Sprchový kout, nebo vana?

Datum: 3.5.2012
Komentáře: 0
obrázek
Koupelna je místnost, ve které netrávíme zas tolik času. Také ji neukazujeme každému na potkání. Ale přesto by neměla být opomíjená a zaslouží si stejný zájem při zařizování, jako ostatní místnosti v našem bytě či domě. Proto bychom měli dopředu vyřešit otázku, zda do koupelny pořídit prostornou vanu, anebo sprchový kout.

Tento problém je samozřejmě bezpředmětný v případě, že zařizujeme rozlehlý dům s mnoha místnostmi. Tam je obvykle koupelna v každém patře, a tak je celkem jednoduché vybavit jednu tak a druhou jinak. Do panelákového bytu nacpeme dvě koupelny stěží, za maximální luxus v tomto směru lze považovat dvougenerační byty se dvěma toaletami. Se dvěma koupelnami ale už obvykle ne. A pak je tedy potřeba rozhodnout se, co dál.

V první řadě je nezbytné mít na mysli, že v koupelně se musíme cítit dobře a útulně. I když do ní obvykle zamíříme jen ráno a večer, měla by být vybavená účelně a moderně a poskytovat nám maximální pohodlí, které si při svých rozměrech může dovolit. V dnešní době je poměrně častým trendem – zejména v menších bytech – zrušit samostatnou toaletu a sloučit dvě místnosti zrušením příčky mezi nimi. Tím se výrazně zvětší využitelný prostor a naše možnosti při dalším řešení vnitřního uspořádání místnosti.

Rychlé tempo versus relaxace

Dalším krokem je uvědomit si, nakolik preferujeme sprchování či koupání. Pokud žijeme rychlým tempem a domů chodíme jen přespat, nejspíš bude lepší volbou sprchový kout. Naopak ti, kteří si libují v pravidelné dlouhé relaxaci a rozjímání při svíčkách, ocení pohodlnou vanu s dostatečným odkládacím prostorem na knížku, skleničku s vínem či velkou nádobu s koupelovou solí a pěnou. Sprchový kout je bezesporu pohodlný pro starší lidi, kterým by mohlo vylézání z vany činit potíže. Pro mladou rodinu je zase vana šikovným prostorem, kde se děti vyřádí a zabaví.

Pokud volíme sprchový kout, je důležité rozhodnout se, zda pořídíme již hotový box, anebo jen přepažíme sprchovou zástěnou část koupelny. Boxy mají výhodu v kompletním vybavení, které nabízí mnohý nadstandard – například hlubokou vaničku, která do jisté míry supluje chybějící vanu, nebo parní box, ve kterém lze příjemně relaxovat. Pokud nevolíme box, můžeme zase prostor v koupelně uzpůsobit vlastním potřebám – ať už vyzděním vhodného výklenku, originálními poličkami či dispozicí na míru. Nápadů nalezneme nepřeberné množství na výstavách či v katalozích mnoha koupelnových studií.

Stejnou inspiraci nám poskytnou katalogy i v případě, že preferujeme vanu. Ať už do své miniaturní koupelny vpasujeme kratičkou vanu standardního tvaru, vejde se nám tam menší rohová vana, anebo máme dostatek prostoru na rozměrnou rohovou vanu s plnou výbavou včetně masážních trysek či vnitřního osvětlení. Důležitý je prostor kolem vany – mělo by zbýt místo minimálně na umyvadlo a sušák na ručníky. Jako ideální lze považovat v tomto případě žebřík – buď napojený na centrální topný systém v bytě, anebo elektrický, jehož výhodu oceníme v chladnějších dnech, kdy ještě nezačala topná sezóna.

 

Pračku raději ne

Vynechat bychom naopak měli pračku. Bylo trendem minulých let, že se vmáčkla i do toho nejmenšího umakartového jádra v panelovém bytě, dokonce někdy výpusť na špinavou vodu vedla přímo do vany, takže nebylo možné současně prát a koupat se – o estetické stránce raději nemluvit. Dnešní pračka se dá v bytě umístit kamkoliv jinam – do komory, vestavné skříně v chodbě, anebo samozřejmě do kuchyňské linky.

Důležitou podmínkou je finanční rozpočet – miniaturní koupelnu v paneláku čítající vanu či sprchový kout a malé umyvadlo lze pořídit z nejlevnějších materiálů v různých hobby centrech za několik tisíc. Kdo ale  vyžaduje o něco vyšší standard, měl by počítat řádově alespoň několik desítek tisíc. Designová koupelna s veškerým luxusem a značkovým vybavením pak vyjde spíše na stovky tisíc korun.

Zrcadlo i luxfery pro optický efekt

A čím v koupelně zvětšíme prostor, aby i ta nejmenší s minimálním vybavením působila vzdušně a příjemně? Světlé dlaždice v pastelových barvách s vhodným vzorem prostor opticky rozšíří, ještě lépe pak působí prostorná zrcadla. A pokud máme rádi přímé denní světlo, dokážeme ho přivést i do malé koupelny v panelovém domě. Stačí na část stěny vedoucí do sousední místnosti použít čiré luxferové dlaždice. Pak už nic nebrání tomu, aby nám koupelnu ozdobily i živé květiny. Nápadů na realizaci koupelen je samozřejmě mnoho.

Více na www.sapho-koupelny.cz

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl