Zahrada v dubnu

Datum: 10.4.2017
Komentáře: 0
obrázek
Jaro je tady, a to nejen podle kalendáře. Někdy to tak sice ještě nevypadá, ale to patří k dubnu – teplo a sluníčko střídá zima a déšť, typické počasí pro toto období. Ale rašící rostliny a pučící stromy nás nenechávají na pochybách, že začalo období jejich vegetace. Na teplejších místech již kvetou stromy i keře v celé parádě, zahrady se zabarvují krokusy a narcisy, tráva plná sedmikrásek bude za chvíli potřebovat posekat. Naše zahrada se dočkala a my se dočkali s ní.

Sezóna pro práce na zahradě je tudíž v dubnu v plném proudu. Půda se již dostatečně prohřála po tuhých mrazech, a také sluníčko příjemně hřeje. Proto nastal vhodný okamžik pro vysazování rostlin přímo ven do záhonu. Sazeničky bylinek i zeleniny, květiny pro okrasu, živé ploty nebo nový trávník – to vše čeká, až přiložíme svou ruku k dílu a pustíme se do práce. K ní nám bude pomáhat ptačí zpěv, když vykoukne sluníčko z mraků, příjemně se ohřejeme i opálíme, ale hlavně nás čeká pobyt na zdravém vzduchu. A taková práce přece nemůže nebavit! 

Mrkev a bylinky můžou na záhon 

Pokud jste začali již v březnu a vysazovali do pařeniště, dnes možná sklízíte první úrodu – nejčastěji salát či ředkvičky. Ale nezoufejte, jestli jste to nestihli. Záhonky, které jste jistě pečlivě zryli, prokypřili a opatřili kvalitní rašelinou, čekají na sazeničky fazolezeleniny – a tak kromě ředkviček a salátu můžete vysadit mrkev, petržel, hrách či fazole, řepu, brokolici nebo rebarboru. Dařit se rovněž bude bylinkám – ty byste měli vysadit nejen pro zpestření svého stolu a pokrmů, ale také jako aromatický a okrasný doplněk svojí zahrádky. Fialově kvetoucí a omamně vonící levandule se bude vyjímat v sousedství máty, meduňky, tymiánu, oregana, bazalky, majoránky či šalvěje a petržele. K nim můžete vysadit také kopr, koriandr či fenykl

Pokud se chcete pustit také do vlastní výsadby naklíčených brambor, také pro ně je ještě duben vhodným měsícem. Naopak některým plodinám se ještě bude lépe dařit doma – rajčata a papriky je dobré přesadit do větších květináčů, ale stále je ještě udržet za oknem či v pařeništi. Doma si také můžete předpěstovat okurky, cukety či melouny

Založte si skalku skalka

Ale jarní zahrádka není jen o plodinách do kuchyně. Nesmíme také zapomenout na okrasné rostliny a keře. Vysadit lze jiřiny či gladioly, velké množství druhů trvalek, vhodný čas nastal také pro založení či renovaci skalky – u té nezapomeňte na dostatek vláhy, aby se rostlinky pořádně ujaly. Vhodný čas je také na vysazení trávníku – stávající trávník provzdušníme a osejeme poškozené plochy. Nová sadba by neměla přejít mrazem, potřebuje také více vláhy – a ve druhé polovině měsíce už můžeme trávník poprvé posekat a trávu na něm nechat ležet jako přirozené hnojivo. Trávník je rovněž dobré přihnojit běžným hnojivem. Část trávníku v okrajových částech zahrady můžete nahradit plazivými trvalkami, slaměnkami či různými druhy polštářovitých rostlin, například rozchodníkem – působí dekorativně a poskytují potravu hmyzu.  

Koncem měsíce dubna začněte vysazovat stálezelené keře pro živé ploty, pokud jste tak neučinili na podzim. Naopak ovocné stromky a okrasné stromy např. krásné sakurysakura a opadavé keře by měly být touto dobou už dávno v půdě. Je potřeba je pořádně zalévat a případně i chránit proti přímým slunečním paprskům. Nastal čas na prořezání růží, a pokud jste dosud neprořezali ovocné stromy, tak jabloně, hrušně, meruňky či švestky to právě v dubnu snesou. Všechny keře a stromky potřebují přihnojit – nejvhodnější je kompost či přírodní hnojivo – a také ošetřit mulčem, ideálně kůrou či štěpkou. 

Duben, ještě tam budem… 

Další rostliny a plodiny, jako například vinná réva či rajčata a okurky, si raději na vysazení venku počkají do května. Přízemní mrazíky by jim mohly uškodit, stejně jako dekorativním rostlinám v truhlících, tedy muškátům, petúniím, fuchsiím či azalkám. Pokud je teplo, můžeme je vystavit na sluníčku – ale na noc jim bude ještě pořád lépe v komoře či verandě. Pranostika v tomto případě neomylně nabádá, abychom v dubnu ještě zůstali přece jen občas za kamny. 

Anna Rejšková

Foto: Pixmac

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl