Sporák jako od babičky

Datum: 25.5.2012
Komentáře: 1
obrázek
V poslední době se stávají hitem při stavbě a následném vybavení nových domů prvky, které slavily svůj největší úspěch v dávné minulosti. Vany na nožičkách, rustikální nábytek, starobylé komody nebo vodovodní baterie s výrazným kohoutkem. Retro styl je dnes dominantní téměř ve všech designových prvcích. Své předchůdce často předčí o několik kategorií, protože většinou se supermoderní přístroj ukrývá jen v obalu se zašlou patinou.

Některé produkty se ale s časem příliš neměnily, zůstal totiž stejný princip i nadčasový vzhled. Mezi ně lze bezesporu zařadit nejen klasická interiérová kamna, ale také sporáky, bez nichž si naše babičky, možná spíše prababičky, nedokázaly vůbec představit provoz kuchyně. A to nejen ve vlastních domech, ale také v činžovních bytech – ještě v období po druhé světové válce byly i městské byty standardně vybaveny vstupem do komína a sklepy se plnily uhlím, které bylo potřeba v uhlácích nanosit do horních pater, aby bylo teplo a aby se mohlo vařit.

Ačkoliv si dnes už těžko dokážeme představit, že bychom ze sklepa tahali kýble s uhlím, tak k útulnému teplu sálajícímu z domácích krbových kamen se vracíme poměrně rádi. Neládujeme je již nicméně uhlím, nýbrž dřevem – kromě toho, že jde o palivo ekologické, praskající polena v kamnech i vyrovnaná vedle nich jsou hezká na pohled a působí útulným dojmem. Dřeva je navíc slušná nabídka v každém větším hobby marketu, obvykle je již nařezané na polena či naštípané na třísky, takže nic nebrání tomu si jej domů pořídit, aniž bychom museli do lesa s pilou a sekyrou.

Teplo, které ohřeje i uvaří

A protože se navrací topení dřevem v krbech a krbových kamnech, už jen krůček chyběl k tomu, aby se tento zdroj tepla vrátil i do kuchyně. Kdo to někdy zažil u svých prarodičů, určitě si s nostalgií vzpomene – starý sporák vyhřál příjemně místnost, na litinových plátech se vařila polévka i čaj, rozpekly se staré rohlíky či plátky chleba a v troubě za litinovými dvířky se mezitím do zlatova opékalo kuře k nedělnímu obědu. Bábovka či buchty byly nadýchané a vláčné, aniž by nám supermoderní přístroje sdělily teplotu uvnitř, foukaly horký vzduch či hlídaly dostatečnou dobu pečení. Nad kamny se rychle usušila utěrka, stejně jako promáčená bunda z vycházky v dešti. A nikde nevoněla purpura o Vánocích tak ochotně, jako právě na staré plotně...

Litinové sporáky na dřevo se v dnešní době vracejí a stávají se rovněž hitem. Nejde ani o žádnou luxusní záležitost – nejlevnější pořídíme za částky blížící se cenám za běžné obyčejné sporáky na plyn či elektřinu, ale není samozřejmě problém koupit sporáky za několik desítek tisíc. Často jde o výrazné designové modely, bývají obložené kachlemi, úchyty a zdobení z mosazi věrně kopírují staré původní modely. Překvapivě lze i tyto sporáky instalovat do nové a moderní kuchyně, jde jen o to vhodně zkombinovat doplňky. A pochopitelně – podmínkou je druhý komín, pokud nechceme obětovat krbová kamna v obývacím pokoji, anebo pokud nelze komín instalovat do příčky oddělující obývací pokoj od kuchyně.

Chcete uspořit náklady na energii?

V dnešní době, kdy ceny energií neustále rostou a doposud jediným relativně dostupným a levným zdrojem tepla se začíná stávat pouze dřevo, představuje právě sporák na dřevo skvělou alternativu, jak ušetřit i při vaření a jak si příjemně vyhřát během přípravy pokrmů svůj domov i v dobách na okraji topné sezóny. Sporák je také skvělým řešením na chaty a chalupy, kde je obvykle kuchyňka součástí obytné místnosti, anebo pro takzvané letní kuchyně, v nichž tolik nevadí zhoršené podmínky na provoz (nutnost doplňovat dřevo, vynášet popel a s tím spojené nároky na úklid). Pokud tedy uvažujete o změně a podmínky vašeho domova to umožňují, možná by stálo za to právě o podobném sporáku uvažovat.

Více informací naleznete na:

www.krbylevne.cz
www.krby-fortell.cz

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 

Hodnocení článku

Velice pěkný a zajímavý článek