Izolujte s konopím!

Datum: 21.3.2012
Komentáře: 0
obrázek
Konopí, zejména jeho nechvalně proslulá verze s obsahem návykové látky THC, je v dnešní době velmi diskutovaná rostlina. Málokoho ale napadne, že odrůda technického konopí byla využívána již v dávné minulosti. Po staletí lidé zpracovávali tuto plodinu na výrobu oleje, tkaniny, papíru či v potravinářství. A o tom, že její využití je skutečně všestranné, svědčí i fakt, že se v současnosti zaznamenává konopí návrat v podobě vynikající izolace nejn do novostaveb.

Cannabis sativa, jak zní latinský název pro konopí seté, je velmi odolná rostlina, která dorůstá výšky až dva a půl metru, někdy i více. Hlavní charakteristikou této rostliny jsou kromě výšky velké dlaňovité listy a sotva znatelné zelené květy. Stonek technického konopí je nevětvený, ale nejdůležitější odlišností je téměř nulový podíl drogy THC - jeho maximální obsah podle norem EU může být 0,2%. Konopí patří do stejné čeledi spolu s chmelem otáčivým a konopím planým. Nejvýraznějším produktem z rostliny je pevné vlákno využívané pro výrobu tkanin nebo lan. V minulosti patřilo konopí mezi strategické suroviny, pěstovalo se na obrovských plantážích a přinášelo výrazné zisky všem, kteří s ním obchodovali.

Levisky z konopí?

Pro zajímavost – první pevné pracovní kalhoty, které vyrobil Levi Strauss (tedy právě ty džíny, které přežily i svého majitele), byly vyrobeny z konopného sukna. Protože konopná semínka obsahují až třetinový podíl oleje, hodí se tato rostlina rovněž pro zpracování v potravinářském či kosmetickém průmyslu. Olej s vysokým obsahem vitamínů je velmi prospěšný pro pleť, příjemně voní a pomáhá při léčbě dermatologických onemocnění.

 

Konopí – stavební hit

Jednou z výrazných a v poslední době znovu ve velkém objevených předností konopí je ale jeho možnost využití ve stavebním průmyslu. Je totiž vodotěsné, lehké a pevné a má vynikající izolační vlastnosti. Lze jej tedy využívat právě jako tepelnou izolaci, a to jak v novostavbách, tak i při rekonstrukci starší zástavby. Izolovat s ním lze střechu, stropy, podlahy, příčky mezi místnostmi nebo (a to především) vnitřní i vnější stěny. Ideální je do ekologicky pojatých staveb, tedy srubů, roubenek a dalších dřevostaveb.

Termo konopí má také dobré difúzní vlastnosti, které zaručují automatickou regulaci vlhkosti v objektu, což vede ke zdravému a příjemnému klimatu ve vnitřních prostorách. Zaručuje rovněž optimální ochranu nejen proti chladu v zimě, ale také i horku v létě. Má vysokou teplotní kapacitu, což znamená, že výborná akumulační schopnost konopných vláken zaručuje vysokou ochranu před horkem v létě; díky této vlastnosti má konopná izolace delší fázový posun (pomalejší pronikání externích teplot skrz izolaci do interiéru než například u minerální izolace).

Pohodové řešení pro alergiky

Desky z konopí odpuzují škůdce a hlodavce. Konopná vlákna, ze kterých je izolace vyrobena, totiž neobsahují žádnou bílkovinu, tudíž odpadá jejich ošetřování proti molům a hmyzu. Hodí se rovněž do objektů obývaných alergiky, protože konopí má čisté a bezprašné zpracování, z čehož vyplývá dobrá snášenlivost pro pokožku; nevytvářejí se v něm ani žádné plísně či houby. Neobsahuje rovněž přidané látky, které by byly ekologicky závadné. Poškození zdraví je tak vyloučeno jak při výrobě, tak při montáži této izolace. A další předností konopí je dlouhá životnost, funkčnost a tvarová stálost a díky impregnaci přírodní sodou také výrazná protipožární ochrana (3 – 5 %).

Termo konopí bylo schváleno německým institutem pro stavební techniku v Berlíně a do naší republiky se dováží od roku 2008 právě z Německa, kde bylo v roce 1996 opět povoleno pěstování konopí, které neobsahuje návykové látky. Firma HockGmbH. & Co. KG se od roku 1997 začala zabývat výzkumem a vývojem tepelné izolace z technického konopí a od roku 1999 začala vyrábět a uvádět na trh tuto izolaci pod značkou TERMO-KONOPÍ®.

Chcete se o tomto stavebním produktu dozvědět víc? Na český a slovenský trh jej dováží společnost IZOLACE KONOPÍ CZ, s.r.o., která sídlí v Táboře v objektu (dřevěném srubu) zaizolovaném kompletně právě tímto výrobkem.

Více info na www.konopi-izolace.cz
foto:Pixmac

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl