Aromaterapie není jen moderní pojem

Datum: 12.3.2012
Komentáře: 3
obrázek
Jistě jste již slyšeli o aromaterapii, nebo jste ji měli štěstí vyzkoušet. Pod tímto pojmem se nejčastěji ukrývají různé olejíčky či vonné svíčky, které můžete zakoupit pro potěchu ducha či těla, ale ne vždy se jedná právě o to, co v pravém významu termín aromaterapie představuje. Pojďte se s ní seznámit trošku blíže.

Pojem aromaterapie můžeme definovat nejjednodušším způsobem jako řízené používání přírodních esenciálních olejů z částí rostlin k udržování, podpoře a zlepšení fyzické, psychologické a duchovní pohody.  Jako první účinky aromaterapie odhalil při svých pokusech francouzský chemik René Gattefossé, který se zabýval využitím esenciálních olejů v medicíně pro léčbu kožních problémů. Při aromaterapii se používají éterické a rostlinné oleje, masťové a krémové základy, které se vzájemně míchají pro konkrétní situaci. Nelze oddělit aromaterapii od základních principů přírodní léčby, životosprávy, cvičení, masáží a celkového postoje k životu. 

Hmat a čich, základní vjemy 

Existují tři základní druhy aromaterapie. Klinická aromaterapie se již řadu let uplatňuje ve Francii a francouzští lékaři předepisují esenciální oleje obvykle pro vnitřní užití na nesčetné infekce a choroby. Estetická aromaterapie se používá jako doplněk ke kosmetické terapii a k celkové relaxaci organismu. A konečně holistická aromaterapie kombinuje dva nejzákladnější pocity - hmat a čich k terapeuticky prospěšné léčbě, která bere v úvahu stav těla, mysli a ducha člověka včetně jeho životního stylu.Egypt


Existuje celá řada chorob, které se dají účinně léčit tím nejpřirozenějším, co můžeme získat z přírody – tedy prostředky, jimiž nás obdarovaly rostliny. Léčivé účinky rostlin a bylin jsou známy již po tisíciletí a v životě člověka hrály po celou dobu významnou úlohu. Využití a aplikace aromatických látek byly známé již před více než 5000 lety, což dokládají záznamy na egyptských papyrech – Egypťané vyluhované oleje používali nejen na masáže a koupele, ale také na balzamování mrtvých. Po nich přišly na řadu destilované esenciální oleje používané v Persii. Do té doby údajně neexistují žádné záznamy dokládající používání esenciálních olejů a jejich destilaci, ale lze předpokládat, že samo jejich využití bude mnohem starší než dochované záznamy. 

Bůh ve své nekonečné dobrotivosti a štědrosti daroval člověku v rostlinách takřka veškerou potravu, ošacení a léky.“  Gerarde, Herbář (1636) 

Co jsou éterické oleje?


Éterické oleje jsou těkavé a silně koncentrované aromatické látky, které jsou sice označovány jako oleje, ale ve své podstatě jsou lehké a nemastné. Mají schopnost ovlivňovat tělesné funkce organismu a působí na naši psychiku a emoce. Vhodně zvolenými éterickými oleji můžeme dosáhnout úlevy při řadě problémů (zdravotních i psychických), posílíme imunitu organismu nebo preventivně zabráníme vzniku některých onemocnění a zpříjemníme svoji duševní pohodu. Éterické oleje se snadno rozpouštějí právě v rostlinných olejích (například mandlovém či sezamovém) a také v alkoholu, medu a mléce. 

Aromaterapie je skutečným darem přírody a nabízí mnoho různých forem aplikace a užití. Asi nejznámější a nejčastěji praktikovaná je inhalace, tedy již zmíněné vonné esence. Další možností jsou koupele, obklady postižených míst, ale zejména a nejčastěji je aromaterapie praktikována prostřednictvím mastí, krémů či olejů ve formě masáže. Masáž je procedura, při níž se uvolňuje svalstvo celého těla, odstraní se spasmatické stavy, povzbudí činnost lymfy, což má vliv na celkový zdravotní stav těla i na pokožku. Současně se ale také aktivují meridiánové dráhy v těle a navozuje celkový pocit klidu a pohody, a to souvisí s pohodou duševníaromamasáž

Masáž pro celkovou pohodu 

Aby aromaterapeutická masáž přinesla skutečnou pohodu a uvolnění, je dobré se na ni vždy připravit. Přinejmenším nezatěžovat svůj organismus dopředu příliš náročnou stravou či pitím alkoholu, zbavit se před masáží kontaktů s vnějšími stresory (tedy třeba mobilním telefonem nebo hodinkami) a vším, co by mohlo nějak rušit pohodu (těsné oblečení, šperky a podobně). Při samotné masáži je vhodné se plně oddávat relaxaci a soustředit se skutečně jen na vlastní uvolnění. A po samotné terapii je důležité hodně pít – čistou vodu nebo neslazený čaj – aby tělo mohlo vyplavit toxiny, a také co nejdéle nechat oleje působit na svoji pokožku (tedy nespěchat hned pod sprchu). 

Aromaterapeutické masáže pomáhají působit nejen na fyzické potíže, ale především na psychiku, a tak dávají každému možnost nalézt potřebný duchovní rozměr. Jsou vhodné při léčbě kožních a svalových onemocnění, při bolestech zad či hlavy, ale také pro těhotné či kojící ženy, při menstruačních potížích či v klimakteriu, pro děti od ukončeného druhého měsíce života, při léčbě zažívání či stresu, při nadváze. Pokud netrpíte žádným z výše uvedených problémů, rozhodně zkuste alespoň aromaterapeutickou koupel, při níž váš organismus získá celkový příjemný pocit pohody – tím spíš, když v koupelně tentokrát rozsvítíte jen malou svíčku a budete se soustředit jen na vlastní relaxaci. pomerančové květy

A pokud chcete malý tip na závěr – zkuste pro tentokrát pomeranč. Pomeranč má účinek antidepresivní, povzbuzuje srdce, uklidňuje mysl. Povzbuzuje trávení. Pomerančový květ je krásný na pohled, barva pomeranče působí pozitivně a vůně pomeranče v každém evokuje jen příjemné chvíle, nabíjí nás energií a pohodou. Příště si napíšeme o různých vůních vhodných pro aromaterapii podrobněji. 

Anna Rejšková

Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
0-3/3

Aromaterapie

Úžasný relax, každému doporučuji.

Re: Aromaterapie

Děkuji webmastru že konečně je možno reagovat na krásné články. Topinfo se probudilo!!!! Sláva!!!!!

Re: Aromaterapie

Souhlasím,s Jarka
je to super relax a všem mohu doporučit, vyzkoušela jsem pomerančový tělový olej Delarom . Bude to znět asi směšně, nic netuším o aromaterapii ,ale ta vůně mě fakt uklidňuje.
0-3/3