Bylinné lázně

Datum: 21.5.2012
Komentáře: 0
obrázek
Přichází doba, kdy můžeme již začít sklízet na zahrádce či z truhlíku za oknem první byliny. Máme možnost je použít čerstvé, usušit je zavěšené ve stínu jarního sluníčka, anebo je můžeme nakládat do oleje. Bylinné lázně a lázně z květů rostlin hrají již po staletí v kosmetice velkou roli. Účinné látky pronikají pokožkou do těla a působí příznivě na lidský organizmus. Podle druhu použitých bylin působí jako uvolňující nebo také povzbuzující a regenerační.

Pokud budete chtít bylinky usušit, je dobré je trhat i s delší natí, za kterou se potom svážou k sobě a mohou zavěsit nad kamna nebo venku ne na přímém slunci, kde proschnou přirozeným způsobem. Drobné bylinky potom rozprostřete na noviny nebo síto k sušení hub a umístěte je ideálně na parapet k oknu otočenému na jih nebo do teplé místnosti. Usušené byliny uschovejte v plátěných sáčcích nebo keramických dózách. 

K přípravě osvěžující koupele se používá obvykle asi 250 gramů čerstvých bylin anebo odpovídající množství sušených. Z nich připravíme nálev a přecedíme jej po vylouhování do vany s vodou, nebo použijeme plátěných sáčků na byliny, které se ve vaně s horkou vodou vyluhují. Plátěné sáčky si můžete zhotovit sami, anebo je koupit hotové v galanteriích či obchodech s dárkovými předměty. 

Zde přinášíme jednoduché tipy na lázně, které si snadno zhotovíte z dostupných rostlin. Jejich příprava je totožná, jak bylo uvedeno výše, přičemž lze použít kombinaci čerstvých i sušených bylin a rostlin, vždy podle toho, co budete mít na zahrádce dostupné: 

Osvěžující lázeňrůže

170 g rozmarýnu
30 g okvětních lístků růže
50 g levandule 

Lázeň je osvěžující, stimuluje a roztahuje póry.

 

Lázeň pro uvolnění

50 g levandule
30 g heřmánku
40 g chmelových šištiček
40 g meduňky
60 g plodů jalovce 

Lázně uklidňuje nervy, přináší tělesné uvolnění. Je dobrá pro ty, kteří trpí na křeče. Lázeň by neměla být příliš horká.

 

Zkrášlující lázeň

120 g rozmarýnu
40 g lístků květů z růželevandule
50 g levandulových květů 

Všechny tři přísady se dají do sáčku na byliny a vloží se do vany. Vana se napustí a sáček dobře vymačká do vody.  Během koupele zůstane sáček stále ve vodě. Lázeň má stimulující, povzbuzující a osvěžující účinky. Okvětní lístky růže mohou plavat ve vaně také volně, což kromě zkrášlujícího efektu také stimuluje pocit dobré nálady a pohody. 

Ranní rozmarýnová lázeň

Do sáčku na byliny se vloží asi 200 g rozmarýnu. Voda v lázni se může vylepšit ještě několika kapkami rozmarýnového oleje. Rozmarýn působí povzbudivě na krevní tlak. Tato lázeň je vhodná ráno, protože probouzí a osvěžuje. 

Lázeň z lučních květů

Do sáčku na byliny se vloží asi 200 g různých květů natrhaných na louce a vše se vloží do vany. Tato lázeň působí povzbudivě na látkovou výměnu, proti křečím a odstraňuje bolesti kloubů. Pokud chcete potěšit i duši, můžete květy nechat také volně plavat ve vaně a kochat se jejich pestrostí a rozmanitostí. 

Lázeň z ovesných vloček

1000 g ovesných vloček 

Do horké vody se dají vločky v plátěném sáčku a nechají se vyluhovat. Koupel má posilující a uklidňující účinky. Měla by trvat 20 až 30 minut.

Malý průvodce přírodní kosmetikou
Redakce
foto:Pixmac

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl