Zateplovat dům, nebo ne?

Datum: 2.6.2012
Komentáře: 2
obrázek
V dnešní době je poměrně velmi aktuálním tématem pro starší rodinné či bytové domy otázka, zda se vyplatí poměrně náročná rekonstrukce spojená se zateplením domu. Jedná se o celkem nákladný proces – kromě samotného zateplení je obvykle potřeba vyměnit stará okna za nová plastová nebo eurookna, udělat novou fasádu, často rovněž opravit nebo zcela vyměnit střechu. V bytovém domě se o náklady podělí všichni obyvatelé, ale pro rodinný dům může jít o skutečně velký zásah do rozpočtu. Má tedy smysl takovou rekonstrukci podstoupit?

Především je důležité mít představu, proč vlastně takovou rekonstrukci dělat. Energie jsou stále dražší, jejich cena narůstá mnohdy skokově a těžko lze očekávat, že v budoucnosti by tomu mohlo být jinak. Už dnes se stávají náklady na energie pro některé rodiny s nižším příjmem těžko udržitelné. Nejvýrazněji jsou náklady na energie znát právě v ohřevu obytných prostor. Nezateplený dům či byt, kde teplo uniká spárami v oknech i nevyhovující fasádou, dokáže spotřebovat za zimní období násobky energie, která by byla nutná v případě, že by teplo nemělo kudy utíkat.

Přepočteno na peníze může jít o tisícové částky každý rok. Z tohoto pohledu potom návratnost investice do zateplení vychází sice jako dlouhodobá, ale rozhodně jako ekonomicky výhodná a rentabilní. A to není jediný faktor, který by mohl naše rozhodování ovlivňovat. Nemovitost si sice pořizujeme obvykle proto, abychom v ní žili a strávili celý život, ale nikdy nemáme dopředu jasno, že budeme potřebovat změnu. Důvodů pro prodej nemovitosti může být mnoho, každopádně pokud k tomuto kroku budeme muset přistoupit, je určitě v našem zájmu, abychom prodali co nejvýhodněji.

Náklady na teplo – důležité kritérium

Skutečná cena nemovitosti (rodinného nebo bytového domu), jinak též tržní cena, za kterou by bylo možné pro dům nalézt kupce, byla ještě nedávno dána velikostí domu, kvalitou stavby a stářím domu. Teprve nedávno skutečnou tržní cenu domu začala ovlivňovat i lokalita, ve které se dům nachází. Nyní ale přichází další kritérium, které bude výrazně ovlivňovat prodejní cenu, a tedy hodnotu domu, a to takzvaný Průkaz energetické náročnosti budovy. Tedy informace o energetické náročnosti domu, z čehož nejdůležitější položkou je potřeba tepla na vytápění domu. Takže právě již zmíněné množství energie, kterou dům na svůj ohřev spotřebuje.

Průkaz energetické náročnosti již několik let známe jako povinnou součást identifikačních parametrů lednic, praček nebo myček, tedy elektrospotřebičů. Jistě to dobře znáte – jdete si koupit novou ledničku a zajímáte se o kategorii, ve které je zařazena. Podle toho máte jakousi představu, kolik vás její provoz bude v budoucnu stát. Dnes při koupi nebo výběru těchto spotřebičů je údaj o spotřebě velice důležitým kritériem, minimálně na úrovni pořizovací ceny.

Leden 2013 – důležitá změna

Od prvního ledna roku 2013 ale bude Průkaz energetické náročnosti budovy povinný při prodeji nebo pronájmu všech rodinných a bytových domů. Tuto povinnost již mají stavebníci nových budov od roku 2009, ale od příštího roku nebude posudek povinný jen pro budoucí nově budované objekty, ale pro všechny, které již stojí. Energetická náročnost objektu se tak stane hodnotícím kritériem, které ovlivní skutečnou tržní cenu nemovitosti (rodinného nebo bytového domu), protože pochopitelně klienti, kteří o nemovitost projeví zájem, ji budou posuzovat také z tohoto hlediska. A právem.

Pojďte se s námi podívat na všechny možné faktory, které budou posudek ovlivňovat, a na informace, které mohou zájemci o jeho koupi či pronájem díky tomu získat. Bude se jednat o informace o:

 • součiniteli tepelného prostupu jednotlivých stávajících obvodových konstrukcí domu
 • součiniteli tepelného prostupu jednotlivých obvodových konstrukcí domu v požadovaných a v doporučených hodnotách dle ČSN 73 0540-2
 • skladbě konstrukcí – tloušťky jednotlivých tepelných izolací v normových a doporučených hodnotách součinitele tepelného prostupu pro danou část obvodové konstrukce domu
 • součiniteli tepelného prostupu výrobků a materiálů a jejich orientační ceny s kontakty na konzultanty jednotlivých výrobců - dodavatelů
 • součiniteli tepelného prostupu konkrétních stavebních opatření a jejich orientační ceny
 • možnosti volby rozsahu stavebních opatření – zateplení v závislosti na součiniteli tepelného prostupu jednotlivých konstrukcí a jejich ceny a orientační ceny realizace
 • ovlivnění spotřeby energie na provoz domu jednotlivými (a celkovými) stavebními opatřeními
 • potřebě tepla na vytápění domu ve vztahu k cenám stavebních opatření (jednotlivých i celkových)
 • porovnání nákladů na vytápění domu v závislosti na jednotlivých (celkových) stavebních opatření v horizontu 20 let
 • návratnosti jednotlivých a celkových stavebních opatření - zateplení domu
 • porovnání nákladů na vytápění v závislosti na jednotlivých (celkových) stavebních opatřeních a volbě zdroje vytápění s kontaktem na konzultanta dodavatele
 • porovnání nákladů na vytápění domu v závislosti na celkových stavebních opatřeních a volbě zdroje vytápění v horizontu 20 let

Na základě výše uvedených faktorů bude dům zahrnut do některé z kategorií tepelné náročnosti, a to od kategorie A – mimořádně úsporná (kde spotřeba energie v kWh na metr čtvereční nepřekročí jednotku 51 za rok), až po kategorii G – mimořádně nehospodárná (zde se dostaneme přes 286 kWh). Lze zjednodušeně říci, že obytné domy zařazené do nižší kategorie než C budou prodejné jen s obtížemi a za výrazně nižší cenu, případně téměř neprodejné. A právě s přihlédnutím k těmto kritériím je dobré dopředu zvážit, nakolik právě naše nemovitost vyžaduje změnu či úpravu. A tedy pro začátek alespoň investovat do posudku, podle kterého můžete případně začít stávající situaci měnit.

Více informací o problematice najdete na www.energetickyposudek.cz¨
foto:Pixmac

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
0-2/2

Zateplovat ?

Dobrý den. Stavěli jsme dům svépomomocí -postupně, zateplená fasáda přišla na řadu až jako poslední. Topíme plynovým kotlem do deskových radiátorů Radik, máme plastová okna. Cenový rozdíl za vytápění před a po fasádě činil asi 4000,-. Vím, že plyn neustále zdražuje a cenový rozdíl se bude zmenšovat, ale nám se stejněta investice 100 000,- těžko vrátí.

Zateplovat ano

My jsme zateplili dům před rekonstrukcí topení. Bylo to nutné, zvolili jsme nízkoteplotní systém s kondenzačním kotlem a místo radiátorů instalovali konvektory KORAWALL s ventilátorem. Bez zateplení by to prý nemělo smysl. Dělali jsme to letos v létě a konvektory už topí. Tak rychlé vyhřátí místností jsme ani nečekali a ventilátor není skoro slyšet.
0-2/2