Malované (nejen) na skle

Datum: 29.10.2011
Komentáře: 0
Místo: Radost
obrázek
Určitě jste je už někdy viděli. Výrazné malované šperky ze skla se dají spatřit na leckteré z českých celebrit. Jejich autorkou je neobyčejná mladá žena, výtvarnice, která je důkazem skutečnosti, jak se dá pílí a vytrvalostí dosáhnout úspěchu. Ale samozřejmě, při troše nezbytného štěstí...

Malovat skleněné šperky začala Alexandra Hejlová před několika lety, aby, jak sama říká, nějak vyplnila čas, kdy se doma stará o svoji malou dcerku a nemůže se naplno věnovat tvorbě obrazů. Její cesta na výsluní trvala ale podstatně delší dobu a rozhodně od života nedostala nikdy nic zadarmo.

Jako malá vyrůstala u babičky a od sedmi let se učila kreslit a tvořit u akademických výtvarníků a sochařů manželů Hudečkových. Vyhlédli si ji tehdy jako talentované dítě, babička ji podporovala, ale později trvala na ekonomickém vzdělání, a tak si Alexandra musela na svá další výtvarná studia od šestnácti let vydělávat sama. Studovala dvě školy současně, k tomu manuálně pracovala, a to vše v době totality, která talentům příliš nepřála. 

Z Prahy až do New Yorku

Její obrázky staré Prahy ale krátce po revoluci zaujaly českou majitelku umělecké agentury v německém Stuttgartu. Díky ní získala Alexandra zakázky v Německu, kam se později mohla přestěhovat. Putovala po německých galeriích, kromě obrázků kreslila i na hedvábí a různé drobné ozdoby, díky čemuž se stala velmi úspěšnou výtvarnicí. A poměrně brzy si jí všimli i za mořem, protože její tvorba zaujala i americké galeristy. Ti ji dokonce nazvali novodobou impresionistkou. 

Stesk po domově ale Alexandru před osmi lety přivedl zpátky do Čech, a díky tomu také na jedné akci poznala svého manžela, zpěváka a textaře Jindřicha Krause. Společně vydávají knihy, které Alexandra ilustruje, manžel ji také přivedl na nápad malovat na skleněné šperky poté, co se jim narodila dcera Sandra. Obrázky autorky se nacházejí v soukromých sbírkách i galeriích v mnoha zemích, její šperky zdobí známé osobnosti, z mnoha plánů do budoucna kromě výstav a další tvorby stojí za zmínku například plánovaný kurz malby na sklo pro veřejnost. 

Pro radost do Radostíny 

Také se vám tvorba Sandry (tak říkají Alexandře její přátelé) líbí? Nejčastěji kreslí krajinky, témata věnovaná hudbě, figurální malby, dekorativní motivy, na zakázku také vytvořila portréty některých známých osobností. Nejvíce používá akrylové barvy. Po malé ochutnávce na našich stránkách navštivte galerii Radostína na Malé Straně (www.radostina.cz), kde si můžete nějaký šperk pro radost koupit. Více o autorce a jejích projektech se dozvíte na jejích stránkách www.alexandrahejlova.com.  

Šárka Kunická

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl