Rolety, žaluzie, nebo závěs?

Datum: 18.4.2012
Komentáře: 1
obrázek
Sluníčko nám září do oken, příjemně hřeje a probouzí v nás energii a chuť do života. Ale čas od času se vyskytne situace, kdy potřebujeme přímý sluneční svit utlumit. Buď je to kvůli velkému horku, nebo je nutné zamezit světlu, aby pronikalo do našeho domova, anebo chceme zabránit zvědavým pohledům zvenku. Ať už je důvod jakýkoliv, pro tuto příležitost musíme vymyslet nejvhodnější clonu.

Nejjednodušší a nejdostupnější zástěnou jsou závěsy. V dnešní době jich je skutečně obrovská nabídka v rozličných cenových kategoriích, kvalitě materiálu a barevném provedení – stejně jako záclon. Mnoho majitelů nových bytů či domů však zcela upouští jak od závěsů, tak i od samotných záclon. Někdo tak činí proto, aby nechal vyznít naplno design oken či interiéru, aby ničím nerušil výhled ven a aby dal naplno průchod dennímu světlu dovnitř, ale častějším důvodem je obava ze zadržování prachu a pylu v textiliích – a to zejména tehdy, bydlí-li s námi alergici či malé děti.

Ochrana zvenku – exteriérové žaluzie

V takovém případě jsou vhodnější volbou rolety nebo žaluzie. V obou případech můžete volit z vnitřních, tedy interiérových, anebo vnějších, exteriérových. Důvod, proč instalovat zástěnu okna zvenku, je poměrně praktický. Kromě samotného stínu tyto venkovní rolety či žaluzie zajišťují našemu objektu tepelnou i zvukovou izolaci, chrání před nepřízní počasí, a také zajišťují naše soukromí a bezpečnost. Instalovat je můžeme do již hotového domu, ale mnohem jednodušší a praktičtější je s nimi počítat již v samotném projektu a montovat je rovnou do novostaveb. Dotvářejí tak zajímavým způsobem vzhled nového domu, s nímž mohou být barevně i designově sladěné.

Interiérové žaluzie a rolety jsou oproti těm venkovním mnohem více variabilní. A to nejen v barevné škále, ale zejména v možnostech použitého materiálu, možnosti instalace do oken samotných i do prostoru jednotlivých místností (mohou opticky oddělovat i části místností mezi sebou, sloužit jako zástěna v koupelně či šatně, tlumit světlo u lůžka v ložnici) a také v možnostech vzájemné kombinace různých druhů. Ovládání mohou mít manuální i elektrické – a to včetně napojení na centrální systém domu.

Horizontální, nebo vertikální?

Vnitřní horizontální žaluzie vyrobené z lamel o různých šířkách jsou pro svou funkčnost a cenu jedním z nejčastěji požadovaných výrobků z kategorie ochranných systémů. Hodí se do standardních oken, mohou být umístěny buď mezi skly, anebo před vnitřním sklem. Jejich nabídka je skutečně pestrá, a to jak do barevnosti, tak do volby materiálu – nejčastější je samozřejmě hliník, ale lamely mohou být dřevěné, bambusové či látkové. Vertikální žaluzie se nabízejí rovněž v různé barevnosti i šířce lamel, jejich využití je ideální do oken o velkých rozměrech a do rozlehlých prostor. Ovládání žaluzií je zajištěno obvykle řetízkem, šňůrou či silonovou strunou.

 

Vyrolujte si roletu

Klasické látkové rolety, které se postupně navíjejí, pamatovaly již naše babičky. Podle typu látky a její barvy může roleta jen mírně ztlumit přímý sluneční svit, anebo zcela zatemnit místnost uvnitř. Kromě toho také působí dekorativně – a v letních měsících rovněž chrání proti horku. Jistou obměnou je roleta screenová. Ta díky své transparentnosti na jedné straně tlumí pohled do místnosti zvenku, ale současně umožňuje neztratit přehled o tom, co se děje za okny. Chrání před UV zářením náš nábytek i podlahy, ale současně propouští příjemné denní světlo. Nevyžaduje příliš prostor pro osazení, a kromě toho může být díky svému dálkovému ovládání umístěna i v těžko přístupných prostorách – například u oken na galeriích či střešních oken.

Římská není vídeňská

Velmi zajímavá na pohled je římská roleta. Látka rolety se v tomto případě nenavíjí, ale odspoda postupně skládá. Proto jsou tyto rolety vyrobeny převážně z lehkých, dekorativních a stylových druhů tkanin a vytvářejí tak atraktivní doplněk okna s efektními sklady. Jejich výhodou je také snadná údržba (dají se bez problémů prát), míra zastínění okna se reguluje v libovolné poloze pomocí šňůrky či řetízku. Jistou obměnou římské rolety je roleta vídeňská, u které systém kladek a provázku pro jejich ovládání vytvářejí romantické baldachýny. Hodí se proto zejména do ložnic či do kaváren s krásnou vyhlídkou.

Bambusovou roletu tvoří různě silné ploché laťky či proužky bambusu navzájem provázané provázky. Ovládání roletky tvoří kromě provázku aretace s brzdou a využití těchto dekorativních rolet může být kromě samotných oken také jako zástěna skel ve dveřích, zakrytí různých interiérových průhledů, poliček či policových systémů. Bambusová, stejně jako podobná jutová roleta, se hodí do interiérů, v nichž vynikne typická barevnost přírodního materiálu.

 

Místnost oddělí japonská stěna

Ještě jste si nevybrali? Nejen na okno, ale i do prostoru místnosti či pro jejich oddělení se hodí japonská posuvná stěna – originální stínící a dekorativní prvek, který k nám pronikl teprve v posledních letech.

Tvoří ji různě široké a různě barevné panely (často i s velkoplošnými motivy), které se postupně osazují do kolejnicových systémů u stropu. Mohou se libovolně překrývat, čímž lze regulovat míru zastínění. Hladké a rovné panely se neřasí jako záclony, čímž šetří spotřebu materiálu, kombinovat lze různé barvy i dekory.

Čím zastíníte právě svoje okna či oddělíte svůj interiér, to už záleží na vaší volbě – ale díky pestré nabídce materiálů v různých cenových variantách a barvách určitě nehrozí, že byste vybrali pro svůj domov špatně. A zcela na závěr se vydáme zase ven za okna, či tentokrát spíše na terasu. Pokud nemáte pergolu či slunečník, možná byste měli uvažovat o instalaci markýzy. Ochrání před sluncem i deštěm a v případě, že ji nepotřebujeme, stačí ji snadno zatáhnout zpět do konstrukce upevněné na fasádě domu.

 

  

Šárka Kunická

Více na www.rolrols.cz

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 

Římská roleta

Ahoj, pěkný článek. Inspiroval mě ke koupi římské rolety. Našli jsme si obchod, kde mají výběr z mnoha barev: http://www.garol.cz/rimske-rolety-a50 Obývák máme podobný jak na obrázku, tak snad bude vypadat taky tak hezky.