Vlastní byt, anebo družstevní?

Datum: 26.4.2012
Komentáře: 0
obrázek
Doby, kdy šťastlivcům byt přidělil zaměstnavatel či stát, zatímco ti méně šťastní se museli přihlásit do bytového družstva a doufat, že na ně v pořadníku za pár let vyjde místo, jsou dávno pryč. Dnes není nutné na byt čekat dlouhé roky, dokonce ani není nutné na něj dopředu šetřit peníze. Mít ho můžete prakticky okamžitě, nabídka nových bytů dokonce lehce převyšuje poptávku. Stačí jen jedno – mít na splátky.

Odstartovat do života ve svém vlastním bytě nebylo nikdy jednodušší, než je tomu v současnosti. Ovšem za předpokladu, že máte našetřeno dostatek peněz, anebo splňujete podmínky pro to, abyste mohli dostat hypotéku či úvěr ze stavebního spoření, a že jste také schopni po stanovenou dobu splácet pravidelně část úvěru i úroků. Neručíte ničím jiným než bytem samotným, takže riziko na straně finančního ústavu je minimální.

Vlastnictví bytu má mnoho výhod, ale samozřejmě také nevýhod. Můžete jej prodat či jím ručit, ale samozřejmě v případě, že již sám byt je vázán zástavním právem vůči hypoteční bance, tak ta má vždy právo veta a bez jejího souhlasu žádnou transakci neprovedete. Byt můžete nicméně libovolně pronajímat, takže pokud jej kupujete jako investici, dokáže si na sebe (tedy na splátky hypotéky) sám vydělat. A samotný provoz bytu, nepočítáme-li splátku hypotéky, je většinou celkem levný – zejména v případě novostavby, která má již vyřešené úsporné vytápění či ohřev teplé vody.

Vlastnictví bytu znamená i povinnosti

Kupujete-li byt v manželství, stává se z něj společné vlastnictví manželů, se všemi povinnostmi i nároky pro oba partnery do budoucna. Protože je byt v osobním vlastnictví považován za nemovitost, jste povinni se přiznat k dani z nemovitosti a pravidelně ji každý rok odvádět státu. O správu bytových jednotek se většinou stará společenství vlastníků, případně subjekt, který je tímto společenstvím pověřen. Ale pokud takový správce neexistuje, přináší vám vlastnictví bytu ještě mnoho dalších povinností spojených s jeho správou – jednání s dodavateli energií a služeb, s údržbou, s městskou částí – a samozřejmě také musíte veškeré opravy bytu či domu jako celku hradit sami (pokud si po dohodě s ostatními vlastníky nevytváříte fond oprav).

To vše jsou na jedné straně drobné nepříjemnosti, na straně druhé jsou vyvážené dobrým pocitem z toho kousku něčeho vlastního, malého výsostného území, které patří jenom vám. Může se ale stát, že z jakéhokoliv důvodu nemáte dostatek vlastních financí a banka vám je nepůjčí – ať již kvůli jiným závazkům, které jste dosud nesplatili, nedostatečné výši oficiálního příjmu, nízkému věku, nebo třeba jen záznamu v registru neplatičů, kam se dnes může dostat kdekdo třeba jen kvůli jedné včas nesplacené složence. V takovém případě na vlastní bydlení nedosáhnete. Ale i v takové situaci existuje řešení. A tím je družstevní byt.

Staňte se družstevníky

Jedná se o určitou obdobu družstva, jak si ho možná pamatujete z minulosti. Vlastníkem bytu, respektive celého domu v takovém případě je družstvo, dům není v katastru rozdělený na jednotky, ale je zapsaný jako celek. Uživatel bytu také není jeho vlastníkem, ale vlastní pouze členský podíl na družstvu, s nímž se pojí právo byt užívat a mít jej tedy od družstva pronajatý. Nemusí se starat o daň z nemovitosti, ani o služby či dodávky energií. Takové záležitosti řeší družstvo a finanční náklady pouze rozpočítává družstevníkům do nájmu. Družstevník má předkupní právo na byt, pokud by si jej chtěl odkoupit do vlastnictví. Svá členská práva k bytu může převést, respektive prodat komukoliv jinému bez souhlasu družstva. Potřebuje ale jeho souhlas, pokud by chtěl byt pronajímat, přestavovat či měnit jeho dispozice. Bytem rovněž nemůže nikde ručit.

Tyto drobné zdánlivé nevýhody ale dostatečně vyvažují skutečnost, že na pořízení takového bytu vám stačí obvykle jen čtvrtina jeho hodnoty. Některé developerské společnosti už pochopily, že mnoho mladých rodin má problémy dosáhnout na hypotéku – a proto jim vycházejí tímto způsobem vstříc. Díky tomu není potřeba žádné bance prokazovat bonitu či dokladovat příjmy. Pokud máte naspořeno nebo jste schopni dát dohromady čtvrtinovou cenu bytu, což v případě nejoblíbenějšího bytu o velikosti kolem 50 metrů čtverečních (2 + kuchyňský kout) dělá méně než milion korun, byt získáte prakticky ihned.

Na splátky, ale hned

Po celou dobu, kdy jste členem družstva, splácíte v předem propočtených splátkách zůstatkovou hodnotu bytu, ale kdykoliv během penízetéto doby můžete byt jednorázově doplatit a převést si jej do osobního vlastnictví. Výhodou jsou pro vás obvykle výhodnější podmínky služeb i případných reklamací a ostatně i jednodušší agenda spojená s užíváním bytu a při nabývání družstevních práv. Splátka hodnoty bytu nebývá výrazně nižší oproti splátce hypotéky – ale výhodou je právě ona dostupnost, díky níž můžete bydlet okamžitě.

Nakolik je pro vás družstevní byt výhodnější než vlastní, to už musíte propočítat sami. Ale jisté je, že pokud potřebujete svoji bytovou situaci – třeba po rozvodu, odchodu od rodičů či při náhlém očekávání potomka – řešit okamžitě, díky družstevnímu bydlení se vám otevírají nové možnosti. 

Šárka Kunická
foto:Pixmac

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl