Jedlý balkón – zahrádka na pár metrech čtverečních

Datum: 23.4.2014
Komentáře: 0
obrázek
Jarní počasí láká ven a příroda nás v tomto období přitahuje víc než kdy jindy. Ten, kdo nemá dům se zahradou nebo alespoň vlastní malou zahrádku, často zalituje skutečnosti, že nemá žádné vlastní zákoutí, kde by se mohl obklopit rozkvetlými květinami, či si vypěstovat ovoce nebo zeleninu pro vlastní potřebu.

Pokud máte u svého bytu alespoň terasu či balkón, nic není nemožné a poměrně snadno dokážete vybudovat rozkvetlou a plodící zahrádku právě tam. Takový „jedlý“ balkón představuje do značné míry revoluci pro obyvatele panelových či jiných bytových domů. Je ideálním řešením pro všechny, kteří touží pěstovat bylinky, zeleninu či ovoce ze svých zdrojů, ale nemají kde. 

Kromě toho lze prostřednictvím takto vybudované zahrádky zajistit i v omezených možnostech soukromé zákoutí pro odpočinek a bylinkyrelaxaci, ukryté díky důmyslně vysazeným rostlinám zvídavým pohledům z okolí. Stačí pak jen otevřít dveře na balkón a již relaxujete v přírodě – stejně jako šťastnější obyvatelé domů se zahradou. 

Vyberte si vhodný prostor 

Podobnou zahrádku si ale můžete vybudovat také jako součást terasy před domem, podmínky pro její zhotovení jsou totožné – rozhodující a limitující je pouze rozměr, který můžete této „zahrádce“ věnovat, a potom vlastní představa, co vše chcete na tomto prostoru vypěstovat. Pobyt na „jedlém“ balkóně vám může zpestřit v teplém období (tedy poté, co přejdou poslední mrazy) také akvárium s rybičkami, pěstovat zde můžete kromě typických plodin i jedlé vodní rostliny. 

Podmínkou pro pěstování je umístit na balkón vhodné nádoby pro živnou půdu – tedy substrát pro pěstování konkrétních rostlin. Pro jeho uložení můžete použít jakoukoliv vhodnou pevnou nádobu libovolné velikosti – bednu či bedničku, truhlíky rozličných velikostí, staré hrnce či umyvadla, vanička, kbelík či necky. Aby se v nádobách nedržela voda a rostliny v nich nezahnívaly, je potřeba všechny opatřit otvorem pro její odtékání. Podle toho, kolik prostoru pro nádoby máme, je pak potřeba je vhodně rozmístit – s ohledem na světové strany, směr pohybu slunce či druhu rostlin, které hodláme pěstovat. 

Zalévat je potřeba pravidelně 

jahodyJedlý balkón má jednu nevýhodu, a tou je jeho závislost na naší péči. Zatímco běžná zahrádka kromě letních veder dokáže hospodařit s vláhou z přírody celkem samostatně, tato naše zahrádka na balkóně tuto schopnost nemá. Je potřeba ji alespoň obden kontrolovat, rostliny zalévat a také je příležitostně přihnojovat, protože ani živiny si samy neobstarají. Vhodných podpůrných hnojiv na rostliny je naštěstí na trhu dostatečná nabídka. 

Sestavu rostlin na balkóně zvolíte sami podle toho, jakou máte představu o jejich využití. Popínavé rostliny, které zajistí naší přírodní oáze dostatek soukromí před zvídavými pohledy sousedů, jsou ideální dekorací stejně jako malý jehličnan v květináči nebo truhlíky bohatě naplněné převislými muškáty či petúniemi. Kromě dekorativních rostlin lze na balkón zavěsit truhlík s převislými jahodami či s množstvím bylinek, které obohatí náš stůl – ideální je máta, meduňka, ženšen, tymián či obyčejná kadeřavá petržel a pažitka, ale třeba také zajímavá rostlina pro snížení hladiny cukru v krvi – stévie. okurka

Ovoce i zelenina v barevné kombinaci 

Kromě převislých rostlinek do květináčů můžete zasadit keříky či stromky s dalšími druhy ovoce – kamčatskou borůvku, rakytník, kiwi, maliny, citrusy či jablka, případně i vinnou révu či malé druhy melounů a dýní. Ze zeleniny pak jsou na balkón ideální rajčata, papriky i okurky, s nimi také popínavý hrách či fazole (nádherné pnoucí rostliny s bohatými květy), ale vypěstovat zde dokážete na vhodném místě i mrkev či ředkvičku. Fantazii ani možnostem se meze nekladou – jedinou podmínkou je dostatek prostoru a dostatek půdy a vláhy pro rostliny. Pokud si sami nevíte rady, poradit se o vhodných bylinydruzích rostlin a jejich odrůd můžete v každém zahradnictví. 

Truhlíky s rostlinami můžete sestavit kaskádovitě nad sebou, vyplnit s nimi celý jeden roh balkónu, anebo je šikovně rozmístit po celé ploše balkónu, aby jako celek působily kompaktním a navzájem propojeným dojmem, ale aby současně nebránily našemu pohybu po prostoru a možnosti posadit se mezi nimi k odpočinku. Vhodné je také vybírat rostliny tak, aby průběžně kvetly a plodily v postupném sledu, takže balkón bude nabízet svoji hojnost po celou dobu vegetačního období. A poté, co podobnou zahrádku realizujete, už jen stačí se o ni průběžně starat a chodit sem pravidelně po práci relaxovat. 

Rady a inspiraci můžete získat zde: www.prirodnizahrady.com 

Šárka Kunická
foto: Pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl