Energie zadarmo?

Datum: 20.5.2012
Komentáře: 0
obrázek
Sluneční energie, která dopadá na Zem, je více jak 15.000 krát větší než veškerá energie, kterou na Zemi spotřebujeme. Přitom je energie Slunce zadarmo. Proč tedy nevyužít při provozu našeho domu či zahrady právě tuto energii? Je to výhodné, ekologické, jednoduché. Zadarmo však nejsou technologie, které dovedou sluneční energii využít.

Moderní solárně termické kolektory mohou ohřívat užitkovou vodu, nebo jen vodu bazénovou. Složitější systémy mohou za současného ohřevu užitkové vody podporovat i vytápění (přitápí) nebo ohřívat vodu v bazénu. Veškeré systémy jsou určené k celoročnímu provozu a jejich životnost je minimálně třicet let. 

Základním principem všech solárních systémů je přednostní odběr tepla ze solárních kolektorů, odkud je teplo rozváděné pro ohřev kolektor na střešeteplé vody - užitkové, otopné nebo bazénové. Zároveň jsou ostatní topné systémy odstavené. Nejzákladnější a také nejběžnější je instalace standardního kombinovaného bojleru v kombinaci s instalací kolektorů. Systém je nutné navrhnout optimálně, aby nedocházelo k velkým přebytkům energie. Přebytky energie lze využít k ohřevu vody v bazénu nebo podpoře vytápění. Pokud je slunečního záření naopak nedostatek, nastoupí záložní zdroj energie (třeba elektrický ohřev bojleru nebo stávající kotel pro ohřev otopné vody) a voda předehřátá solárním systémem se pak pouze dohřívá na požadovanou teplotu. 

Teplá voda bez elektřiny 

Pro ohřev užitkové vody v běžném rodinném domě je ideální použít bojler na 300 litrů vody a 2 solární vakuové kolektory o celkové ploše cca 6.4 metrů čtverečních. Samozřejmě však záleží na tom, co všechno od kolektorů očekáváme a jaký typ kolektorů si zvolíme. Ploché kolektory mají menší výkon než vakuové, záleží však i na značce a tedy konkrétním výrobci a také na použité technologii. Pro kvalitní a bezchybnou funkci systému je samozřejmě nutné instalovat i kvalitní regulační zařízení, které reguluje odběr a potřeby tepla podle předem nastaveného režimu. Ohřev vody užitkové i otopné pak už probíhá automaticky, tedy bez našeho zásahu. Díky regulačnímu zařízení navíc dosáhneme i značných provozních úspor. kolektor

Pro celoroční provoz solárního systému a získání maximální účinnosti je nutné použít kvalitní solární trubicový kolektor. Například kolektory řady BL58G-1800-XX dodávané firmou AAA Solar používají nejnovější generaci vakuových trubic a zesílenou hliníkovou konstrukci. Kolektory této řady jsou navrženy pro použití v Evropě a vynikají vysokou účinností díky novému třívrstvému selektivnímu povrchu. Vakuové kolektory jsou určeny pro nucené (s čerpadlem) či samotížné solární systémy (bez čerpadla) a to především pro celoroční ohřev užitkové vody, ohřev bazénů a přitápění. Své uplatnění najdou na objektech občanské vybavenosti, činžovních domech, penziónech, průmyslových komplexech, ale především rodinných domech. 

Třívrstvé vakuové trubice  

Používané vakuové trubice nové generace dosahují vysokých výkonů a jsou opatřeny třívrstvým vysoce selektivním povrchem. Vnitřní super čistá měděná vrstva zajišťuje dosažení vyššího sálání na hliníkovou lamelu a dosažení vyšších teplot. Nejnovější typ trubic používá nově vyvinutou absorpční vrstvu SS-ALNAL/Cu. Zvýšila se absorpce a stálobarevnost a došlo ke snížení emisivity. Trubice nyní dosahují stálý výkon i při vysokých teplotách. Tyto vakuové kolektory používají technologii Heat-Pipe. Měděné supravodivé jádro vede energii jen jedním směrem a dosahuje tisíckrát vyšší rychlosti převodu tepla než čistá měď. Trubice startuje již za pět sekund a při teplotě přibližně 25 stupňů. 

Princip proudění energie ve vakuové trubici  proudění v trubici

Sluneční energie dopadající na absorpční vrstvu se mění v teplo, které sálá na vnitřní hliníkovou lamelu. Tato lamela předává teplo měděnému supravodivému jádru. Při teplotě 25 stupňů se začne vařit médium v trubici. Teplé páry stoupají do horní části (kondenzátoru), kde předají energii do vody v horním sběrači kolektoru. Po předání energie pára zkapalní a stéká spět do spodní části trubice a celý proces se opakuje. 

Zajímá vás tento způsob ohřevu a chtěli byste se dozvědět víc informací? Uvítáme, když nám napíšete svoje názory a zkušenosti. 

Více informací o solárních vakuových kolektorech na
www.aaasolar.cz

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl