Chatička, chalupa, karavan

Datum: 14.5.2012
Komentáře: 0
obrázek
Život ve městě je rychlý, moderní a pohodlný. Všechno je na dosah ruky, obchody otevřené dlouho do večera, spousta míst na setkávání s přáteli, mnoho příležitostí. Pro mladého člověka, ale nejen pro něj, ideální místo pro život. Tím spíš, když dnešní doba přináší velké nároky na čas strávený v práci a na profesionalitu s tím spojenou. Po práci se zase nabízí mnoho příležitostí, kde relaxovat – fitcentra, kina, kavárny, divadla. Život ve městě je skvělý. Ale někdy je už města dost.

I ten největší kosmopolita se může cítit po nějaké době pobytu ve městě unavený. Všudypřítomný hluk a kvantum lidí se za čas omrzí a dostaví se únava nejen fyzická, ale především ta duševní. Právě proto tolik lidí z města vyráží o víkendech na výlety daleko z jeho dosahu, aby alespoň na chvíli unikli rychlému tempu a mohli se uklidnit v přírodě. Někomu vyhovuje občasný výlet, ale někdo po čase zjistí, že by rád z města unikal do svého. Zkrátka zatouží po malém kousku svojí vlastní přírody. 

Češi jako chatařská velmoc 

V minulosti byli Češi velmocí chatařů a chalupářů. Téměř každý obyvatel města vlastnil kousek od něj zahrádku s chatou, kam unikal nejen před vlivem města jako takovým, ale především před tehdejší dobou. Pouze chata dávala lidem možnost seberealizace, byla místem, kde si mohli do jisté míry dělat, co a jak sami chtěli, a protože doba nepřála cestování za hranice, byla chata také místem, kde se dala trávit dovolená a dobíjet energie na další roky budování socialismu. chata

Po revoluci lidé z tuzemska hromadně vyrazili k zahraničním mořím a zájem o chaty značně opadl. Mnoho jejich majitelů je prodalo, spousta jiných na místě bývalých chatiček postavila rodinné domy a odstěhovali se sem nastálo, zatímco byty ve městech nechali svým dospívajícím potomkům. V současnosti ale dorůstá další generace a nejen mladí lidé zjišťují, že utíkat z města do svého je mnohem praktičtější, než hledat stále nové ubytování v cizím. Nehledě na skutečnost, že jsou mnohem více a snáze než dřív dostupné i vzdálenější lokality. 

Víte, co chcete? 

Před tím, než začnete uvažovat o pořízení vlastní nemovitosti pro trávení volného času, je důležité udělat si představu, kolik do ní můžete investovat a za jakým účelem ji budete využívat. Finance jsou do jisté míry limitující, protože zatímco na nemovitost pro bydlení si můžete výhodně půjčit od banky a úroky si odepsat z daňového základu, na rekreační nemovitosti už finanční úlevy neplatí. 

Pokud chcete jen malý kousek svojí půdy pro záhonek s mrkví či jahodami, kam utečete na jarní víkendové odpoledne, či kde si v létě ugrilujete kousek krkovičky, stačí vám se poohlídnout po nabídkách realit v dosahu města a hledat malé zahrádky. Jejich cena není většinou nijak závratná, protože nebývají určené pro zástavbu – ale malá dřevěná chatka či starší karavan jako zázemí se na ně určitě vejde a svůj účel – odpočinek uprostřed přírody – rozhodně splní.

Víc než jen zahrádka 

Když máte ale představu o větším pohodlí, zahrádka s budkou nejspíš už nestačí. Chaty na sezónu od jara do podzimu, pokud se nenacházejí v turisticky atraktivních lokalitách (například kolem přehradních nádrží), anebo v krátké dojezdové vzdálenosti od města, se dají i v dnešní době sehnat za celkem sympatické ceny do půl milionu korun. Ve většině případů se jedná o stavby z druhé poloviny minulého století, ale dokážou poskytnout při poměrně malých nákladech na provoz celkem slušný standard a solidní zázemí pro odpočinek.   

Další a o třídu kvalitnější možnost vám potom nabízejí chalupy, ideálně v rekreačních oblastech či na horách v dosahu vleků. Máte-li představu o romantické roubence dýchající minulostí, pravděpodobně si hodně připlatíte, protože časy pro výhodnou koupi takových chaloupek jsou už dávno pryč. Výměnou za nákladnou investici nicméně obvykle získáte kvalitní a celoročně obyvatelný objekt, který poslouží pro rekreaci nejen vám samotným, ale také třeba členům širší rodiny nebo známým. V případě chalupy na horách je ale potřeba zvážit také skutečnost, že při dnešních cenách benzínu se mohou pravidelné výlety za soukromím docela prodražit. 

Možnosti z řady luxusu 

Pro skutečné (ale kromě toho také dobře finančně zabezpečené) fajnšmekry se nabízejí ještě další možnosti. Mnoho developerů dnes buduje v atraktivních lokalitách luxusní bytové domy. Svojí architekturou a vybavením se snaží kopírovat tradiční výstavbu, ale uvnitř nabízejí veškerý komfort, na který jsou obyvatelé měst zvyklí. Komu nevadí z bytu odjíždět znovu do bytu a preferuje pohodlí (v zimě přijíždí do tepla, nemusí odhazovat metry sněhu, v létě se zase nestará o sekání zahrady), pravděpodobně ho tato varianta uspokojí. 

A vůbec nejdražší možností je potom pořízení apartmánu či domu v přímořských destinacích. Mít svůj vlastní kousek zázemí u moře v Bulharsku, Španělsku či Chorvatsku vypadá lákavě. Při investici do takovéto nemovitosti je ale potřeba zvážit, jak a jak často se budeme moci do svého dopravovat, kolik času tam dokážeme strávit a zda se nám spíše nevyplatí si koupit dovolenou od cestovní kanceláře. 

Na víkend do karavanu? caravan

A ještě jeden způsob trávení volného času se stává v dnešní době docela oblíbeným. V tábořištích a kempech se v průběhu letní sezóny jako houby po dešti množí starší i novější obytné přívěsy, které zde jejich majitelé zaparkují na celou sezónu. Na víkendy tak přijíždějí do svého, tráví volno v přírodě vedle řeky či lesa, každý večer si opečou buřty u ohýnku a za tento komfort zaplatí jen zlomek částky, kterou by dali za pozemek či chatu. 

Ať už volíte jakoukoliv variantu, vždy mějte na mysli, že hlavním účelem je to, abyste se cítili svobodně a pohodlně a abyste si na svém kousku území dokázali odpočinout a dobít se energií pro další rychlý a náročný život ve městě. 

Šárka Kunická
foto:Pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl