Hypotéka u nás? Konečné slovo má většinou žena.

Datum: 8.6.2012
Komentáře: 0
obrázek
Už dávno neplatí, že se muž lépe vyzná ve světě financí a má rozhodující slovo při výběru hypotéky. V téměř polovině případů má totiž dnes o nabídce finančních produktů detailnější znalosti žena, která je také tím, kdo vybírá hypotéku. S nadsázkou lze říci, že hypotéku vybere žena, teprve potom zaplatí muž.Vyplývá to z průzkumu ČSOB.

Téměř 70 procent Čechů se rozhodlo použít úvěr na bydlení jako standardní záležitost, úvěr se tak stal běžnou součástí jejich života. Nejčastějším důvodem pro zažádání o hypotéku je touha osamostatnit se a potřeba rychlého bydlení,“ vysvětluje Ivana Bohatcová, výkonná manažerka segmentu Bydlení a úvěry ČSOB. „Pro pětinu dotazovaných představuje tato forma financování jedinou možnost, jak si v relativně krátké době obstarat vlastní bydlení. Zajímavé je, že pro téměř jednu desetinu lidí, kteří hypotéku teprve plánují, je prvotním impulsem výhodná úroková sazba“.  Hypotéka jim to umožňuje v relativně krátké době a celkem snadným způsobem. 

Ženy jsou pečlivější a rády porovnávají nabídky 

Ženy jsou podle průzkumu při zjišťování podrobností pečlivější, nespokojí se s informacemi z internetu, ale pročítají detailně nabídky bank, radí se s finančními poradci a porovnávají získané informace. Tento proces jim nejčastěji zabere od 1 do 3 měsíců, komentuje výsledky průzkumu Ivana Bohatcová z ČSOB. Zpravidla znají aktuální nabídky velmi přesně a dokážou mezi nimi rozlišovat ty nejvýhodnější. Často bývá právě výhodná úroková sazba prvotním impulsem pro to, aby se budoucí klienti rozhodli hypotéku realizovat. 

Nejčastěji si lidé berou hypotéku na koupi bytu a domu či na jeho stavbu. Naopak mnohem méně časté je použít tento druh financování na rekonstrukci bytu nebo koupi stavebního pozemku. Většina těch, kteří o sjednání hypotéky uvažují, anebo kteří se rozhodnou ji realizovat, plánuje úvěr v rozmezí 1,5 – 2 miliony korun. V první fázi preferují úvěry se stanovenou dobou fixace úrokové sazby na pět let, ale obvykle po refinancování této hypotéky už preferují kratší dobu fixace. Průměrná délka splácení hypotéky je obvykle 20, nejčastěji pak 25 let, při výši splátky kolem deseti tisíc korun měsíčně. Bývá standardem si pojistit schopnost splácet pro případ nenadálých událostí (ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc). 

Zůstanete? Dostanete bonus 

Některé banky, například ČSOB, se snaží motivovat klienty k věrnosti speciální nabídkou, díky níž jim odpustí část úvěru. Kdo tedy realizuje Hypotéku s bonusem, může v jejím závěru ušetřit 5 procent z výše úvěru, což není malá částka (u dvoumilionové hypotéky činí úspora 100 tisíc korun). Tento bonus klient získá nadvakrát – polovinu po dvanácti letech splácení a druhou polovinu na konci splatnosti hypotéky. 

A hypotéky zaznamenávají ještě jeden zajímavý trend. Největší zájem o ně je v jarních měsících, zejména pak v červnu, což může souviset s teplým a pěkným počasím, které jednak předznamenává optimističtější a lepší budoucnost, jednak je nejideálnější pro zahájení stavby či přestěhování se do nového bytu. Sychravý podzim tak už může každý přivítat ve vlastním novém a teplém domově. Ale hlavně je hypotéka investicí do budoucnosti a do produktu trvalejší hodnoty, což výhledově nejen vyřeší bytovou záležitost každého klienta, ale hlavně to zlepší i jeho celkovou kvalitu života. 


Zdroj: ČSOB

Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl