Jak vybrat matraci do postele

Datum: 4.6.2012
Komentáře: 0
obrázek
Možná si to neuvědomujete, ale v posteli při odpočinku stráví každý z nás téměř třetinu svého života. Potřebujeme v ní načerpat síly, odpočinout si a ulevit namáhaným svalům a kloubům. A právě proto by se nemělo na postel pohlížet jako na okrajovou záležitost. Nevhodně volená matrace či vůbec prostory pro spánek se mohou podepsat velmi nepříjemně nejen na našem zdraví, ale také na celkové pohodě. A to bychom určitě nechtěli.

Nejprve je potřeba vědět, že neexistuje dokonalá matrace pro každého. Jelikož má každý z nás rozdílnou výšku, hmotnost, věk a odlišné požadavky na tuhost matrace, je někdy náročné vybrat správnou matraci, která by splňovala naše veškeré požadavky. Také finanční možnosti hrají ve výběru zcela jistě důležitou roli. Vhodné je si matraci do postele před zakoupením vyzkoušet, což je ve většině obchodů bez problémů možné. Pokud však nemáte čas nebo chuť objíždět různé prodejny s matracemi, pak právěvám se můžeme při výběru matrace pokusit poradit.

Poloha těla při spánku

Záleží především na obvyklé poloze spánku, kde vznikají rozdílné zatížení na jednotlivé části těla. Obecným pravidlem je zajistit přirozenou polohu páteře. Poloha těla je jedno z hlavních kritérií, podle nichž vybíráme vhodnou matraci.

Poloha spánku na zádech

Pokud často spíte na zádech, je pro vás ideální tvrdší matrace. V této poloze se vaše váha rovnoměrně rozloží po celé ploše postele a páteř v rovné poloze vyžaduje pevnou oporu.

Poloha spánku na boku

V této poloze vniká rozdílné zatížení na plochu matrace. Ramena, bederní oblast boků a kolena zatěžují matraci daleko více než oblast stehen, krční páteře či chodidel. Příliš tvrdá matrace zde může způsobit  deformaci  páteře do nepřirozené polohy, což může zapříčinit neklidný spánek a časté probouzení. Při  spaní na boku volíme raději středně tvrdou až měkou matraci.

Poloha spánku na břiše nebo časté střídání poloh

Pokud během spánku často střídáte různé polohy nebo spíte na břiše, volte mezi středně tvrdými matracemi. Optimální je pak vybrat matraci s rozdílnou tuhostí jednotlivých stran, kde máte možnost odzkoušet měkčí i tvrdší stranu a rozhodnout se podle vlastního výběru, která strana vám bude lépe vyhovovat.

Materiál matrace a její tuhost

Tvrdost a tuhost matrace je další důležité kritérium. Matrace by neměla být příliš vysoká ani nízká.Tuhost matrace záleží na idividuálních požadavcích. Obecně lze říci, že matrace s větší tuhostí jsou vhodné pro uživatele s vyšší hmostností a naopak, ale požadavky každého z nás jsou často velmi rozdílné. Hlavním cílem je zvolit takový materiál, abyste se na matraci cítili pohodlně a dobře.  Nezapomeňte také zapřemýšlet, co vám u předchozí matrace nejvíce vadilo.

Matrace z líné pěny (paměťové pěny) zaujímají, pokud jde o tvrdost, všechny kategorie. Líná pěna může být totiž vyrobena o měkčí i tvrdší hustotě. Výhodou líné pěny je možnost přesného okopírování polohy těla při spánku, a tím i zajištění dokonalé polohy páteře. Obecně platí, že čím je vyšší vrstva líné pěny v matraci, tím je matrace měkčí a finančně nákladnější. Zákazníky nejvíce oblíbené jsou matrace s výškou vrstvy líné pěny cca 2 – 5 cm.

Mezi nejoblíbeněší univerzální středně matrace se střední tuhostí patří také matrace ze studené pěny. Studená pěna se oproti klasické PUR pěně vyrábí při nižších teplotách a jednotlivé mikrobublinky pěny si tak získají daleko větší životnost. Matrace ze studené pěny se jen tak neproleží a roky vám poskytne kvalitní oporu pro vaši páteř.

Máte rádi moderní materiály? Pak právě pro vás jsou určeny gelové matrace, které díky gelovým segmentům uloženým v ložné ploše matrace vytvářejí masážní body, pomáhající k uvolňování  svalstva. Gelové matrace se tvarově deformují ve všech směrech, a proto dodávají tělu výjimečnou oporu.

Pokud hledáte měkkou matraci, neměli byste přehlédnout kategorii latexové matrace. Jejich výhodou je přítomnost velkého množství větracích otvorů, které zajišťují provzdušnění a odvod potu. Latex je obecně velmi měkký materiál, často se proto tyto matrace vyztužují klasickým pěnovým jádrem nebo středem z kokosové vrstvy.

Mezi partnerské matrace řadíme všechny typy, které mají rozdílnou tuhost jednotlivých stran. Nejen že je tato kombinace ideální pro páry, kde si každý s patrnerů otočí matraci podle tuhosti, která mu vyhovuje, ale i pro jakéhokoli zákazníka znamená možnost vybrat si po odzkoušení vhodnou tvrdost jedné či druhé strany. Odpadá tím riziko koupě příliš tvrdé nebo měké matrace.

V dnešní době stále méně zákazníků volí pružinové matrace. Pro ty, co s nimi mají dobré zkušenosti, je však nabídka stále široká. Navíc pokud je rošt ve vaší posteli tvořen pevnou deskou, je volba pružinové matrace ideální z hlediska větrání jejího jádra.

V případě, že jste ekologicky zaměřeni, můžete volit také matrace z Bio pěny, kdy se při její výrobě přidává do směsi nejčastěji lněný nebo konopný olej.

Typ použitého roštu

Pokud chcete maximálně využít ortopedické vlastnosti matrace, je potřeba ji položit na správnou podložku. Většina matrací je vhodná pro uložení na lamelové nebo dřevěné laťkové rošty.  Pružinové a taštičkové matrace jsou z důvodu větrání vhodné pro použití na pevnou desku nebo pevný rošt.

Rozměr matrace

Rozměr matrace je většinou přímo závislý na rozměru postele, respektive jejího rámu. Délka matrace by měla být přibližně o 10 – 15 cm delší, než je vaše výška. Pro zachování příjemného komfortu spánku by měla být šířka matrace pro jednu osobu alespoň 80 nebo lépe 90 cm. Navíc existuje v těchto rozměrech trvalá akční nabídka matrací.

Když vybíráte matrace pro dvojlůžko, tak máte dvě možnosti. Pokud zvolíte dvě samostatné matrace, má každý s partnerů možnost zvolit zvou vlastní tuhost, případně uplatnit své speciální zdravotní požadavky. Pokud máte v plánu pořídit polohovací naklápěcí rošty, pak je tato volba jednoznačná. Další výhodou je lepší manipulovatelnost s matracemi (praní potahu nebo otáčení). Velká spojená matrace však  přináší větší pocit sounáležitosti s partnerem. Pomyslná hranice mezi prostorem spánku u jednotlivých parnerů zde neexistuje, a tak je jen na vás, na které části postele se ráno probudíte. Pokud není mezi partnery velký rozdíl v jejich hmotnosti, může byt tato volba určitě zajímavá.

Výška (tloušťka) matrace

Obecně lze konstatovat, že se vzrůstající tloušťkou matrace rostou její ortopedické vlastnosti a schopnost absorbovat hmotnost člověka. Vyšší matrace bývají většinou tvořeny několika vrstvami (takzvané sendvičové matrace), kde má každá vrstva svůj specifický úkol. Příliš velká výška matrace však může při jejím malém zapuštění do postele způsobit boční deformaci, a tím znehodnocení jejích vlastností. Mezi nejprodávanější skupinu patří matrace o výšce 16 – 24 cm, nabízející idealní poměr mezi cenou a užitnou hodnotou. Pokud sháníte jen matraci na občasné přespání do postele pro hosty, nebo potřebujete levně vyřešit spaní na 2 - 4 roky, můžete rovněž vybírat v rozmezí výšky 10 – 15 cm. Vždy bude záležet na četnosti zatěžování a hmotnosti uživatele.

Typ potahu

Ačkoli se to nezdá, může hodnota kvalitního potahu tvořit i čtvrtinu ceny celé matrace. Potah matrace by měl mít dostatečnou schopnost provětrávání, příjímání a odvádění vlhkosti z těla. Měl by být snímatelný a pratelný nejlépe na 60°C, kdy je zajištěna likvidace jakýchkoli mikroorganismů či bakterií způsobujících různé alergie. Většina potahových látek je také podšitá rounem a netkanou textilií pro zvýšení pohodlí při užívání matrace.

Cena matrace

Obecně lze říci, že se vzrustající cenou matrace roste její kvalita a ortopedické schopnosti, a jakákoli vyšší investice se v tomto případě vždy vyplatí a vrátí v podobě zdravého kvalitního spánku. Cenová kategorie matrací do 3500 Kč nabízí dobrou kvalitu za nízkou cenu. Výška matrací zde bývá nejčastěji 10 – 16 cm, materiál potahu tvoří klasický úplet nebo froté. V cenově nejprodávanější kategorii matrací do 6500 Kč již nalezneme matrace vyšší třídy, které se vyznačují vylepšenými ortopedickými vlastnostmi a životností 5 - 10 let.  Výška matrací zde bývá nejčastěji 16 – 24 cm, jako materiál potahu se používá bavlna s Aloe Vera, chytré látky Tencel, Bamboo nebo Tempsmart.

Pokud zvolíte matraci v cenové kategorii nad 6500 Kč, můžete si být jisti, že jste pro váš zdravý spánek udělali maximum. Výška těchto matrací je zpravidla vyšší než 20 cm, potahy zde obsahují různé speciální přísady či mikrokapsule pro dokonalejší regeneraci svalstva nebo pro lepší odvod vlkosti.

A co říci na závěr? V případě, že požadujete co nejlepší poměr cena/výkon, tedy za málo peněz co nejvíce muziky, sledujte speciální akční nabídky matrací s vybranými nejprodávanějšími modely. 

Více informací na www.loznice-intena.cz

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl