Je váš realitní makléř profesionál?

Datum: 23.7.2012
Komentáře: 0
obrázek
Prodáváte byt či dům, najmete si makléře, dohodnete se na podmínkách, podepíšete smlouvu a říkáte si, že máte vyhráno a makléř se už o prodej nemovitosti postará. Ano, tak by to správně mělo být. Ale pouze v případě, že váš realitní makléř spolupracuje i s konkurencí a umožní prohlídky s jejími klienty. Zní to možná poněkud zvláštně, ale bohužel ne všichni makléři pracují v zájmu prodávajícího.

Pro lepší a úplné pochopení si můžeme uvést příklad z praxe. Váš zvolený realitní makléř, schopný a ochotný profesionál, vám vyhledává byt či dům. Zaujme ho  ideální a vám zcela odpovídající nabídka od jiné realitní společnosti. Zvedne tedy telefon a zavolá makléře, který nemovitost prodává. Poté, co se představí a vysvětlí situaci, se musí dotázat, zda je možná spolupráce.

A v tuto chvíli jsou dvě možnosti. Pokud je druhý makléř vstřícný, jsou schopni bavit se dále o podrobnostech a uvedenou nemovitost spolu řešit. Bohužel jsou ale i jiné odpovědi, které naznačují, že spolupráce na dané nemovitosti není možná, realitní společnost si ji zvládne prodat sama, nemá zájem o nikoho dalšího. Případně že se jedná o „čerstvou“ nemovitost, která je krátce v nabídce, a tedy že by si měl zájemce zavolat až tak za několik týdnů.

Nechce se dělit o provizi

Co se v tu chvíli děje? Možná si říkáte, že je to pro druhého makléře jeho práce a logicky bude dělat vše pro to, aby se nemovitost co nejrychleji prodala. Proč by měl odmítat nějaké zájemce, potencionální kupující, i když přijdou s jiným makléřem? Zní to bohužel absurdně, ale na našem trhu se tohle děje, a to docela často.

Kladete si otázku PROČ? Odpověď je až příliš jednoduchá. Peníze. Jiný makléř se nechce dělit o případnou provizi s druhým člověkem. Uvažuje, že nemovitost raději prodá sám, aby měl celou provizi pro sebe. Že klient musí čekat, až (pokud vůbec) se někdo takový najde, to ho nezajímá. Opravdu tento makléř pracuje v zájmu svého klienta?

Rada na závěr

Ověřte si, zda váš vybraný realitní makléř spolupracuje s konkurencí. Zkuste mu třeba zavolat, nebo ho vyzkoušejte – je to lepší udělat hned, abyste potom nebyli zbytečně překvapeni. Čas jsou peníze a prodej nemovitosti obvykle pečlivě zvažujeme dopředu, nechceme tedy čekat dlouhé týdny a měsíce, až se ho potom podaří zrealizovat. Proto pečlivě vybírejte, komu váš majetek opravdu svěříte, a svěřte se do rukou opravdového profesionála.

www.jakubhrbac.cz

Foto: Pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl