(Infra)sauna pro zdraví

Datum: 8.3.2012
Komentáře: 0
obrázek
Malé dřevěné kabinky, kterou při troše snahy a nápaditosti v pohodě vměstnáte i do bytu v paneláku, si nelze nevšimnout. Již několik let je hitem všude tam, kde se dbá o zdraví a fyzickou kondici, anebo kde se nebojí experimentovat. Kromě toho představuje levnější kompromis oproti klasické sauně, a tedy je dostupná mnohem většímu počtu zájemců. Pojďme se na ni podívat zblízka.

Ze zdravotního hlediska je infrasauna mnohem lepší volbou pro všechny, kteří nemohou z nějakého důvodu absolvovat saunu klasickou. Tedy především kardiaci, astmatici či lidé s nemocemi cév či pohybového systému. Pro ně je pobyt v klasické sauně zapovězen zejména z důvodu vysoké teploty, na kterou je organismus ohříván během saunování. Infrasauna má ale při provozu maximální teplotu do 60 °C a poskytuje přirozené teplo, které je ihned automaticky vstřebáváno tkáněmi do hloubky, což jednak způsobuje vyšší potivost, ale hlavně působí velmi příznivě na pohybový a cévní aparát. Na všechny ty, kteří nemohou použít saunu klasickou, naopak infrasauna působí pozitivně podpůrně ovlivňuje i léčbu jejich onemocnění. 

Za deset minut připraveno! 

Rozdíl je i v samotném provozu. Vyhřátí klasické sauny trvá poměrně dlouhou dobu, obvykle tři čtvrtě hodiny. Poté probíhají saunovací cykly, a to minimálně dva nebo tři za sebou po dobu, kterou je člověk v sauně schopen vydržet – většinou deset minut. Po následném ochlazení je vhodné také relaxovat a odpočívat, což sečteno a podtrženo zabere celkem minimálně dvě až tři hodiny od okamžiku, kdy člověk pojme úmysl „dát si saunu“. Oproti tomu infrasauna je nahřátá za deset minut a jeden saunovací cyklus (který obvykle stačí) trvá kolem půl hodiny bez přerušení. Po něm není nutný pobyt v odpočívárně, a tedy celkové časové zatížení jednotlivce vychází nepoměrně lépe. Zatímco saunování v klasické sauně je spíše společenská záležitost, při níž se setkávají známí či členové rodiny (a tomu je také uzpůsoben prostor uvnitř sauny), infrakabinu využije každý sám a okamžitě tehdy, kdy dostane na tuto proceduru chuť. sauna

Nejzásadnější rozdíl je samozřejmě již v instalaci sauny a infrasauny. Ta první vyžaduje zásadní stavebně upravený prostor – vhodně izolovanou místnost či objekt v rámci domu, odvětrání, třífázový přívod elektřiny 400 V, dlažbu na podlaze, ochlazovací prostory a místnost pro odpočinek. Po finanční stránce se jedná o ne zcela levnou záležitost. Oproti tomu infrasauna se dá instalovat kdekoliv v interiéru, tedy klidně i v koupelně či ložnici – a nejmenší kabinky pro jednu, maximálně dvě osoby tomu i odpovídají svými rozměry. Pro zapojení stačí zásuvka na 230 V. Samotný provoz infrakabiny pak vychází nesrovnatelně levněji finančně i časově. 

Zbavíte se stresu i celulitidy 

V průběhu pobytu v infrasauně se mimo jiné odbourává napětí organismu a stres (a to zejména v těch kabinách, které jsou vybaveny ionizátorem kyslíku, což zlepšuje kvalitu vzduchu uvnitř). Pro lidský organismus jsou infrasauny mnohem ohleduplnější a efektivnější než sauny standardní. Ale hlavně se stávají součástí životního stylu po celém světě – a to zejména pro jejich již zmíněnou nenáročnost na prostor a efektivitu provozu (a samozřejmě i pořizovací náklady). Jistou revoluci lze spatřovat právě ve faktu, že luxus saunování je díky infrakabinám umožněn i střední příjmové kategorii, tedy lidem žijícím nikoliv v rozlehlých luxusních sídlech, ale v bytových jednotkách či menších domech – a tento faktor znamená velký posun. 

Infrasauny jsou kromě toho také velmi pěkným designovým prvkem. Obvykle jsou zhotoveny ze smrkového či dalších druhů dřeva, opatřeny dveřmi a vnitřní sedačkou a situovány buď jako standardní čtvercová či obdélníková kabina, nebo uzpůsobeny do rohu místnosti. Uvnitř jsou samozřejmě také vybaveny keramickými či karbonovými infrazářiči a vlastní řídící jednotkou (většinou digitální). Efekt infračerveného záření působí terapeuticky, tato „zářící“ energie zahřívá organismus přímo, aniž by ohřívala okolní prostor či vzduch. Proto se lze saunovat i při otevřených dveřích kabinky. 

Zahřejte si endorfiny 

Červené teplo působí pozitivně na svaly i klouby, na redukci hmotnosti (je ověřenou skutečností, že půlhodinka v infrasauně pomůže spálit až 600 kilokalorií). Blahodárný je také vliv na pokožku – lépe a rychleji se hojí odřeniny, řezné rány či popáleniny, pleť se stává pružnější a hladší, tedy působí mnohem zdravěji, a rovněž se zbavuje projevů celulitidy. Saunování také aktivuje v těle endorfiny, tedy hormony „dobré nálady", kterých se v dnešní uspěchané době tak často nedostává. Naopak z těla ven se vyplavují toxiny, a to až 15 % z celkového objemu – organismus se tedy příjemně a účinně detoxikuje a dochází k celkové regeneraci. To pomáhá rovněž při léčbě křečových žil či zánětech žil, otocích dolních končetin, anebo při problémech středního věku, jako jsou deprese, bolesti hlavy či nervozita a vnitřní nejistota.

A jak se tedy saunovat? Pro průběžnou regeneraci organismu stačí dvakrát týdně půlhodinový pobyt v infrakabině a po něm následná sprcha s masáží. Pokud máte ale možnost využívat saunu denně, stačí kratší pobyt doplněný o následnou masáž těla (zejména problémových či bolestivých partií). Protože se blíží jaro a s ním i doba, kdy bude potřeba upravit si postavu do plavek, je možná infrasauna šetrným a bezbolestným řešením, mnohem zdravější a levnější alternativou. 

Anna Rejšková

Foto: Pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl