Zahrada v březnu

Datum: 9.3.2012
Komentáře: 0
obrázek
Tak jsme se konečně dočkali a vypadá to, že jaro už je tady! Sice pomalu a nesměle, ale radostný zpěv ptáků i stále se prodlužující den předznamenávají definitivně konec zimy. Rostliny, zvířata i lidé pookřívají pod prvními hřejivými paprsky slunce. Také naše zahrada se začíná probouzet a pro nás to znamená, že začíná krásný a příjemný čas jarního zahradničení!

V průběhu března již zmizí sníh i v nejchladnějších oblastech. Možná ho ještě trochu napadne, ale ten už se neudrží. V záhoncích či trávě rozkvétají pestrobarevné krokusy, koncem měsíce rozpuknou i některé časně kvetoucí keře (například lýkovce). A první, co je potřeba v zahradě udělat, jakmile ji zahřejí první sluneční paprsky, je pečlivý úklid. Pořádnou péči potřebují všechny záhonky, skalka, keře i ovocné stromy. 

Nejprve pořádný úklid jahodník

Prořezat je potřeba větve stromů, zejména jabloní a hrušní (peckovice můžou ještě počkat), pokud jsme to neudělali na podzim či zkraje zimy, a také přerostlé keře. Pořádně shrabeme loňské listí, tentokrát i ze záhonů, kde sloužilo přes zimu jako izolace. Také slámu či větve jehličnanů, kterými jsme chránili záhony či skalku před promrznutím, už můžeme odstranit a použít je po rozdrcení třeba na mulčování. Vyčistíme jahodník, ze kterého odstraníme staré listy, a potom jej přihnojíme kroužkováním. Když začnou jahodníkům rašit středová srdéčka, prospěje jim přihnojení hnojivem pro drobné ovoce nebo granulovaným kravským hnojem – postačí lžíce na rostlinu. Hnojivo zapracujeme do půdy při první okopávce.


Pokud jsme si předpěstovali hlávkový salát, tak je právě teď vhodná doba ho vysadit do skleníku. Dá se vysadit i na venkovní záhon, ale je potřeba ho celoplošně zakrýt netkanou textilií, protože by ještě mohl promrznout. Nejlepší je udělat po stranách záhonu valy z hlíny, aby folie neležela přímo na rostlinkách. Podobné to je s rajčaty. Pokud je vysazujeme přímo na záhon, tak je k jejich výsevu vhodný právě březen. rajčata

Zelenina už se těší do záhonů 

Do misek nebo truhlíků vyséváme semena řapíkatého i bulvového celeru. Semena jen lehce zasypeme zeminou, navlhčíme, přikryjeme skleněnou tabulkou nebo zakryjeme igelitovou folií a necháme v teplé místnosti. Za tři až čtyři týdny semenáčky vzejdou. Když se objeví první pravý list, celer přepícháme do teplého pařeniště.  Je čas i na výsev salátu s označením „dubáček“. Zkuste si také vypěstovat svůj špenát, v kuchyni pak čerstvý špenát chutná výborně. Velmi raný výsev provedeme v půlce března. Nedoporučujeme jílovité půdy. Od výsevu do sklizně uplyne 60 dnů, a tak se dá vypěstovat ještě před okurkami nebo fazolemi.
V březnu, pokud počasí dovolí, sázíme cibuli kuchyňskou. Cibule nesnáší čerstvý chlévský hnůj, proto se sází jen do lehce uhrabaného a na podzim zrytého záhonu.
V druhé polovině března také sázíme česnek, anebo ranou výsadbu kapusty do sponu 40 cm x 40 cm. Kapusta má ráda písčitohlinité půdy. 

Vysaďte si stromky 

Chcete si letos zpestřit zahradu novými keři či stromky? Teď na jaře lze vysazovat všechny ovocné stromy či okrasné keře, zvláště prostokořenným sazenicím prospěje časný termín. Vysadit lze tedy okrasné opadavé listnáče, meruňky či broskvoně (pro ně je jarní termín dokonce lepší než podzimní), vinnou révu, rybíz či maliník. Stromky i keře po zasazení přihnojte a pokryjte půdu mulčem. 

Nastal čas na bylinky 

Bylinkám, které nám přezimovaly na záhoně, dodáme před vyrašením potřebné živiny kombinovaným hnojivem. V suchém stavu jej rozhoďte na záhon. Většinu nových bylinek přepěstujeme výsevem do truhlíků, a pak teprve jako sadbu je dáváme na záhon. Levanduli lékařskou necháváme na jednom místě i několik let. Má ráda jižní strany chráněné před zimními větry. Pěstuje se i na poli a má tendence se krásně rozrůstat. Na slunci i v polostínu se daří šalvěji lékařské. Dorůstá do výšky 50 cm a vydrží na jednom místě až čtyři roky.astry

Z trvalek odstraníme zimní ochranný kryt a ostříháme uschlé části rostlin. Právě teď je lze rozmnožovat dělením trsů a přesazovat. Pokud jste si dosud nepředpěstovali letničky, je nejvyšší čas je vysadit – buď ještě na okenní parapet, anebo již do poloteplého pařeniště. Ideální doba je pro afrikány a aksamitníky, hvozdíky, astry či kosmatce. Na konci března již mohou při dobrém počasí okrasné trvalky již přímo ven do záhonu. 

Nezapomeňte na trávník 

Jakmile z trávníku zmizí poslední zbytky sněhové přikrývky, je potřeba z něj shrabat odumřelá stébla trávy a mech. Mechu se zbavíte posypáním trávy  dolomitickým vápencem, který jí dodá i potřebné minerály. Je vhodné trávník pohnojit i kompletním hnojivem. S výsadbou nového raději počkejte ještě chvíli, až bude skutečně teplo. Důkladné provzdušnění stávajícího trávníku zvládnete jednoduchým zapichováním vidlí. Pokud koncem března trávník začne přerůstat osm a více centimetrů, můžete jej posekat, ovšem nůž sekačky by měl být nastaven na nejvyšší pozici. 

A nenechejte se odradit, pokud se ještě ochladí, nebo přijde špatné počasí. Jaro už tu opravdu bude za chvíli a zahrady si užijeme celý dlouhý půlrok. A jak říká pranostika - studený březen, mokrý máj, bude humno jako ráj.

Redakce vám přeje, radujte se z prvních květinových poslů jara na svých zahrádkách.
foto:Pixmac

 

 

 


Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl