Květiny v únoru – doma i za oknem

Datum: 21.2.2012
Komentáře: 0
obrázek
Únor není ještě úplně vhodný měsíc pro přesazování nebo vysazování květin. Většina běžně pěstovaných letniček se vysévá až tak v polovině března, a to nejlépe ve vytápěném skleníku, případně doma za oknem. Březen už ale není daleko, a tak se na výsadbu můžeme alespoň připravit. Po abnormálně chladných dnech předchozích týdnů nás jakákoliv připomínka blížícího se jara přinejmenším zahřeje na duši.

Z pokojových květin najdeme pár výjimek, které můžeme začít přesazovat už teď. Klívie (Clivia miniata) se přesazuje po odkvětu a hnojit ji začnete, jakmile se objeví první poupata. Hvězdník (Hippeastrum) se také začíná hnojit již v průběhu února, když se objeví poupata. Hvězdník můžete ponechat v květináči dva až tři roky. Pro ostatní pokojové květiny alespoň můžeme dopředu pořídit kvalitní substrát. 

Květinám by se měla zemina vyměnit ideálně každý rok a jaro je na přesazování nejlepší, protože rostliny se pomalu probouzejí z částečného vegetativního klidu a je větší pravděpodobnost, že přesazení bez úhony zvládnou. Nejlepší je přesadit rostliny venku, až to počasí a teplota dovolí, anebo alespoň v koupelně ve vaně, kde můžete listy rostlin osprchovat a spláchnout z nich tak prach a nečistotu z celoročního pobytu v pokoji. Nic nezkazíte, když začnete v této době také pomalu přihnojovat roztokem 0,1 – 0,3 procent plného hnojiva.  

Zazimované fuchsie (Fuchsia sp.) a muškáty (Pelargonium sp.) už v této době můžete vynést na světlo, odstraňte jim suché listy a u fuchsií zkraťte výhony asi na polovinu. Vytvoří pak husté keříčky. U muškátů seřízněte výhony na třetinu. Přesaďte je do nové zeminy a při přesazování zkraťte kořeny asi na polovinu. Truhlíky či květináče umístěte na světlo v místnosti s teplotou přibližně 15 stupňů, případně na vnitřní okenní parapet (ne na jižní straně). Rostlinu zalévejte jen tak, aby byl substrát vlhký, ne však mokrý. 

hledíky
Antirrhinum majus - Hledík

V únoru je také čas na výsev letniček, jako jsou například hledíky, petúnie, lobelky, astry, cínie nebo hledíky. Většina z nich má velmi malá semínka, která se nezasypávají. Po vyklíčení potřebují stabilní teplotu, v prvních dnech pokud možno kolem 20 stupňů. Po vzejití se teplota může trochu snížit, hlavně v noci. Záleží také na denním světle a zálivce – čím je tepleji, tím více světla rostlina potřebuje; zálivka pak musí být přiměřená.
Pokud se pokusíte si v tomto období předpěstovat vlastní letničky ze semínek, nebudete na jaře odkázáni na nákup sazenic v zahradnictví, navíc vás pořízení rostlin vyjde

mnohem levněji. Můžete si navíc vytvořit kvetoucí truhlíky z nesčetných odrůd a krásných barev přesně podle přání. Postup není složitý, a pokud by se náhodou předpěstování nepodařilo, vždy ještě máte možnost později zakoupit vzrostlé rostliny. 

Pořiďte si dostatek semínek vybraných druhů, substrát pro výsev a množení (měl by obsahovat písek a rašelinu) a pak už jen stačí vybrat teplé a světlé místo. Semínka vysejte na povrch substrátu, protože světlo jejich klíčení podporuje. Rostlinky kromě tepla potřebují také vlhkost vzduchu, kterou můžete zajistit například průhlednou fólií. Po vyklíčení rostlinkám častěji větrejte, také teplota může být o něco nižší. Jakmile trochu povyrostou, lze je přesadit (přepikýrovat), aby měly více prostoru, po nějaké době přesazení zopakujte znovu – rostlinky tak zmohutní. Při přesazování ale buďte opatrní, abyste nepoškodili drobné kořínky. 


Petunia hybrida - petúnie zahradní

Petúniím se daří na přímém slunci, pro krásné a plné květy potřebují ale také dostatek živin. Zalévání je vhodné kvalitní měkkou vodou, například dešťovou, anebo je dobré přihnojovat speciálním hnojivem na podporu kvetení. Také substrát je nejlepší koupit přímo určený pro balkonové rostliny, především by měl obsahovat dostatek vápníku a hořčíku. Příprava rostlin pro truhlíky se vám teď, v chladných únorových dnech, určitě vyplatí – s prvními teplými paprsky budete mít čím ozdobit svá okna či terasu. 

A pokud jste to nevěděli – petúnie není jen krásná barevná rostlina do truhlíku pro potěchu oka. Květy této rostliny jsou jedlé, a proto je můžete použít pro ozdobu pokrmů či salátů. Chcete-li tedy v létě bohatou záplavu pestrých květů nejen za oknem, začněte s přípravou na toto období teď.

redakce
foto:Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl