Nábytek na zahradu i na terasu

Datum: 27.6.2012
Komentáře: 0
obrázek
Léto je tady a přímo vybízí, abyste každou volnou chvilku trávili venku. Venku je teplo, denní světlo vydrží do pozdních večerních hodin, a když zrovna neprší, je zbytečné sedět uvnitř mezi čtyřmi stěnami našich domů či bytů. Lépe vám bude na zahradě ve stínu stromů, na prosluněné terase, anebo třeba jen na balkóně. Tyto prostory vám poslouží jako náhradní obývací pokoj pod širým nebem. Abyste si mohli příjemně odpočinout a užít si pohodlí, je třeba se také náležitě vybavit. Řeč je samozřejmě o zahradním nábytku.

Pokud jste si jej doteď nepořídili a venku sedíte provizorně na kuchyňských židlích nebo na pozůstatcích materiálu ze stavby, vůbec to nevadí. Právě na počátku léta anebo v jeho průběhu mnoho firem, které se specializují na prodej zahradního nábytku, zahájí letní výprodeje, během nichž lze pořídit kvalitní a atraktivní nábytek za velmi zajímavou cenu, často až o 30 procent nižší, než byla ta původní.

Plast – nejlevnější varianta

V první řadě při pořizování nábytku musíte vědět, co od něj očekáváte a jakou částku do něj hodláte investovat. Jako provizorium pro dočasné období, anebo jako velmi levná varianta tehdy, kdy není tolik financí, bohatě vystačí nábytek z plastu. Jeho výhodou je snadná manipulace, protože je velmi lehký, a lze jej snadno stohovat (což oceníte tehdy, máte-li židlí větší počet). Jeho údržba je velmi jednoduchá (prakticky stačí jen otřít hadrem), a také mu nevadí déšť. Pořídíte ho v několika variantách barev a vzorů, a také v různých velikostech vyhovujících i malým dětem. Nevýhodou je jeho omezená životnost a malá nosnost. Pokud jej na zimu neuklidíte do místnosti s teplotou nad nulou, nejspíš popraská, anebo zkřehne, takže potom praskne při prvním nešetrném pohybu. Opatrnost je s tímto nábytkem na místě při jeho umístění blízko grilu či jiného otevřeného ohně.

Odolný kov v jednoduchých liniích

Další možností je nábytek kovový či hliníkový. Představuje poměrně jednoduchý design, který se hodí do jakéhokoliv prostředí, a který lze vhodně oživit barevným polstrováním pro pohodlnější sezení. Jeho velkou výhodou je bezúdržbovost a prakticky nezničitelnost, nevadí mu jakékoliv povětrnostní podmínky, a také se s ním snadno manipuluje, protože je lehký. Rovněž u něj nehrozí poškození škůdci či odřením (jako u dřevěného nábytku), anebo prasklina či spálení (jako u plastového nábytku).


Tropické dřevo vydrží věčnost

Klasikou do přírody je nicméně dřevo. Dřevěný nábytek je esteticky velmi přitažlivý a působí teplým pocitem, tedy vybízí k pohodlnému posezení. Kvalitní a pěkně zpracovaný dřevěný nábytek díky svému přirozenému vzhledu materiálu bude ladit se všemi terasami, zahradami či zahradními altány; hodí se prakticky všude. Možností, jaký druh dřeva vybrat, je skutečně mnoho. Levněji vyjde nábytek ze smrku či borovice, dražší je potom teakový nábytek nebo nábytek z kaučuku, akátu, případně velmi oblíbeného tropického dřeva meranti. Ty jsou už výrazně těžší, na druhou stranu velice odolné, tvrdé a trvanlivé. Odolávají plísním i škůdcům, a také nepříznivým vlivům počasí, a to včetně stálosti barvy na slunci (jsou odolné vůči UV záření). Vysokou cenu exotických druhů dřeva vyvažuje velmi dlouhá trvanlivost nábytku, který je z něj zhotovený. Je ale nutné jej pravidelně ošetřovat vhodnými oleji či lazurami.

Kromě dřeva ještě nesmíme zapomenout na ratan. Tento přírodní materiál je pro svoji lehkost, pevnost a elegantní vzhled velmi žádaný. V podstatě se jedná o plazivé rostliny, odrůdy palem, které rostou ponejvíce v Asii a Africe. Jedná se o pevný materiál, ale přece jen na přímém vlivu slunce a deště může trpět. Proto se často vyrábí nábytek z umělého ratanu, který věrně imituje ten skutečný. Lze jej pořídit v různých barevných variantách, je lehký a odolný.

Kombinujte podle vlastní potřeby

Sety zahradního nábytku se prodávají za výhodnější cenu obvykle v kombinaci stůl a čtyři židle, ale není problém pořídit si jednotlivé kusy a sestavit si na míru vlastní sadu. Kromě stolů v různých velikostech a tvarech (obdélník či ovál) a klasických židlí (s područkami nebo bez nich) můžete pořídit také velmi oblíbené polohovací židle či křesla, lehátka, lavice, zahradní houpačky či servírovací stolky. Zapomenout nemůžeme také na slunečníky nebo různé doplňky k nábytku – jako třeba houpačky či prolézačky pro děti, pískoviště, anebo úložné boxy, do nichž se nábytek sklidí tehdy, kdy se nepoužívá.

A ještě jedna skupina zahradního nábytku stojí za pozornost. Tou je campingový nábytek. Jeho výhodou je variabilita, lehkost a skladnost. Je určený k rychlému složení a úspornému převážení na dovolenou nebo na návštěvu, snadno se vejde do kufru automobilu a je připravený k okamžitému použití kdykoliv a kdekoliv. Bývá vyrobený z plastových či hliníkových profilů a potahů z pevných tkanin.

Polstrování pro to pravé pohodlí

A na co určitě nezapomeňte při pořizování nového nábytku, jsou vhodné polstry. Někdy bývají součástí samotného nábytku, ale lze je koupit samostatně v různých tvarech, tloušťkách a designech. Bývají vyplněné dutým vláknem nebo molitanem, ty kvalitnější jsou vybavené zipem, takže potahy lze prát. Využijete je na židlích i na lehátkách, při lenošení i při setkání s přáteli. Ať už pořídíte jakékoliv varianty, hlavní je, abyste si na nich skutečně příjemně odpočinuli.

Více na www.dreveny-nabytek.cz

 


Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl