Barokní perla středních Čech – zámek Jemniště

Datum: 4.7.2012
Komentáře: 0
obrázek
Máte pocit, že jste už všechny zajímavé hrady a zámky viděli a nevíte, kam v létě vyrazit na výlet? Plánujete svatbu, zásnuby, anebo romantický víkend ve dvou? Chtěli byste vidět skutečného šlechtice z rodu Sternbergů a Lobkowiczů? Či máte jen chuť projít se v krásném parku a posedět na obědě či kávě v příjemném prostředí? To vše najdete na jednom místě. V areálu romantického barokního zámku Jemniště nedaleko Benešova.

Zámek je od roku 1995 zpět v rukou rodu Sternbergů, kterým byl zabaven již v roce 1943, nejprve proto, že odmítli za okupace přistoupit k německé národnosti. Potom jej vlastnil stát, který památku vrátil synovci poslední majitelky Terezie Mensdorffové (která zemřela bezdětná). Navrácený zámek nebyl v dobrém stavu, ale jeho staronoví majitelé, tedy Jiří Sternberg s manželkou Petrou, za necelých dvacet let stihli opravit většinu střech a fasád, uspořádali expozice ze šternberských exponátů, otevřeli kavárnu a zámeckou restauraci, vybavili romantické apartmány a vytvořili svatební síně. V zámeckém parku pak vysadili stovky rostlin a dřevin.

Historie tří století

Autorem projektu reprezentativní barokní residence z počátku 18. století byl slavný český architekt František Maxmilián Kaňka. Roku 1754 nicméně zámek zcela vyhořel, nepoškozena zůstala jen kaple svatého Josefa. Tehdejší majitel František A. Trauttmansdorff nechal celý zámek přestavět a nově vybavit. Na přelomu 18. a 19. století došlo k proměně barokní zahrady v romantický anglický park. Roku 1868 zakoupil panství Zdeněk hrabě Sternberg, majitel nedalekého panství Český Šternberk a prapradědeček současného majitele.

Celková rozloha parku již v 19. století dosahovala nynějších 13 hektarů a obsahovala soustavu tří rybníků. V posledních letech vzniklo nově upravené nádvoří s buxusovým ornamentem, vřesoviště, rybníček v parku, skalka, libosad, rosarium a také alpinium. Postupně dochází k výměně starých, nemocných lipových alejí a jsou vysazovány další solitérní dřeviny. V sezóně je udržována plocha téměř pěti hektarů kvůli pořádání pikniků. Každý návštěvník parku pak může sám vysadit zvolený strom i keř. Růže z rosaria slouží mimo jiné také k ozdobení desertů v kavárně Cafe Custoza, bylinky ze zahradnictví zase k dochucení pokrmů v restauraci.

Do zvěřince nejen s dětmi

V zámeckém zvěřinci pak najdou návštěvníci papouška kakadu z Moluk, překrásné bílé a modré pávy. Rozesmát především děti dokáží holandské kozy a nechybí zde ani medvídkové mývalové. V parku se nachází informační cedulky, na kterých jsou k přečtění zajímavé informace o ptácích i ostatních zvířatech, a při procházce zahradami jsou k dohledání také další popisky vzácných dřevin.

Návštěvníci se mohou po prohlídce vnitřních expozic či procházce pečlivě udržovaným parkem občerstvit voňavou kávou a domácími dezerty v Cafe Custoza. Kavárna je vyzdobena portréty rakouských generálů armády maršála Radeckého, kteří svedli významnou bitvu nedaleko italského města Custoza v roce 1848. Jeden z generálů byl i Leopold Sternberg. Na oběd či večeři potom zve zámecká restaurace. Pro ty, kteří čekají na prohlídku, je k dispozici zámecký obchůdek, ve kterém najdou mnoho drobností, různé šperky, výrobky šité ze zámeckých látek a exotické čaje.

Svatba (jako) na zámku

A komu se bude chtít začít společný život v zámeckém stylu, může si na zámku objednat svatební obřad. A to buď civilní ve dvou svatebních sálech v přízemí zámku, anebo také církevní ve vysvěcené rodinné barokní kapli sv. Josefa s překrásnou freskou v presbytáři „Nanebevstoupení Krista“. Majitelé zámku opravili původní barokní varhany, kterých se využívá při obřadech, koncertech i během mší svatých.

A po obřadu, ale nejen po něm, se mohou hosté ubytovat ve třech romantických zámeckých apartmánech – „František“ a „Terezie“ nabízejí krb, historický nábytek a výhled na osvětlené nádvoří, „Rainer“ je zase vybaven postelí s nebesy či soukromým vstupem do parku s fontánami.

Pokud vás pestrá zámecká nabídka zaujala a chcete se dozvědět před samotnou návštěvou ještě víc, podívejte se na www.jemniste.cz.

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl