Kde se dobře vaří, tam se dobře daří

Datum: 24.4.2012
Komentáře: 0
obrázek
Všichni dobře víme, jak významnou roli v našich životech hraje kvalitní strava. Kvalitě stravy se věnuje čím dál tím více oborů a i z lékařského hlediska je strava jedním z hlavních činitelů, které ovlivňují naše zdraví. I z hlediska Feng Shui je velmi důležitým zdrojem životní energie, takzvané čchi. Feng Shui neřeší jen kvalitu energie a její tok v prostoru, ale také chápe, že kvalitní životní energii lidé čerpají i ze svého stravování.

Kvalita samozřejmě souvisí s kvalitou surovin a umění kuchaře či kuchařky. Velmi silně ji ale ovlivňuje také prostředí, kde je strava připravována a konzumována. Z tohoto hlediska řadí Feng Shui zvláště kuchyň (ale také jídelnu) mezi nejdůležitější místnosti bytu či domu. Kvalita prostředí, ve kterém se jídlo připravuje se pak také promítá do kvality pokrmů a tím do našeho celkového zdraví. Samozřejmě je důležité vědět, jakou energii potřebujeme pro svůj zdravý a harmonický rozvoj, a takové prostředí pro jeho přípravu vytvoříme. Je-li naše strava připravována v nekvalitním prostředí, pak tyto negativní energie „konzumujeme“ i prostřednictvím našeho jídla. Proto na uspořádání a zařízení kuchyně dávejte opravdu dobrý pozor.

Energie v kuchyni je důležitá

Hojnost a kvalita jídla je odrazem toho, jak se nám žije, jakou životní úroveň máme k dispozici. Naši předci vždy považovali bohatý stůl za známku bohatosti a plné oblé bříško bylo znamením hojnosti v životě. Proto i Feng Shui dává kvalitu a hojnost kuchyně do souvislosti s hojností a bohatstvím v životě. Je tak úzce spojována například i s financemi, které v dnešním světě vládnou a jsou představitelem bohatství. Takže správné nastavení energií v kuchyni tak velmi silně ovlivňuje i „tučnost“ vašeho konta (proč se mu asi říká tučné?).

Celková harmonie našeho života je ovlivňována harmonií energií Jin a Jang a dále pak energiemi všech pět prvků. Tyto prvky představují celistvost světa a života. Chceme-li, aby nám v životě nic nechybělo, je důležité mít v našem životě všech pět prvků. A je-li kuchyň jedním ze zdrojů naší energie, pak je také důležité, aby v těchto prostorách bylo zastoupeno také všech pět prvků. Jejich poměr však bude záležet na nás, jací jsme, co od života očekáváme, jaký život chceme žít. Dále je velmi důležitý také náš styl stravování. Tedy zda jsme více na gulášek s knedlíčkem, tedy na tradiční domácí stravu, nebo nemáme na jídlo moc času (což Feng Shui považuje za velmi negativní) a holdujeme více „salátové“ stravě a sendvičům.

Oheň, země nebo voda?

Chceme-li vařit poctivé domácí jídlo a na kvalitě našeho jídla nám opravdu záleží, pak by v kuchyni měla převládat energie země s podporou energie ohně. Zemitou energii můžete podpořit barvou žlutou, hnědou, béžovou, medovou a podobně teplými odstíny. Z materiálu můžete pak využít keramiku a porcelán. Vše kovové pak schovejte do šuplíků či skříněk, protože kovová energie vyčerpává energii země. Zemi naopak podpořte ohnivými doplňky. Mohou to být červené či oranžové hrníčky, utěrky, kořenky a podobné. Rozhodně dbejte na to, aby vše vypadalo stabilně, bytelně, pevně a spolehlivě.

Jste-li ale příznivcem spíše zeleninové a ovocné stravy, pak bude vhodné podpořit element dřeva. Tento element vytvoříte hlavně dřevem jako takovým, dále květinami, zelenou barvou a vertikálami. Takže vše v kuchyni stavte na výšku (nože, kořenky), utěrky pověste také na výšku, použijte vertikální žaluzie a podobně. V kuchyni musí být dostatek světla a prostoru. Může zde vládnou i mírný (ale zvládnutelný) chaos. Vše by mělo působit lehce, světle a uvolněně. Ani zde nebude kov příliš žádaný, protože velmi omezuje energii dřeva. Naopak voda dřevu prospívá. K té patří modrá a černá barva a voda jako taková.

Zbavte se nefunkčních věcí

V kuchyni nesmí být nic nefunkčního či rozbitého. Vše rozbité nechte opravit nebo vyměňte za nové. To se týká hlavně nádobí. Žádný talíř ani hrnek nesmí být oprýskaný či jinak poškozený. To vše jsou energie, které na nás působí velmi negativně a škodlivě. Pozor také na nostalgie. Takový porcelán „po babičce“, který nikdo nepoužívá a všem spíše překáží, než pomáhá, nemusí být zrovna pozitivní energií. Vše, co nám již neslouží, by mělo jít z kuchyně pryč. Důležité také je, aby všechny spotřebiče byly využívané a funkční. Pokud máte již několik let zaprášený kávovar či mixér, pak opravdu zvažte, zda ho ještě budete využívat. Pokud dojdete k názoru, že ne, pak ho raději někomu věnujte. Vše, co je v kuchyni nefunkční, nám do života dodává tuto mrtvou energii, což se projeví na našem zdraví a celkové pohodě.

Velmi důležitá pravidla pro kuchyň jsou tato: sporák či trouba  nesmí být umístěny vedle nebo naproti dřezu, lednici, mrazáku či myčce. Sporák patří k energii ohně a ostatní k energii vody. Tyto dva elementy vytváří značně aktivní energii, která může přinášet nervozitu do kuchyně. Hlavně ale dbejte na to, abyste se v kuchyni cítili příjemně a harmonicky. To, jak se cítíte, to, jakou máte náladu, předáváte do jídla, které zde připravujete. Proto je kvalitní kuchyň tak důležitá v našem životě. Dobrou chuť.

Jiří Černák

poradce Feng Shui

Foto: Pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl