Kamenný hrad nad řekou Sázavou - Český Šternberk

Datum: 8.8.2012
Komentáře: 0
obrázek
Na strmém skalnatém svahu nad středním tokem řeky Sázavy se již téměř osm století tyčí kamenná stavba hradu, který dominuje této oblasti a ne náhodou bývá někdy nazýván perlou Posázaví. Při letních toulkách po historii a památkách naší země stojí rozhodně za to se zde zastavit. Již dvacet let tento unikátní hrad patří opět svým původním majitelům z rodu Sternbergů.

Roku 1241 založil Zdeslav z panského rodu Divišovců nad řekou Sázavou raně gotický hrad a pojmenoval jej „Šternberk“. Jméno jednoho z prvních kamenných hradů v Čechách odvodil jeho zakladatel z erbovního znaku Divišovců, zlaté osmihroté hvězdy. Středověká podoba raně gotického hradu je skryta v jádru dnešní stavby, která byla vytvářena několika úpravami. Stavební vývoj sahá od pozdně gotických přestaveb zdokonalujících obranný systém, až po honosné raně barokní úpravy interiérů pro účely pohodlného obývání. Český Šternberk se proto řadí k nejlépe dochovaným hradním celkům v České republice.

Hrad má jednu prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí hradu a zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností. Prohlídka začíná v největší hradní místnosti, Rytířském sále, kde je k vidění mimo jiné i bohatá raně barokní štuková výzdoba s aliančními erby rodu Sternbergů. Následují menší salony, knihovna a velká jídelna, která dnes slouží jako rodinná galerie. Dále je možnost nahlédnout do pracovny Jiřího Sternberga, otce současného majitele, či do pokoje věnovaného spoluzakladateli národního muzea, Kašparu Mariu Sternbergovi. Během celé prohlídky provází turisty unikátní sbírka grafických listů z období třicetileté války, která čítá 525 kusů a je proto největší sbírkou tohoto druhu ve střední Evropě.

Hladomorna

Kromě hradní expozice mohou turisté navštívit hladomornu v jižní předsunuté baště. Bašta je součástí důmyslného opevňovacího systému, který byl vybudován na přelomu 15. a 16. století. Mohutná věž má ostrý břit, který byl uzpůsobený ke srážení nepřátelských střel do stran. Prostor v patře věže, přístupný po točitém schodišti, vykazuje důmyslnou dispozici střílen, určených k palbě z lehkých děl. Čtvercový otvor v podlaze ústí do vysokého, temného přízemí, které sloužilo jako prachárna a zásobárna posádky věže. Prostor kolem hlavní věže je chráněn masivní obvodovou hradbou podkovitého tvaru se střílnami, z jejíž čelní části se zachovala jen torza. Tato bašta je jedním z nejlépe dochovaných objektů pozdně gotického stavitelství a svým významem v genezi středoevropských opevňovacích staveb 15. století přesahuje rámec Čech.

V létě za babiččinými kočárky

Až do konce prázdnin se mohou návštěvníci podívat také na výstavu historických kočárků pro děti a panenky z let 1860-1960. Nachází se v takzvaném Dolním zámku. Kromě kočárků je zde vystaveno i dobové oblečení na miminka, zavinovačky, polštářky, ukázky dětských pokojíčků, nádobí pro panenky a mnoho jiného. Kočárky jsou zapůjčené z muzea Babiččiny kočárky v Kutné Hoře. A na konci léta, 9. září v rámci programu „Dny evropského dědictví“ bude mimořádně zpřístupněna kaple sv. Jiří, která se nachází na horním nádvoří hradu.


Říjnové putování šternberskou historií

Na podzim, ve dnech 20. a 21. října, se na hradě koná již sedmý ročník akce Putování šternberskou historií. V každé místnosti prohlídkové trasy se v té době odehrává „malé divadlo“. Průvodkyně a další zaměstnanci hradu se o tomto víkendu promění ve své oblíbené historické postavy z minulosti spjaté s osudy Českého Šternberka. Formou scénky či dialogu tak představí děje, události, osudy, o kterých se návštěvníci při běžných prohlídkách dozvídají z vyprávění. Návštěvníci během prohlídky potkají například spoluzakladatele Národního muzea Kašpara Maria Sternberga, babičku současného majitele Karolínu ze Sternberga, českého krále Jiřího z Poděbrad či dokonce samotného majitele a jeho sourozence v jejich dětských letech. Připomenou si důležitá historická data nebo si v jídelně zatančí s renesančními dámami jejich dobové tance. Na hradním nádvoří si pochutnáte na guláši v chlebu či grilované klobáse, ve vyhřáté hradní krčmě dostanete teplou medovinu nebo šternberské koláčky.

Hrad je otevřen do konce léta od úterý do neděle od devíti hodin ráno do šesti do večera, v září a říjnu pak již jen o víkendech a svátcích a jen do pěti. Ale předem objednané skupiny si mohou zajistit prohlídku po celý rok.

 Více informací na www.hradceskysternberk.cz

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl