400,- Kč

Příplatky jsou za cizojazyčný výklad či večerní prohlídku.

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl