Výstavba nových bytů klesá

Datum: 13.7.2012
Komentáře: 0
obrázek
Počet nově kolaudovaných bytů se od roku 2007 setrvale snižuje, a to nejen v České republice, ale i v dalších zemích Evropské unie. Zatímco ještě před čtyřmi lety se u nás, na Slovensku nebo v Polsku začínalo každý rok s výstavbou minimálně čtyř bytů na tisíc obyvatel, v uplynulém roce tento počet poklesl v ČR téměř na polovinu a počet nově dokončených bytů se přiblížil úrovni roku 2002.

Nově stavěné byty v bytových domech s průměrnou užitkovou plochou 68 m2 bývají nejčastěji dvoupokojové, v rodinných domech, kde je užitková plocha dvojnásobná, převládají  byty čtyř a pětipokojové. Hlavním důvodem poklesu počtu zahájených bytů v minulých letech je chybějící poptávka domácností po bytech již dokončených či dokončovaných. Bytová nabídka se svojí kvantitou, nastavenou cenovou hladinou a strukturou rozešla s koupěschopnou poptávkou, čímž se přibrzdila aktivita developerů.

Preference Čechů v pořizování nových nemovitostí se změnily. Vliv na tuto skutečnost má ekonomická situace obyvatel a jejich očekávání budoucnosti, účast veřejných zdrojů na podpoře bytové výstavby a také daňové změny, tedy například změna sazby daně z přidané hodnoty. Klesající reálné mzdy a rostoucí napětí na trhu práce rovněž nahrávají menšímu zájmu Čechů o nové bydlení. Opatrnější lidé dávají v takové situaci přednost koupi starší, a tedy levnější nemovitosti.

Více se staví kolem velkých měst

Nároky na bydlení se samozřejmě liší také podle krajů. Nejvíce nových bytů se v loňském roce začalo stavět ve Středočeském a Jihomoravském kraji, nejméně v Karlovarském, Libereckém a Zlínském kraji. Podíl rodinných domů na bytové výstavbě v regionech kolísá v závislosti na dosaženém stupni urbanizace, cenách pozemků i demografických a majetkových parametrech obyvatel. Pro některé vrstvy navíc stále platí, že rodinný dům je i otázkou společenské prestiže.

Například v Praze a Brně, kde jsou soustředěny nadnárodní a velké firmy, je poptávka po bydlení v rodinných domech vyšší než v lokalitách se srovnatelnou dostupností lacinějšího bydlení v bytových domech. Vzhledem k vysokým cenám pražských pozemků se však významná část pražské poptávky po rodinných domech se zahradou přelévá do sousedních středočeských lokalit, se všemi z toho vyplývajícími komplikacemi pro kapacitně nedostačující místní infrastrukturu.

Vilové domy – rozumný cenový kompromis

Tlak na udržení životní úrovně, vyvolaný zvyšujícími se náklady na financování domácností, jejichž příjmy přestávají reálně růst, podpořil zájem Čechů o takzvané vilové domy představující kompromis mezi bydlením v bytovkách a ve vlastním rodinném domě. Náklady na pořízení si bytu ve vilovém domě mohou být příznivější v řádu až několika set tisíc korun.

Ačkoliv počet nově podepsaných hypotečních smluv v dubnu letošního roku podle Hypoindexu poprvé v letošním roce poklesl, poptávka po vlastním bydlení je mezi Čechy stále enormní. Nahrávají tomu především nízké úrokové sazby, které se v případě nejoblíbenější pětileté fixace stále pohybují pod úrovní čtyř procent.

Zdroj:ČSOB
foto:Pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl