Chytré bydlení pro ženy – více času na rodinu

Datum: 30.5.2012
Komentáře: 0
obrázek
Někteří lidé se už od nepaměti obklopovali služebnictvem. Ne proto, že byli jen zhýralí, ale především proto, že jim usnadňovalo a zpříjemňovalo život. Kdo z vás by si nepřál, abyste měli doma vždy uklizeno, když ráno vstanete, abyste měli připravené čerstvé pečivo a svoji oblíbenou kávu nebo čaj, když začne pršet, tak abyste měli jistotu, že jsou doma zavřena všechna okna, když je nedostatek vláhy, tak abyste měli zavlaženou zahradu, abyste měli vždy posekanou trávu, vytažené všechny žaluzie nebo aby byl váš dům v bezpečí, když nejste doma. Bohužel služebnictvo, které se o to vše staralo, si mohli dovolit jen někteří.

Dnes si tento komfort může dopřát většina z nás – a má dokonce svůj název - říkáme mu chytré bydlení nebo chytrá domácnost. Podívejte se v následujícím videu, jak takové chytré bydlení vypadá.

 

Co je chytré bydlení

Ženy hrají významnou roli při rozhodování o chytré domácnosti. Vzhledem k tomu, že většina péče o domov leží na nich, a to nejen když jsou na mateřské či rodičovské dovolené nebo v domácnosti, ale také při plnění pracovních povinností, jsou to právě ony, které budou nejčastěji systém používat. Uvažujete-li o chytré domácnosti, pak je nicméně dobré, aby se diskuze o jejích možnostech účastnili všichni, kteří ji budou používat, anebo koho se bude týkat.

Pomoc s domácností

Chytrý dům usnadňuje péči o domácnost právě díky automatizaci každodenních procesů. Nemusíte při odchodu oběhnout celý dům, abyste jej uvedli do stavu nepřítomnosti. Stačí jeden dotek a dům se o to postará – a nikdy na nic nezapomene. Stejně tak při příchodu – stačí otevřít vjezdovou bránu a celý dům se nastaví na váš příchod. Víte-li, že část domu nebude déle obývaná, protože děti  jsou na zimních prázdninách, nebo nečekáte žádné hosty, můžete z dotykového panelu jednoduše přepnout vytápění do útlumu. A protože znáte termín návratu dětí z prázdnin, můžete přímo nastavit, abyste nezapomněli topení zase zapnout.

Můžete také ovládat pračku a sušičku pomocí chytrého telefonu, stačí když před odchodem dáte prádlo do pračky. Na svém telefonu můžete nastavit v pravý okamžik vhodný prací program, a když se vrátíte domů, máte prádlo vyprané a usušené. Jen uklidit do skříní už ho musíte sami. Centrální robotický vysavač vás zase v dostatečném předstihu informuje, kdy je potřeba vyčistit filtr nebo kdy je potřeba vysypat zásobník.

Díky řízení vzduchotechniky a rekuperace máte v domácnosti vždy čerstvý vzduch a nemusíte chodit větrat a pak zase zavírat okna. Na dopis ve schránce vás upozorní dotykový panel a systém může i automaticky objednat vyčerpání jímky, když se z osmdesáti procent zaplní.

Dohled nad dětmi

Chytrá domácnost je velmi užitečná také rodinám s dětmi. Ty mohou samy ovládat řadu funkcí, jiné je však třeba jim omezit – nechat řídit celý dům třeba čtyřleté dítě by mohlo být nebezpečné. Děti tak mohou mít ve své nabídce jen vybrané televizní kanály, mohou si rozsvěcet světla ve svém pokoji. Ostatní funkce se zpřístupní jen po zadání rodičovského kódu. Infračervené závory hlídají přístup k bazénu či k jezírku. Kamera s mikrofonem může fungovat jako chůvička či pro dohled nad dětmi u bazénu, na zahradě nebo v pokoji.

Vzbudí-li se dítě v noci, automaticky se rozsvítí nějaké světlo. Dá se naprogramovat i ve spojení s pohybovým čidlem. Jakmile dítě vstane, pohybové čidlo to zaregistruje a rozsvítí tlumené světlo v pokoji a třeba na chodbě. Pomocí jediného tlačítka lze propojit dva cíle uvnitř domu, například ložnici rodičů s dětským pokojem. Usnadňuje to orientaci v nočních hodinách, kdy lze jednoduše nasvítit požadovanou cestu mezi místnostmi. Když si dítě pořád zapomíná klíče, můžete mu na dálku otevřít nebo zřídit vstup pomocí otisku palce. Na internetu můžete zakázat otevření některých webových stánek. A lze také nastavit, jak dlouho si děti mohou hrát s počítačem. Systém po uplynutí času přístup zablokuje. Odskočí-li si dítě na toaletu, zastaví odpočítávání a obrazovka ztmavne.

Chytrá kuchyně

V kuchyni trávíme opravdu hodně času a jejímu výběru obyčejně věnujeme patřičnou důležitost. Neméně důležité je zapojení kuchyně a jednotlivých spotřebičů do chytré domácnosti.

Výrobci jako SIEMENS, Mile nebo Gaggenau mají ve svých nabídkách řady spotřebičů, které je možno napojit na centrální řídicí systémy. Není to však zatím moc běžné. Smysl má například integrace kávovaru a trouby na chleba. Když ráno vstanete a přijdete do kuchyně, tak máte hotovu vaši oblíbenou kávu a v troubě je upečený čerstvý chléb. Z hlediska elektroinstalace je dobré ke kuchyňským spotřebičů přivést datové kabely.

Praktické jsou také bezdotykové kuchyňské baterie nebo plynule nastavitelná výška pracovní desky. Vzhledem k tomu, že je lednice považována za centrum kuchyně, výrobci je začínají vybavovat počítači s dotykovými displeji. Toto je velmi praktické, ale ne vždy jdou tato zařízení napojit na centrální systém. Je dobré toto konzultovat s dodavatelem chytré domácnosti. Alternativně jde například vestavět dotykový displej přímo do stěny kuchyňské linky. Můžete na něm sledovat televizi, oblíbené pořady, surfovat po internetu nebo hledat vhodné recepty. A v případě, že jsou děti u bazénu, můžete je na displeji sledovat díky venkovním kamerám, zatímco například připravujete oběd či večeři.

Kolik vše stojí

V případě, že stavíte nebo rekonstruujete byt či dům, je nejdůležitějším krokem takzvaná „chytrá“ elektroinstalace. Díky ní získáte přípravu na realizaci chytré domácnosti, kterou můžete provést hned nebo kdykoli v budoucnosti, jistotu, že vaše nemovitost bude připravena na nejnovější trendy  a samozřejmě zhodnocení celé nemovitosti. Náklady na tuto elektroinstalaci představují zhruba dvacetiprocentní navýšení oproti  konvenčnímu řešení. Fungující inteligentní systém se tedy dá jako celek zavést od půl do milionu korun, horní hranici určujete vy. Zjednodušeně řečeno, pořízení systémové integrace stojí přibližně deset procent z ceny větší nemovitosti.

Vzorová realizace

Pokud ještě stále váháte, zda si inteligentní domácnost  pořídit, přijďte se podívat do show roomu - Centra inovací pro technologie inteligentního bydlení (http://www.CITIB.eu) na Praze 4 a vše si sami vyzkoušejte.

Více informací na www.DigitalniDomacnost.cz

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl