Nabídkové ceny versus ceny reálné

Datum: 10.8.2012
Komentáře: 0
obrázek
Každý, kdo se rozhodne prodávat svoji nemovitost, by měl nejprve reálně zhodnotit, v jaké oblasti se tato nemovitost vyskytuje, jaká je její předpokládaná tržní hodnota a zda požadovaná cena je skutečně reálná. Vyvaruje se tím zbytečného zdržení a také zklamání.

Realitní makléři se setkávají často s lidmi, kteří potřebují prodat svůj byt či dům. Všichni mají nějaké potřeby a představy, ale v okamžiku, kdy přikročí k jednání o ceně, ukáže se, že jejich očekávání jsou zcela nereálná. V těchto situacích makléři otočí oči v sloup a říkají si, že majitel je asi blázen. Pojďme se na to ale podívat jejich očima.

Majitelé buď potřebují daný obnos, a proto určí nabídkovou cenu takou, která by jim ho pokryla, nebo vycházejí z podobných nabídek na trhu a cenových map. O to zde právě jde. Cenové mapy na internetu jsou pouze orientační a navíc vycházejí z nabídkových cen. Pokud majitel prodává byt za 2 miliony a nakonec se s kupujícím po prohlídce dohodnou na 1,8 milionu, tak se tato skutečnost již u nabídky neobjeví, ta bude pouze v kupní smlouvě. Nabídka buď zmizí, nebo se u ní objeví jenom štítek rezervace, a tím je prodej vyřízen. Bohužel nikdo nemá povinnost tato data shánět, aktualizovat a uchovávat. Cenové mapy se dají většinou použít u pozemků - jako jeden z faktorů pro správné stanovení ceny. U bytů a domů se již doporučit nedají.

Rozdíl může být až pětina ceny

V případě nereálné ceny na řadu přichází porovnávání nabídek v okolí, aby bylo jasné, co a za co se momentálně prodává. A zde si makléři dělají sami problém. Někteří nezkušení nováčci a neprofesionální amatéři nabírají všechny nemovitosti za jakékoliv ceny, čímž vytváří nepořádek na trhu. Potom lze pochopitelně rozumět i majiteli nemovitosti, že svoji cenu přehnal. Když se podívá na nabídku na trhu, právě na předražené byty a domy od nezodpovědných makléřů, samozřejmě ho napadne, že jeho nemovitost by těmto cenám mohla odpovídat. Přitom nabídkové ceny a ceny prodejní se mohou lišit o 10 – 20 procent.

Zlevnit se dá vždycky. To je častá reakce lidí na jinou cenu, než kterou chtějí slyšet. Základní pravidlo trhu ale zní - čím déle se něco nabízí, tím hůře se to pak prodává. U nemovitostí to platí dvojnásob. Proto si nechejte raději cenu stanovit odborníkem dopředu a vyhněte se případným nepříjemnostem. Například jedna z největších realitních sítí u nás má databáze, kde se můžete dozvědět, za kolik se opravdu nemovitosti prodaly a jak dlouho to trvalo. Zároveň vám mohou ukázat fotky a podrobný popis dané nemovitosti. Tím si ušetříte měsíce zkoušení nereálných očekávání a můžete prodat v rychlém čase za maximální možnou cenu. 

Jakub Hrbáč

Více k tématu na www.nemovitosti.wordpress.com
foto:Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl