Budeme bydlet ve vlastním!

Datum: 16.2.2012
Komentáře: 0
obrázek
Tato věta je sen mnoha mladých lidí – jednotlivců i párů. Sen se však začne rozplývat v okamžiku, kdy nahlédneme do svých spořících hrnečků, poodhrneme závojíčky, zakrývající tajemství našich bankovních účtů a nakonec obdržíme mail s informací, že bohatý strýček nejen že nepřijede, ale ani nemá v úmyslu se na našem bydlení nějak podílet.

Základní možnosti financování bydlení 

Ta ideální a nejlevnější možnost financování snu o bydlení se nazývá vlastní uspořené peníze, když už tedy nemáme vhodného sponzora. Zde je asi vhodné připomenout, že potřeba vlastního bydlení se může objevit kdykoliv, v kterémkoliv věku a v mnoha variantách. Ať už třeba jako pouhý rozmar, a nebo vnějšími okolnostmi zapříčiněná nutnost. Také je možné, že se odhodláte kupovat větší byt, na lepší adrese. Nebo menší byt, aby byl alespoň nějaký, když větší neuživíte, nebo se o něj musíte podělit s někým dalším. To podle situace, podle toho, jak si s kým osud zahrává. Odpovědnější šetřívají z principu, nebo z přebytku. Ti ostatní by měli z pudu sebezáchovy. 

Je ještě výhodné stavební spoření? 

Pro účely financování bydlení je na trhu již téměř dvacet let finanční produkt, běžné zvaný stavebním spořením. Během posledních let prošel několika změnami a zdá se, že se chystají změny další. Všechny samozřejmě k horšímu. Na to jsme v poslední době zvyklí. Nicméně, stále je to ještě jedna z nejbezpečnějších a navíc solidně úročených akvizic na našem finančním trhu. Nevýhodou je nutnost povinných šesti let čekání na svoje peníze, pokud je chceme použít na splnění svých přání, která nemají souvislost s řešením bytové otázky. 

My ale přece chceme řešit svoji bytovou otázku, a to dokonce v předstihu. A právě v tom je stavební spoření nejsilnější. Svým zákazníkům – a zvláště těm dlouhodobým – nabízí úvěr, který má ve většině případů nižší úrokovou sazbu než běžně dostupné hypotéky, a co je nejdůležitější – stálou úrokovou sazbu po celou dobu splácení. Těm, kteří se pro tento způsob financování svého vysněného bydlení rozhodnou na poslední chvíli, nebo z různých důvodů nechtějí stávající spoření použít, nabízejí stavební spořitelny takzvané překlenovací úvěry, tedy úvěry po dobu, než zákazník splní podmínky pro přidělení klasického úvěru ze stavebního spoření. Tyto překlenovací úvěry mají vyšší úrokové sazby a ve své podstatě přebírají vlastnosti hypoték. Je možné volit mezi vyšším, ale stálým úrokem, nebo úrokem odvislým od vývoje výše úroků na finančních trzích. 

Všechno to jsou jenom hypotéky 

Většina obyvatelstva, kdykoliv přijde řeč na finanční úvěry týkající se zajištění bydlení, mluví o „hypotékách“. I když třeba právě oni mají úvěr ze stavebního spoření. Ale to není nic nového, pojem „hypotéka“ se zkrátka jako synonymum pro financování úvěru na bydlení ujal. Čím se tedy opravdová hypotéka vyznačuje? Je ručena nemovitostí – buď tou budoucí, kterou hodláme koupit či postavit, nebo jakoukoliv jinou, kterou vlastníme. Další její vlastností je, že úroková sazba se sjednává na určité časové období, většinou 1 až 5 let, ale existuje i fixační období desetileté. V zásadě platí úměra, čím delší fixační období, tím větší úrok. Po dobu fixačního období není možné skládat mimořádné splátky, či spíše, možné to je, ale není to rozumné, neboť sankce za předčasné splacení převyšuje případnou úsporu na úrocích. 

Na co si dát při sjednávání hypoték pozor 

Je toho více, na co by si měl dát zájemce o hypotéku pozor, zvláště, je-li už tak trochu omámený představou nového bytu nebo domu. V minulosti se rozšířila mezi nezávislými finančními poradci snaha spolu s hypotékou uzavřít i lukrativní životní pojištění s pohádkovými výnosy za dvacet, dvacet pět let. Výsledkem takového spojení je většinou neúnosné splátkové zatížení rodiny, které v mnohých případech skončí předčasným zrušením takového životního pojištění a tím i ztrátou převážné většiny finančních prostředků do něj vložených. Je ale pravda, že u některých vysokých úvěrů banky záruku v podobě životní pojistky vyžadují. 

Velice vhodná je finanční rezerva ve výši alespoň šesti měsíčních splátek pro případ nenadálého výpadku v pravidelných příjmech, ať již z důvodu nemoci, nebo ztráty zaměstnání. Bankovní domy nabízejí pro tyto případy levné pojistky těchto událostí a dokonce vám ještě nabídnou nějakou tu desetinu slevy ze základní úrokové sazby. Protože jste zodpovědní a takové zákazníky mají banky rády. byt

Pokud uvažujete o koupi nemovitosti a plánujete využít některý z bankovních produktů, o kterých byla v tomto článku řeč, neváhejte a učiňte tak. Houpačka úrokových sazeb je po dlouhé době opět v dolní úrovni a bankovní domy se přetahují o nové zákazníky. Využijte tedy výhod, které vám nabízejí. Dokud je nabízejí. 

Miroslav Smolík
foto:Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl