Terasa s pohledem ke slunci

Datum: 26.5.2014
Komentáře: 0
obrázek
Když se otočíme ke slunci, všechny stíny padnou za nás. Tuto zajímavou a bezesporu moudrou myšlenku kdysi pronesl John Lennon. My si ji od něj trochu vypůjčíme. Pokud chceme co nejvýstižněji specifikovat, jaká pozitiva nám přináší prosluněná terasa před naším příbytkem, není vhodnější přirovnání.

Každý, kdo se pustil do stavby svého domu, mi dá jistě za pravdu. Po měsících zařizování, honičky, stresových situací a odříkání konečně přijde ten úžasný okamžik, kdy můžete otevřít dveře, rozsvítit a vejít dovnitř do svého království. Krásný pocit přetrvává i při pohledu z oken – zahrada před námi, příroda na dosah. Od jara do podzimu skutečný balzám na naši městem unavenou duši. Ale abychom si mohli propojení s přírodou opravdu vychutnat, něco málo tomu chybí.

Ideální místo pro odpočinek 

Samozřejmě – nejprve je nutné upravit zahradu, abychom mohli dojít všude suchou nohou, kde zaparkovat svůj automobil, aby bylo kam umístit okrasné růže i záhon s mrkví, kam vyhodit slupky od brambor, kde se v budoucnu ukrýt pod košatý jehličnan. Ale to není vše. Abychom se na zahradě a před naším krásným domem mohli cítit opravdu pohodlně a spokojeně, určitě jedno z hlavních míst bude to, kde můžeme odpočívat a relaxovat. altán

Možností je samozřejmě spousta a ovlivňuje je mnoho faktorů – zejména pak velikost pozemku a dostupné finance k realizaci. Někomu stačí pro radost malý altánek nebo zahradní jezírko, jiní potřebují velký bazén zapuštěný do terénu. Ale pro všechny je společný jeden prvek. Jako nejdůležitější pro přechod mezi vnitřní částí domu a zahradou lze jednoznačně považovat terasu. Obvykle ji najdeme před hlavním vchodem nebo před obývacím prostorem. Z pokoje lze vyjít suchou nohou ven, i když je ráno rosa, máme si kde vychutnat letní snídani, stejně jako se hřejeme na odpoledním slunci na lehátku – a to vše v absolutním spojení s přírodou. Proto dnes obliba teras před obytným prostorem tak významně narůstá. 

Dřevo je krásné a dostupné, vyžaduje ale údržbu 

Terasu lze zhotovit různým způsobem a z různého materiálu. Šikovný kutil u malého domečku si ji vyrobí sám, rozsáhlá terasa se zastřešením u velkého domu vyžaduje zcela určitě spolupráci s architektem a realizaci odborníky. Kdo preferuje dřevo, nabídka materiálu je dostatečně pestrá – od obyčejných smrkových prken až po exotickou surovinu typu teak nebo merbau ze zámoří. Dřevěná terasa je krásná, ale technologicky náročná. Aby vydržela co nejdéle, je nezbytné ji pravidelně impregnovat proti povětrnostním podmínkám či dřevokazným broukům, trvale stálá není obvykle ani barevnost dřeva. Přesto tato varianta bývá nejobvyklejší a terasa ze dřeva, je-li pravidelně udržovaná, není náročná na pořízení i zhotovení a může nám sloužit poměrně dlouho. dřevěná podlaha

Desky z dřevitých vláken a pryskyřice 

Někdo má rád dřevo, ale chtěl by něco víc – delší životnost a menší nutnost údržby. V tomto případě se nabízí volba materiálu, který je tvořen z dřevitých vláken a pryskyřičných kompozit. Odpadá zde nutnost povrchových úprav, terasa ale vypadá jako dřevěná a uchová si výrazně déle svůj vzhled i kvalitu. Je také výrazně odolnější vůči vodě, čímž je materiál předurčen nejen pro předokenní terasy, ale zejména pro obložení bazénů či zahradních jezírek, kde dochází ke kontaktu s vodou mnohem častěji. Takovýchto desek, či chcete-li prken, která vypadají jako dřevěná, ale prakticky nevyžadují žádnou údržbu a nátěr, je dnes na trhu rovněž dostatek. Jejich cena je oproti dřevu výrazně vyšší, ale zase lze předpokládat delší trvanlivost podobného povrchu a například rozhodně nehrozí, že si na své terase zarazíte do nohy třísku. 

Dlažba a kámen – pro terasu klasika 

Velké a prostorné terasy obvykle žádají důkladnější výstavbu a často se jako jejich povrch volí dlažba či přírodní kameny. terasaObkladového materiálu pro tento účel je na trhu rovněž velká nabídka, co by mělo být rozhodující pro její výběr, je v takovém případě kromě ceny především mrazuvzdornost a protiskluzová úprava – protože po terase je někdy potřeba přejít také v dešti nebo v zimě. Před pokládkou finálního obkladu je také nezbytné mít hladký a rovný podklad, ideálně s nepatrným sklonem, aby terasa hezky vypadala a aby se na ní nedržela voda. 

Dekorace na závěr 

Každá terasa si žádá také vhodné doplňky. Na prvním místě to bude zahradní nábytek k příjemnému posezení – stůl se židlemi, případně také truhla na uložení polstrovaných polštářů. Aby na terasu nepršelo, ale naopak aby poskytovala v letním parnu potřebný stín, bude dobré vybudovat pergolu, ideálně obrostlou břečťanem či jinou popínavou rostlinou, anebo sem umístit alespoň rozlehlý slunečník. Pro přechod z terasy do zahrady je potřeba zhotovit schody, v případě vyšší terasy také vhodné zábradlí kolem dokola. Někomu se na terasu vejde houpačka pro terasa se slunečníkemlenošení, chybět by nemělo osvětlení či infrazářiče pro chladnější letní večery. A samozřejmě, své místo zde rozhodně mají květináče a truhlíky s okrasnými květinami, převislými jahodami či malými stromky. 

Jaká bude vaše terasa, záleží samozřejmě jen na vás. Nastal pravý čas přemýšlet o tom, co chcete v letošní sezóně změnit, vylepšit či upravit. 

Šárka Kunická
foto:Pixmac

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl