Venkovský dům

Datum: 2.7.2012
Komentáře: 3
obrázek
Venkovský dům je projekt, který se snaží oživit a ctít tradiční a osvědčené prvky české architektury. V návrzích domů je kladen důraz především na architektonickou formu, dispoziční čistotu a ekonomičnost.

Nejen studenta či absolventa architektury bude zarážet pokleslá úroveň typových rodinných domů na klíč. Na fakultě architektury ČVUT je tato komerční sféra stavebnictví jednohlasně odsuzována prakticky všemi autoritami v oboru a v tomto negativním duchu se tento názor táhne celou obcí architektů. Je podporován studiemi satelitních měst, které jasně dokazují, jak má nefungující infrastruktura takovýchto čtvrtí negativní dopad na kvalitu bydlení. Návrhy samotných domů jsou zpracovávány v tisících variací na jedno téma, mezi nimiž se dají najít příklady absolutně nezvládnutých dispozicí. Firmy, které chrlí tisíce různých návrhů domů si mezi sebou konkurují především cenou výstavby, rychlostí zpracování a kvalitou prezentací.

Domy na klíč versus architekti

Základem úspěchu je správný útok na podprahové vnímání klienta tím, že vizualizaci domu ozdobíte o prvky, které se samotným produktem přímo nesouvisí. Jedná se o záplavy květin, drahé vozy, smějící se lidi, bazény s lehátky a jiné atributy úspěchu. Typové domy mají tedy celou řadu nevýhod, avšak na základě jejich oblíbenosti mezi lidmi lze usuzovat, že v očích laické veřejnosti mají daleko více výhod. Na jedné straně máme tedy produkci levných typových domů na klíč a na druhé straně odborníky z řad architektů, kteří se od této produkce distancují. Druhá strana nešetří kritikou, avšak nenabízí pro zákazníka žádné alternativní řešení. Přesto ale i samotná produkce typových domů dokáže trh obohatit o novou nabídku. 

Návrh „venkovského domu“

Vojtěch Valda, absolvent architektury, nejdříve důsledně zanalyzoval nejprodávanější domy svých konkurentů a snažil se najít a pochopit, co je spojuje. Na základě těchto úvah společně s dalšími architekty a stavebními inženýry navrhl tři domy, které se liší svou velikostí a každý je zaměřen na jinou cílovou skupinu. Zabýval se dispozičním řešením a snažil se o maximální efektivitu zastavěné plochy tak, aby v domech nebyly žádné neužitečné chodby a kouty. V návrzích také nenajdete žádné prvky, které by nějak hyzdily ráz tradiční české zástavby.

Automaticky vyškrtl všechna atypická okna, nevkusné antické sloupky a podobné módní záležitosti, které se staly hitem poslední doby. Na základě rešerší, které zpracoval při objíždění českého a moravského venkova, navrhl tradiční jednoduchý vzhled domů. Nejčastější barva venkovských domů je bílá, pak odstíny žluté. Následuje světle zelená, charakteristická pro klasicismus, a červená, používaná hojně v baroku. Akcentované nároží domů a jednoduché šambrány kolem oken jsou typickými prvky tradiční české zástavby.


Na materiálech záleží

Dalším velkým tématem je volba materiálů. Vzhledem k tempu a charakteru dnešní doby by bylo asi velice obtížné přesvědčit někoho, aby svůj dům postavil z tradičních materiálů a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí. Současný trh k tomuto řešení nakloněn není, protože by logicky odpadlo mnoho “zaručeně“ potřebných služeb, a tím by síla trhu slábla. Ve venkovských domech jsou ale například upřednostněné klasické keramické prvky před jejich novodobými alternativami. Kvalitní cihelné materiály mají životnost řádově stovky let. Tím, že při stavbě druhotně použijeme například cihly po pradědovi, přispíváme k trvale udržitelnému rozvoji. To je ekologie a recyklace v pravém slova smyslu.

Samozřejmě v ostatních ohledech tyto domy nijak nezaostávají za konkurencí a splňují všechny normami požadované vlastnosti. V návrzích zděných domů je počítáno s venkovním zateplením z extrudovaného polystyrenu. Tomu se však můžeme vyhnout, použijeme-li dostatečně široké tvárnice, například porotherm 44 P+D. Je to elegantní řešení, které vyhovuje tepelně izolačním požadavkům a zároveň se vyhýbá použití netradičního materiálu.

Závěrem lze jen popřát mnoho sil a trpělivosti všem lidem, kteří uvažují o stavbě rodinného domu. To, v jakém domě budete bydlet záleží čistě jen na vás. Důsledky vašich rozhodnutí, ač už pozitivní, nebo negativní, se s vámi potáhnou pravděpodobně celý život, proto výběru rodinného domu věnujte náležitou péči. 

Více informací na http://www.venkovskydum.cz/dum-na-klic/

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
0-3/3

větrání

co si myslíte o větrání s rekuperací ve venkovských domech? např.: www.vetrejte-usporne.cz/o-rekuperaci

Re: větrání

Dobrý den,
s ohledem na velikost námi navrhovaných domů bych tuto technickou vymoženost nedoporučoval. Je to investice citelně zvyšující náklady na dům. Osobně bych ve svém domě tuto vzduchotechniku nechtěl.
s pozdravem
  • 08.08.2012 09:41
  • Vojtěch Valda
  • reagovat

Venkovský dům

Redakce Vám děkuje za tip na rekuperace:-)
  • 07.08.2012 08:12
  • Vendula Králová
  • reagovat
0-3/3