Jak rozveselit podzimní zahradu

Datum: 29.10.2011
Komentáře: 0
Místo: Zahrada
obrázek
Listopad už je tady a naše zahrada zpustla. Už na začátku měsíce jsme ji uklidili, z truhlíků zmizely květiny, ze záhonů většina zeleniny, listí je shrabané a nábytek pod střechou. Ráno odjíždíme do práce za šera a za tmy se vracíme domů. Zahradou sotva proběhneme do vyhřátého domova. A zanedlouho ji pokryje sníh.

To ale může trvat ještě dlouho. A naše opuštěná zahrada s holými stromy působí neutěšeně a smutně. Zaslouží si určitě trochu rozzářit, což sice není nezbytně nutné, ale pokud máme chuť udělat něco pro radost, zvládneme to v pohodě za necelé jedno víkendové odpoledne. 

Oranžová dýně 

Poslední dobou se stávají hitem dlabané dýně. Haloweenová oslava tedy nepatří zrovna k našim národním tradicím, spíše nám ji pravidelně na podzim podsouvají obchodníci ve snaze navýšit svoje zisky. Navíc už je stejně pryč. Ale pestrobarevné plody dýní či malých tykví, jimž dominuje zejména sytě oranžová, mohou působit na terase či před vchodem jako velmi vkusná dekorace. A to i v případě, že je pouze položíme a naaranžujeme vedle sebe. Pokud máme chuť a odvahu se s nimi dlabat, můžeme vytvořit jak působivé vázy na větve či stébla obilí a slámy, tak originální svícny, v nichž se před větrem ukryje hřbitovní svíčka. 

Ostatně – na hřbitovy jsme vyrazili už v začátku měsíce. Poklidit, rozsvítit a kromě věnečku rozprostřít chvojí. To nám udělá největší službu i na zahradě. Je jedno, jestli použijeme větve smrkové či jedlové, které jsme si přinesli z lesa, anebo využijeme prořezané túje z naší zahrady. Na podzim nařezané větve obvykle v chladnu přežijí zelené až do jara, tedy do té doby, než na naší zahrádce vyraší čerstvé výhonky. 

Zelené větve jehličnanů 

větvičky smrku jsou krásné jako dekorace v truhlíku i ve váze

Že je potřeba zakrýt záhony větvemi proto, aby byly sazeničky chráněné před mrazem, to už dobře víme. Ale i v tomto případě lze spojit příjemné s užitečným a větve na záhony nenaházet bez ladu a skladu, ale využít jejich tvaru, směru růstu šišek, případně si vypomoci větvemi šípků či dřišťálu a zelené jehličí dozdobit těmito červenými plody. Tím se můžou i záhony stát dekorativní a zajímavé – a ještě navíc účelně překryté a připravené na sněhovou nadílku. 

Jehličnaté větve ale použijeme i na dekoraci do prázdných truhlíků. Anebo – pokud jsme truhlíky uklidili do sklepa i s muškáty – naplníme truhlíky nové. Stačí nám k tomu hlína nebo písek, do nichž potom zapícháme větve. Ideální je střídat různobarevné jehličnany – velmi pěkně působí kombinace šedozelené jedle, stříbrného smrku a husté košaté borovice doplněná o namodralé větve jalovce či různých druhů tújí. S touto dekorací určitě ochotně pomohou děti. A když větvičky doplníme barevným listím či červenými bobulemi šípků nebo jeřabin, naše okno bude rázem stejně veselé jako s rozkvetlými letničkami. 

Věneček na dveřích 

Do té doby, než začne advent, může na našich vchodových dveřích viset podzimní věneček. Ideální na jeho zhotovení je hotový kruh, ať už ze slámy nebo ratanu, který zakoupíme v každém květinářství. Čím jej ozdobíme, záleží pouze na naší fantazii – ale měly by to být nějaké typické podzimní přírodniny, tedy barevné listy, šípky, jeřabiny, šišky, kaštany, slaměnky či stébla slámy nebo obilí. Samozřejmě – můžeme si hotový umělý věnec koupit – ale to už pak ztrácí to kouzlo originality. věneček na dveř

Světla není nikdy dost 

A je tu ještě něco, čím můžeme trvale rozjasnit naši zahradu, a to zejména pro dlouhé podzimní a zimní večery. Poslední dobou je v obchodech stále větší výběr solárních svítidel. Lampičky mnoha tvarů a velikostí, umělé kameny, dlaždice a podobné zajímavé objekty můžeme rozmístit podle cestičky, na terasu, před vchod – zkrátka všude tam, kde chceme ponurou zahradu rozzářit. Sice v krátkých pošmourných dnech se nedobijí solární články tak intenzivně jako v létě, takže asi nebudou svítit naplno celou noc. Ale na to, aby večer světýlka rozveselila zahradu, to bohatě stačí. 

A nezapomeňte, že korunu naší zahradě v tomto pozdním podzimu nasadí příroda sama. Až ranní mrazy obalí všechny keře a rostliny jinovatkou nebo prvním sněhem, bude zahrada jako pocukrovaná. A my můžeme spokojeně čekat na konec měsíce, až zaklepe na dveře překrásné období adventu s předzvěstí nejhezčích svátků v roce – Vánoc. 

Šárka Kunická
foto: pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl