Levandule – pro vnitřní pohodu i na vaření

Datum: 5.5.2014
Komentáře: 0
obrázek
Málokdo nikdy neviděl překrásné květy levandule. A co teprv jejich vůně, která okouzlí každého. Barvy levandule přecházejí od bílé do světle modré až fialové. Pokud si tuto rostlinu pořídíte na svoji zahrádku nebo jen jako dekoraci do květináče na terasu či balkón, rozhodně neprohloupíte.

Typickým místem výskytu a pěstování levandule ve velkém je Francie. Pro její nádhernou a romantickou oblast Provence je to zcela levandulezásadní rostlina, které se v mírném zdejším podnebí velmi daří. Rozlehlá modře kvetoucí pole s omamnou vůní sahají až ke vzdáleným obzorům a málokdo, kdo do této krajiny cestuje, si nechá podobný zážitek ujít.

Levandule se ale pochopitelně nepěstuje jen pro krásu modrých polí. Vonná silice, která se získává z jejích květů, slouží jako surovina pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Má mimo jiné harmonizující a zklidňující účinky na celý organismus, proto je velmi prospěšná pro navození dobré pohody, při usínání, anebo v kosmetice na zklidnění a vyčištění pokožky a nebo do koupele. Není ale nutné si kupovat hotové výrobky, levanduli si můžete pořídit domů sami právě z vlastní zahrádky.
pleťová voda

Tato rostlina je krásná na pohled i po usušení, stejně krásně také voní. Pokud ji chcete sušit, určitě nečekejte na její odkvetení, je dobré udělat to záhy po vybarvení, aby kvítky neopadávaly. Rostlinu sušíme zavěšenou ve svazcích květy dolů, dobré je nechat ji prosušit přirozeným způsobem na vzdušném místě, není ale dobré ji vystavovat při sušení přímým slunečním paprskům.

Levandule do šatny i do ložnice

levandule trsUsušené svazky jsou velmi dekorativní v nádobách a vázách, snítky levandule použijete jako ozdobu dárečků nebo různých rostlinných vazeb, anebo je vložíte do malých látkových sáčků, kterými provoníte svoji šatnu či ložnici. Levandulí se plní také polštářky, které zpříjemní usínání, levandule uložená mezi oblečením vypudí šatní moly. Usušené květy ale použijete do koupele, kde je necháte vylouhovat v teplé vodě, anebo k přípravě uklidňujícího nálevu.

Možná nevíte, že sušená levandule se míchá také do směsí provensálských bylin, kterými ochucujete pokrmy z masa nebo ryby. Na jihu Evropy dokonce přidávají k jídlům čerstvé a mladé lístky levandule jako pikantní dochucení. Čerstvé květy lze rovněž kandovat stejně jako ovoce a následně je použít na ozdobení pohárů či dezertů. Také mnoho různých bylinných směsí na uklidnění tvoří levandule, míchá se obvykle s třezalkou, meduňkou či šištičkami chmele. Podobná směs nejen pomáhá klidnému spánku, ale také uklidňuje nervy, zlepšuje trávení a pomáhá tišit bolesti hlavy. Je vhodná i do medu.levandule v medu

Udělejte si pleťovou vodu

Levanduli můžete macerovat v některém z panenských (tedy za studena lisovaných) rostlinných olejů, anebo si z ní jednoduchým způsobem připravit výluh na čištění pleti a ošetření drobných ranek a podráždění. Jak na to? Zalijte hrst usušených květů levandule sklenicí přírodní minerální vody, přidejte malou skleničku jablečného octa a pořádně protřepejte. Potom pečlivě uzavřete do vhodné nádoby a nechejte tři týdny vyluhovat v místnosti (při běžné teplotě). Tekutinu potom přeceďte a přelijte do čisté lahvičky, ze které ji budete používat.

Redakce

Foto: Pixmac

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl