Energie předsíně a chodby

Datum: 5.3.2012
Komentáře: 3
obrázek
Vstupní hala, chodba či předsíň jsou prvním místem, kam do bytu či domu vstupujete poté, co projdete vchodem . A to nejen vy, ale i vaši přátelé či známí, vaše návštěvy – a samozřejmě také energie, která dovnitř proudí. Všechny vstupní prostory velmi silně ovlivňují kvalitu energie v celém prostoru. Dá se tedy říci, že bez kvalitní energie v těchto prostorách nemůže být kvalitní energie ve zbylých částech domu.

Metaforicky by se daly vstupní prostory přirovnat k pramenu řeky, která potom proudí dále do krajiny. Když někdo otráví pramen řeky, ta má pak otrávenou vodu na celém svém toku. Stejným způsobem reaguje na tyto prostory člověk. Vytváří si zde první dojem z interiéru. A jak se říká - nikdy nebudete mít šanci udělat podruhé první dojem.

Vstupní prostory tak určují náladu, se kterou pak bude člověk do interiéru vstupovat. Vstupní místnost může navodit náladu příjemnou, radostnou či rozpačitou, nerudnou až vzteklou (to většinou v případě, kdy několikrát zakopnete o něčí boty, pohozené tašky, nebo se na vás z věšáku řítí kupa bund a kabátů, které již několik měsíců nikdo neuklidil). Jak na vás zapůsobil vstup do domu či bytu, tak s tím pocitem pak vcházíte do interiéru a podle toho se také chováte k ostatním. 

Dovnitř s dobrou náladou

Vstupujete-li den co den do svého domova nerudní a naštvaní nepořádkem či nesouladem v předsíni, jste pak takoví i na svého partnera či děti. Jde-li o dlouhodobé působení, pak se velmi silně odrazí i na kvalitě vztahu či fungování celé rodiny. Když vás naopak vítá krásný, útulný, přehledný a uklizený prostor, pak máte příjemnou náladu a tu předáváte i ostatním členům domácnosti. Takže opravdu stojí za to věnovat tomuto prostoru patřičnou pozornost. Náladu v rodině (ale dlouhodobě i ve vašem životě) často silně ovlivňuje právě tento prostor.

Vstupní prostory patří podle Feng Shui k takzvanému Gua 1, ke kterému se váže element voda. Energie vody potřebuje hlavně volně plynout. Proto je velmi důležité, aby v předsíních a vstupních halách nebyly žádné překážky. Vstupní dveře se proto musí dát volně otevřít, a to pokud možno dokořán, ideálně minimálně na 91 stupňů. Nesmí za nimi být ani žádný nábytek či zeď, které by tomuto širokému otevření bránily. 

Bundy patří do skříně, boty do botníku

Dále se zde musíte vyvarovat častému zlozvyku vše ze sebe sundat a dělat, jako že předsíň není pro nás tak důležitá. Tedy nemůžete boty jen tak pohodit do prostoru, stejně tak tašky či kabáty nesmíte vršit na věšáku. Boty byste měli umísit do botníku, svršky pak do šatní skříně a tašky také do nějaké uzavíratelné skříně či komody. V předsíni by měl být jen jednoduchý věšák pro návštěvy nebo pro případy, kdy venku prší a vaše svršky musí před uložením oschnout. V takovém případě je pak ale nezapomeňte uklidit.

V předsíních by také neměl být nábytek, který by zatarasil volný vstup do prostoru, nebo který ostrým rohem míří na vstupní dveře. Nábytek by zde neměl být těžký, protože by nám přinášel tíhu do života. Dále není vhodné mít zrcadlo naproti vstupním dveřím. Nemělo by nás odrážet zpět při příchodu domů. Když už se zmiňujeme o zrcadlech, jeho velikost musí být taková, že nejvyšší člen rodiny se zde vidí celý, nebo minimálně od pasu nahoru. Zrcadlo nesmí nikomu „usekávat“ hlavu nebo její část. Naproti vchodu by také nemělo být WC, aby nebylo to první, co uvidíme, když se domů vrátíme. 

Nechejte energii volně plynout

Ve vstupních prostorách bychom měli podpořit energii vody. K té patří modrá nebo černá barva. Tuto barvu můžeme využít k výmalbě, na podlaze, nebo různými doplňky, obrazy a podobně Vodu můžeme využít i obrazově – například se hodí obrázek s volně plynoucí řekou (ne tedy vodopády nebo příliš rychlá horská bystřina). Tím, že předsíně a haly patří do Gua 1, můžeme využít i numerologii k posílení těchto prostor. Proto je zde klíčové slovo, které vychází ze slova „jedna“, a to je „jednoduchost“. Tedy duch těchto prostor musí být jednoduchý. Nemělo by zde tedy být příliš mnoho nábytku, mnoho doplňků, mnoho věcí. Ideální je mít zde vše po jednom, využít solitéry.

Dále je důležité, aby v těchto prostorách bylo hodně světla. Ideální je světlo denní, ale často se stává, že zde nejsou okna. Proto opravdu dbejte na velmi dobré světlo. Ideální je jedno velké centrální světlo, které celou místnost osvítí. Kdykoliv budete v těchto prostorách, rozsviťte si. Nebuďte zde nikdy po tmě, i kdyby to bylo jen pár minut. Energie vody patří k naší životní cestě a ta má být světlá, jasná. Jinak se nám může stát, že bude nepřehledná, my v životě nebudeme mít jasno, kam jdeme, proč tam jdeme, na své cestě životem budeme přehlížet své příležitosti a podobně. Voda také patří k energii plynutí peněz. A je hezké vidět, jak nám peníze přitékají (pozor, plynutí ale také znamená i odtékání, takže musíte mít jistotu, že vaše peníze odtékají jako investice a ne jako náklady). 

Chodba bez konce? Raději ji zkraťte

Další věc, které je třeba věnovat pozornost, je případ dlouhé vchodové chodby. Dlouhá chodba má tendenci energii zrychlovat. Proto je důležité učinit opatření k jejímu zpomalení, aby cesta našeho života plynula příjemně a ne zbrkle a bezhlavě. Zpomalení můžete vytvořit tím, že doprostřed zavěsíte mohutnější lustr, který bude vytvářet překážku rychlému plynutí energie. Můžete zde také zavěsit nějaký závěsný doplněk. Rychlost můžete také zpomalit kusem nábytku, který na jednu stranu chodby umístíte. Když je chodba moc úzká a nedá se zde nic umístit, tak alespoň na podlahu umístěte kobereček či nějakou předložku, která rychlost energie zmírní.

Většina lidí vstupním prostorám nevěnuje příliš velkou pozornost. Když si ale uvědomíte, že vám obrazně do života přinášejí první dojem, jakousi cestu života, tedy jak lehká či trnitá bude, usměrňují tok peněz i energii zdraví, která má zase vliv na funkci ledvin, močového měchýře a kostí, pak vám bude jasné, že přeci jen je lepší tyto prostory upravit tak, aby jejich vliv na váš život byl jen ten nejlepší. 

Jiří Černák
poradce Feng Shui
www.byu.cz

Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
0-3/3

Energie předsíně a chodby

Výstižný článek. Pokud mám v předsíni skladiště a odložiště různých předmětů, přenesu si špatnou náladu do bytu a projeví se to v dalších činnostech.

Pokusila jsem se aspoň částečně řídit zásadami Feng shui, vymalovala jsem předsíň světle modře, dala bílé a černé doplňky a pověsila obraz, na kterém je krásný potok. Sama jsem byla překvapena tou krásnou změnou oproti původní předsíni. Měla jsem z toho radost. Škoda, že to neumí ocenit nikdo jiný...

Nová předsíň

Dobrý den. Máte pravdu, že krásná předsíň dokáže navodit příjemnou atmosféru v celém domě. My jsme předsíň kompletně rekonstruovali. Instalovali jsme velkou vestavěnou šatní skříň, místo starého radiátoru pověsili nový radiátor se zrcadlem Koratherm Reflex ( ne naproti dveřím), strop a stěnu jsme obložili dřevem. Návštěvy, které k nám zavítaly poprvé, z ní byli unešeny, hlaně z radiátoru a dřevěného obložení. Jsem na ní pyšná.

Re: Nová předsíň

Dobrý den Pavlo, nechcete nám poslat fotky Vaší nové předsíně? Mohli bychom Vaší realizaci přidat do fotogalerie s tím, že je to Vaše a nebo by mohl vzniknout i celý článek o Vaší změně:-)
0-3/3