Dejte si do bytu… tapety!

Datum: 6.3.2012
Komentáře: 0
obrázek
Možná si ještě vzpomenete na panelákové byty ze sedmdesátých let, jejichž jedinou dekorací byla nevzhledná papírová tapeta s jednotvárným a barevně unylým vzorem nalepená na tenké příčky ze sádrokartonu nebo umakartu. Někdy byl takto byt „ozdoben“ ještě před nastěhováním nových obyvatel, často mu ale nesmazatelnou podobu vtiskli sami majitelé. Na výběr bohužel neměli moc možností, a tak byla tapeta dlouhou dobu považována, mírně řečeno, za ne zrovna designovou záležitost.

Dnes je tomu ovšem zcela jinak a časy, kdy slovní spojení „obývák s tapetami“ mělo poněkud pejorativní výraz, jsou dávno pryč. Tapeta se stále víc stává právě oním designovým prvkem, který celému bytu či jednotlivým pokojům dává svůj osobitý ráz a vhodně podtrhuje právě to, na co chce majitel klást důraz. Dokáže prostor opticky rozdělit na zdánlivě oddělené části, anebo naopak propojit sousedící místnosti, chrání stěnu a vylepšuje její vlastnosti, tepelně i zvukově izoluje, ale především skutečně zkrášluje a dekoruje. 

Tapety staré dva tisíce let

Již dvě stovky let před naším letopočtem se objevily první tapety ve starověké Číně. S tím, jak se rozvíjela výroba papíru, dostávaly se tapety přes arabské země také do Evropy, a to zhruba ve 12. století. Zde zdobily honosná sídla francouzských a anglických šlechticů, od nich se postupně dostávaly i do měšťanských domů. V anglickém městě Cambridge se dodnes nachází zachovalá tapeta z roku 1509. Na konci 18. století se začaly ve Francii vyrábět tapety s pomocí stroje v rolích. Jejich vlastnosti se neustále vylepšovaly a nové objevy přinášely stále další inovace.

Díky nim dnes můžeme nacházet tapety hladké, vzorované, texturované, vyrobené z papíru, vinylu, vliesu nebo textilu. Potištěné bývají rotačním tiskem, sítotiskem, hlubotiskem či reliéfním potiskem, a to v neskutečném množství a možnostech vzorů. Materiály i potisk se často kombinují, aby mohlo být dosaženo těch nejlepších vlastností budoucích tapet. Na stěnu se tapety lepí pomocí speciálního tapetového lepidla, anebo jsou opatřeny samolepící vrstvou. Obvykle se prodávají v rolích o šířce půl metru, anebo mají dopředu daný přesný rozměr, z nějž na stěně vznikne po sestavení konkrétní obrazec.

fototapeta

 Za málo peněz hodně muziky

Výhodou tapet je kromě jejich izolačních vlastností také celkem přijatelná cena a poměrně snadná instalace na hladký povrch, kterou zvládne prakticky kdokoliv bez předchozí přípravy. Některé tapety jsou omyvatelné, případně je lze natírat stejně jako omítku, většinou ale nevyžadují žádnou zvláštní péči. Díky vhodně zvolené tapetě můžete část svojí stěny či celý pokoj ozdobit dekorem cihly či dřeva, avantgardními obrazci či rustikálními prvky, západem slunce nad oceánem, horským vodopádem, mrakodrapy v New Yorku či Medvídkem Pú. Pokud vás tapeta jeden den omrzí, nedá příliš práce vyměnit ji za novou.

Právě fototapety patří v posledních letech k největším hitům a módním prvkům dekorací interiéru. Vyrábějí se buď z papíru, ty jsou levnější, anebo z vliesu, ty jsou považované za luxusní a také jsou výrazně dražší. Papírové fototapety jsou náchylnější k otěru a mají kratší životnost. Z obou materiálů lze ale poměrně snadno a rychle sestavit na stěně z jednotlivých dílů podle návodů plánovaný obraz, který skutečně velmi věrně představuje reálný snímek, a přináší tak do našeho interiéru kousek přírody, města či zvoleného objektu.

Dalšími druhy tapet jsou koupelnové či kuchyňské, které se vyznačují svým typickým zpracováním i designem – nejčastěji jsou zhotovené z vinylu, díky němuž disponují vyšší odolností a snadnou údržbou. Samolepící tapety se hodí na dekoraci dveří či dvířek kuchyňských skříněk, přetíratelné tapety zase nabízejí řešení pro stěny s drobnými nerovnostmi, jejichž dekoraci lze později různě barevně obměňovat. Tapety s dětskými motivy oživí a rozzáří pokojík potomků, vhodně zvolené geometrické tvary zase dokážou malý prostor šikovně opticky rozšířit. dětská tapeta

Nebojte se experimentovat!

Tapety nejsou ale zdaleka jediným prvkem, kterým můžeme ozdobit stěny a stropy našich místností. Lze je vhodně kombinovat buď s polystyrenovými pásy či deskami, které jsou k dispozici v mnoha různých vzorech, barvách i designech (včetně dřeva), anebo se skutečnými obkladovými palubkami ze dřeva či různobarevné dřevěné dýhy. 

Samozřejmostí jsou i tapety zrcadlové – ať již v podobě samolepících pruhů, anebo skutečných zrcadlových dlaždic, které snadno na stěnu nalepíme pomocí samolepících proužků a sestavíme do různých útvarů. Vždy je dobré mít na paměti, jaký vzhled chceme místnosti vtisknout a v jakém duchu máme v úmyslu kombinovat doplňky a další vybavení. Méně obvykle znamená více, ale při vhodném výběru detailů je originální výsledek většinou vždy zaručen. A tak se nebojte experimentovat… 

Anna Rejšková
foto:Pixmac

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl