Zahrada v květnu

Datum: 1.5.2017
Komentáře: 0
obrázek
Konečně jsme se dočkali a jaro je tady! Příroda se v květnu naplno probudila a nikoho nenechává na pochybách, že teď nastalo období bujné vegetace. Nejkrásnější jsou v tomto období stromy a keře, které se obalily pestrobarevnými květy; zahrádky se zase zabarvují květenstvím tulipánů či hyacintů, tráva vytvořila hustý koberec a slunce nás příjemně hřeje svými paprsky. Jaro je krásné období a květen je možná vůbec nejhezčí z něj.

Květen je měsíc zamilovaných, alespoň se to tak říká. Ale s láskou se můžete věnovat nejen svým nejbližším, ale také zahrádce, která se po dlouhé zimě vzpamatovala. Začalo období, kdy naplno můžeme sázet a vysazovat, zalévat nebo hnojit, plít či uklízet, zkrátka trávit venku v našem kousku přírody co nejvíc volného času.

Pozor na ranní mrazíky

Ven už pomalu mohou i rostliny choulostivé na chladno. Ještě nás sice mohou překvapit ranní přízemní mrazíky, ale snad už to nejhorší máme za sebou. Pohromu mrazy znamenají nejen pro okrasné rostliny či zeleninu, ale především pro rozkvetlé stromy. Namrzlé květy mohou znamenat konec celé úrody. Naštěstí letos třešně a meruňky už na většině míst odkvetly, pomalu odkvétají i pozdější ovocné stromy, jako jsou jabloně a hrušně či švestky. Záhony lze ještě během května chránit proti případnému ochlazení fólií či bílou netkanou textilií, kterou se na noc překryjí. Pomáhají také jakékoliv jiné provizorní ochrany jednotlivých rostlinek, které můžeme ukrýt pod starou sklenici, papírovou krabici nebo uříznutou plastovou lahev.

Do záhonů jinak můžeme vysadit prakticky všechnu zeleninu, kterou máme v plánu sklízet. Okurky, cukety, rajčata, papriky či cibuli a lilek, pro pozdní sklizeň rovněž mrkev a saláty (ti nedočkaví už první úrodu vysadili v březnu do skleníku). Musíme je pečlivě hnojit a zalévat a rostlinky plevele včas proplít. Ven do přírody rovněž patří také okrasné truhlíky či velké květináče s ozdobnými květinami. Našim oknům a balkonům či terasám budou slušet nejen muškáty a petunie, ale mnoho dalších ozdobných rostlin, jako jsou fuchsie, begonie nebo lobelky. Do přírody také mohou bez obav bylinky, letničky či trvalky, vhodné období nastalo rovněž pro osazení skalky či vysazení popínavých rostlin do rohu zahrad či k pergole.

Naše oči i duši v tomto období potěší mnoho krásných a pestrobarevných keřů. Pomalu odkvétá šeřík, typický pro začátek května nejen svými sytě fialovými odstíny, ale také omamnou a nezaměnitelnou vůní. V plném květu jsou magnolie, pomalu začínají kvést azalky a rododendrony. Tyto keře nabízejí nepřeberné množství barev a květnovou zahradu, již tak plnou šťavnatých zelených odstínů, prozáří ze všech stran. Proto pokud uvažujete, jaký keř do zahrady vybrat pro okrasu, rozhodně se inspirujte právě těmito jásavými barvami.

Nastal čas pro mulčování

Stromkům a okrasným keřům dopřejeme s jarem výživu nejen přihnojením, ale také je vhodné období pro mulčování. Kvalitní mulč můžeme koupit v zahradnictvích, ale není problém si jej vyrobit v zahradním drtiči z kůry nebo větví, případně můžeme použít zcela jednoduše slámu či posekanou trávu. A trávy bude v tomto období skutečně dost, protože po prvním oteplení a jarních deštích roste jako o život a je třeba ji začít pravidelně sekat. Po prvním posekání můžete nechat trávu ležet na zemi, poslouží jako přirozené hnojivo. Ale tu, kterou seberete do koše, použijte právě na mulčování.

Zlikvidujte škůdce

A na co byste si měli v květnu dát pozor? Na případné škůdce, kterým se s nadcházejícím jarem začíná opět dařit. Kdo bydlí v domku, určitě už doma potkal mravence, kteří vždy na jaře hledají nové trasy a působiště. Venku se probouzejí různé larvy a brouci, kteří mohou škodit zelenině. A nejhorší škůdci naší úrody jsou slimáci. Dokážou zlikvidovat nejen veškerou listovou zeleninu, ale také jahody, okrasné rostliny, natě zeleniny, ale především jsou všudypřítomní a zejména po dešti nevypadá zahrada vůbec vábně, pokud je přehlcena slimáky. Likvidovat je lze různými způsoby – od drastického posolení, přes lákání na pasti s pivem až po sesbírání do nádoby a spaření vařící vodou. Proti slimákům pomáhají ježci či ptáci a také užovky či ropuchy. Máte-li  tedy nějaké na zahradě, rozhodně je nevyhánějte.

Ale zahrada v květnu není jen o práci. Především byste si měli udělat čas sami na sebe a tu krásnou pohodu, kterou rozkvetlá příroda nabízí, si naplno vychutnat. Ať již posezením v altánku či na terase, anebo grilováním s přáteli, případně jen lenošením v zahradním lehátku. A pokud můžete, běžte se projít do lesa či na louku a naplno vnímejte probouzející se krásu. Užívejte si přírodu a teplé počasí plnými doušky, protože váš organismus energii skutečně potřebuje.

 

 

Anna Rejšková

Foto: Pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl