Kuchyň a obývák. Spojit, či nechat oddělené? Poraďte.

Datum: 6.6.2012
Komentáře: 1
obrázek
Milá redakce, obracím se vaším prostřednictvím na čtenáře vašeho portálu, zda by mi sdělili své zkušenosti ohledně kuchyně spojené s obývákem. V nejbližší době nás čeká rekonstrukce bytu a nejsme schopni se definitivně rozhodnout. Jsem těhotná, v listopadu čekáme narození prvního dítěte. Manželova ovdovělá babička nám přenechala svůj dvoupokojový panelákový byt a přestěhovala se ke své dceři. Byli jsme s manželem moc rádi a hned jsme začali plánovat, jak si byt zrekonstruujeme a zařídíme. Ze stavebního spoření máme dohromady skoro půl miliónu, takže finance nejsou problém.

Jak jsem psala, byt je dvoupokojový, panelák je staršího data, byl postaven na začátku šedesátých let minulého století. Kromě drobných vylepšení je v něm v podstatě všechno v původním stavu, včetně velmi zachovalých parket v obou pokojích, z těch máme opravdu radost. Vše ostatní je potřeba vyměnit: kuchyňská linka, koupelna i okna plus podlahy v kuchyni a předsíni.kuchyň

Starost nám dělá hlavně kuchyň, která je dost malá. Sousedí s menším pokojem (3,5 x 3,5 m), který měla babička jako ložnici. Druhý, větší pokoj, sloužil jako obývák. Nám by se líbilo kuchyň s pokojem spojit a udělat z ní vlastně obývák s kuchyňským koutem a v té větší místnosti přepážkou vytvořit dětský pokoj a ložnici. To by šlo, i když úplně ideální by to asi nebylo, protože ložnice by neměla vlastní okno a navíc by se přes ni do dětského pokoje chodilo. Kdybychom spojili ten menší pokoj s kuchyní, vznikl by vlastně takový malý obývák, kam se vejde sedačka, pár skříněk, jídelní stůl a kuchyňská linka. Nic víc a i tak by to bylo poměrně stísněné.

Pořád nad tím přemýšlíme a nejsme schopni se rozhodnout. Když necháme kuchyň samostatně, tak budu pokaždé při přípravě jídla doslova odříznutá od zbytku rodiny, což by mi asi nevyhovovalo. Pokud ji spojíme s tím menším pokojem, bylo by to na jednu stranu lepší, ale ideální taky ne. Sice bychom byli pohromadě, ale na dost malém prostoru. Navíc netuším, jak by to fungovalo po té praktické stránce. Pachy, hluk při vaření atd.

Co jsem se ptala lidí ve svém okolí, tak někdo je se spojením obýváku a kuchyně spokojený, jiný by to prý podruhé už tak neudělal. Je mi jasné, že všechno má svá pro a proti. Jenže kolikrát za život člověk rekonstruuje byt? Chceme mít jistotu, že to uděláme správně a tak, aby nám to vyhovovalo. 

Proto sháním informace a zkušenosti, kde se dá. Budu moc ráda, když mi tady někdo ze čtenářů poradí, jak mají byt vyřešený. Uvítám i jakékoli nápady a vychytávky, těch není nikdy dost. Předem vám moc děkuji za vaše názory, nápady a zkušenosti.

Tereza
foto:Pixmac

  

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 

Propojit obývák s kuchyní? Ano.

Milá Terezo,
já mám zkušenosti z obou úhlů pohledu - několik let v paneláku jsme měli kuchyň oddělenou, a to poměrně zásadně, do obýváku se muselo přes chodbu. Nyní už téměř deset let žiji v domku, kde je kuchyň součástí obývacího pokoje. Není to velká místnost, dohromady i s kuchyní tak 20 m2. Ale i tak bych už neměnila. To propojení a možnost sociálního kontaktu je perfektní, navíc megalomanský obývák skutečně není potřeba. Podle toho, co píšeš, má Tvůj pokojík nějakých 12 m2, to je na sezení a skříňku s televizí zcela dostačující - tak pokoj nepřeplácáte nábytkem, stačí tam jen jednoduchá komoda, úložné prostory pak směřujte do druhé místnosti či chodby. A pachy nebo hluk? Pachy se vyvětrají oknem a lednička či myčka ostatní u televize či při čtení knížky v křesle určitě rušit nebude - naopak rodina ocení, že jste pohromadě, i když třeba vaříš.
Pokud si nejsi jistá uspořádáním místností, tak si to zkuste namalovat, anebo kontaktuj bytového architekta a požádej ho o nákres. Ostatně - jednoduché řešení kuchyně posazené do místnosti Ti v pdf zdarma udělá i každé kuchyňské studio. A pak se sami rozhodnete..