Nepodceňujte úložné prostory

Datum: 20.6.2012
Komentáře: 0
obrázek
Ať už si pořídíte malý byt anebo velký dům, ve všech případech budete dříve nebo později řešit obvyklou otázku, kam uložit všechny věci. Tedy sezónní oblečení a obuv, sportovní vybavení, povlečení a ručníky a mnoho dalších nezbytností, které sice obvykle potřebujeme, ale jen výjimečně po celý rok – a po jeho zbytek doma jenom zbytečně překáží. Řešením mohou být velké skříně, ale je dobré mít byt přeplácaný nábytkem?

Doby, kdy se účelnost obývacího pokoje či ložnice posuzovala podle toho, kolik šikovných sektorových skříní a nástavců až ke stropu s úložnými prostory má, jsou již dávno pryč. V dnešním vybavení místností je preferovaná spíše střídmost a design, nábytek je zde jen jako solitérní doplněk celkového prostoru a rozhodně není jeho účelem, aby pojmul všechny nezbytnosti, které běžná domácnost potřebuje. Jak ale vyřešit skutečnost, že tyto věci opravdu musíme někam ukrýt?

Vestavěné skříně do chodby

Možností je víc, ta první je nejspíš ideálním řešením zejména pro menší byty. Prostory pro uložení nezbytností najdeme v chodbě. Téměř každá chodba v bytě má nějaké zákoutí či výklenek, anebo je zkrátka jen dostatečně široká na to, aby se dala šikovně přepažit a vybavit vestavěnou skříní. Pokud tato skříň disponuje posuvnými dveřmi, nezabere téměř žádný manipulační prostor, a v případě, že ji ještě doplníme alespoň jednou zrcadlovou stěnou, celou chodbu opticky rozšíří a prosvětlí. Vestavěná skříň navíc může dosahovat až ke stropu a využít tak místo, které by standardně leželo ladem. A upřímně – chodbu využíváme obvykle tak málo, že se zde i dokážeme prostorově uskromnit, tím spíš, když tak vyřešíme vzdušnost a volnost v ostatních místnostech bytu.

Pohlédněte na podhled

Dalším řešením jsou podhledy. Nedají se umístit všude, ideálním místem je opět chodba, případně koupelna se záchodem, částečně také ložnice, umožňuje-li to její dispoziční řešení. Podhled může v ideálním případě vyplňovat užší prostor pod stropem takovým způsobem, že není ani poznat jeho optické snížení – podhled se obloží palubkami či polystyrenovými deskami a vybaví bodovými světly. Anebo umístíme snížený podhled na větší ploše v místnosti, kdy jej můžeme v prostoru vizuálně přiznat, vybavit jej schůdky či žebříkem a používat jej jako oddělenou a vyvýšenou součást pokoje.

Nejvíc užitku ale přinese šatna. Pokud stavíme nový dům, je dobré již při realizaci stavby s umístěním šatny počítat v sousedství ložnice či dětského pokoje, anebo v chodbě při vstupu do domu. Uložit do šatny můžeme veškeré oblečení a prakticky vše, co by jinak bylo ve skříních či v poličkách, takže samotný pokoj je potom zařízený účelně jen k tomu, k čemu prvoplánově slouží. Zařídit šatnu ale můžeme i v menším bytě, je to sice vždy na úkor prostoru v místnosti, ale například ložnice takovou úpravu snese.

Šatna i do malého bytu

Ideálním umístěním šatny je roh v ložnici u vchodových dveří nebo vzdálenější část ložnice od okna. K pohodlnému umístění postelí s nočními stolky a nerušený spánek dvou lidí obvykle stačí prostor 3 krát 3 metry. Máme-li ložnici o nějaký ten metr větší, šatna (nebo velká vestavěná skříň s posuvnými dveřmi) se do ní vždy vejde. A její zhotovení nemusí vyjít draho, stačí obvykle pár dřevěných trámků, palubky na obložení prostoru a lamelové dveře, které dnes koupíte v každém hobby obchodu v různých rozměrech.

A co by nemělo v šatně chybět? Rozhodně policové regály různé výšky a šířky na drobnější věci (trička, svetry, složené věci). Potom košíky na drobné prádlo, které mohou být umístěny volně v prostoru či na policích. Také nezapomeňte na stojany (ideálně pojízdné na kolečkách), na které pověsíte ramínka s košilemi, šaty, bundy či kostýmy. U podlahy se hodí úložné kontejnery či boxy na neskladné věci (nebo boty), truhla na ložní prádlo a ručníky, naopak u stropu by měl být otevřený podhled na sezónní oblečení či lyžáky a další nezbytnosti. Při troše šikovnosti a o něco větším prostoru se do šatny pod stropem vejdou i držáky na lyže nebo hůlky nebo na spoustu jiných věcí, kterých je v každé rodině dost a dost. V dětském pokoji potom může dolní část šatny sloužit jako úložiště hraček – potom stačí jen otevřít dveře, dětské radosti nahrnout dovnitř a je v okamžiku uklizeno.

Pokud si nevíte s vytvořením úložných prostorů rady sami, určitě se můžete inspirovat již realizovanými nápady v podobných objektech, radou architekta, anebo jen návrhem šikovného truhláře, kterého si domů pozvete. Zhotovení jednodušších posuvných dveří a úložných skříní za nimi či menší šatny v pokoji obvykle vyjde na méně než dvacet tisíc korun, ale užitná hodnota takového vybavení je nesrovnatelná. 

Šárka Kunická
foto:Pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl