Jak bydleli Keltové

Datum: 14.2.2012
Komentáře: 0
obrázek
Keltové patří mezi naše předky. Zmizeli někdy kolem počátku našeho letopočtu. Protože, podle současného názoru, neměli vlastní písmo, nemohly se zachovat žádné dokumenty. Většina písemných zpráv o nich proto pochází od okolních národů, především od Římanů. Dalším zdrojem informací jsou archeologické nálezy. Těch je na našem území velmi mnoho. Podle nich pak archeologové usuzují, jak Keltové žili. Je to velmi náročné, protože Keltové na našem území stavěli především ze dřeva.

Co tedy bylo objeveno na našem území. Základy obytných domů, které byly částečně zahloubeny do země, a další typ, pozemní stavby. Podlahy byly pravděpodobně z udusané hlíny. Stěny staveb byly ze dřeva. Buď z kůlů, trámů nebo ze štípaných prken. Pro laika může být překvapivé, že nástroje Keltů byly velmi dokonalé a dřevo bylo precizně opracované. 

Kdo si mohl prohlížet rekonstruované domy (například v Encyklopedii Keltů v Čechách od Jiřího Waldhausera), byl jistě velmi překvapen. Interiéry měly vybavení lepší než ještě v nedávné době staré domy na venkově. Obytný prostor měl dřevěné stěny s hliněnou omítkou. Krov byl trámový nebo z kůlů a střechu pokrývala sláma nebo rákos. Ohniště bylo uvnitř v podobě pece nebo „černé kuchyně“, stejně jako ještě v minulém století ve venkovských chalupách. Komín byl pokryt omítkou z hlíny a končil až nad střechou. dům Keltů

To vše působí velmi dobrým dojmem. Srub, ve kterém bylo v zimě teplo, stůl, lavice, lože. Keltové vyráběli tkaniny z vlny a používali i kůže. Na stěnách měli police a na nich keramické nádoby. V nich se vařilo a pokrmy se v mísách i uchovávaly. Keltové si dokonce vyráběli i pokličky. Archeologové také našli tkaniny, které jsou velmi hezké a i dnes by se mohly označit za moderní. Keltové měli v oblibě barevné tkaniny s nápaditými vzory. Jistě se keltské ženy rády a pěkně oblékaly. A určitě používaly pokrývky i polštáře. Pojďme si společně představit, jak vypadal den paní domu. 

Vítejte v domě Keltů 

Je ráno. Právě jsem se probudila. Pod přikrývkou je teploučko a moc se mi nechce vstávat. Posadila jsem se a prohlížím si svoje království. Mám krásný dům. Je to polozemnice. Stěny jsou ze dřeva, pokryty hliněnou omítkou. Je krásně ohlazená a udržuje teplo. Prostor je otevřen až do střechy. Vidím vrstvu rákosu, kterým je pokryta. Ve štítové stěně je okno a dveře. Od dveří vedou na podlahu tři schůdky, Jsou dřevěné a velmi hezky udělané. Dveře i okna mají kování a jsou opatřeny zámkem. Ne, že bych se bála sousedů, ale člověk nikdy neví. Podle mne je zbytečné někomu dávat příležitost. A navíc, máme toto zařízení všichni. 

Podlahu jsem večer zametla, a tak je tu čisto. Uprostřed místnosti je otevřené ohniště, na kterém přes den vařím. A také je od něj krásně teploučko. Až vstanu, tak zatopím. Uvařím kaši a ohřeji mléko. Už dávno jsem se rozhodla, že budu do postele nosit jinou košili než během dne. Jsem trochu pro smích, ale nevadí mi to. Jinak se oblékám jako ostatní. Na košili vrchní šaty, spony, pás. Nosím nákrčník, ale ostatní šperky si nechávám jen na svátky. A ještě něco. K posteli jsem si položila kožešinu. Když dám nohy na zem, je to velmi příjemné a pohodlné. 

Na druhé straně místnosti je stůl a lavice, nad stolem police s nádobím. Mám krásné nádobí jak na vaření, tak i na ukládání pokrmů. A také několik velmi ostrých nožů. Prostor je v domě pouze jeden, ale každá část slouží jinému účelu. Lůžko na spaní je stranou a během dne do „ložnice“ nechodím. Tam jsou uloženy i moje „poklady“, oděvy i vše, co potřebuji jen občas. Přední část, blíže ke dveřím, pak slouží jako pracovna. Tady melu obilí i tkám a šiji a vykonávám všechny domácí práce. Mám tu vše, co potřebuji. Jsou tu nádoby na vodu a potraviny i místo, kde se myji. 

Poslední část domu slouží k odpočinku. Jsou tu pohodlné lavice s opěradly, vystlané kožešinami. Stůl slouží k odkládání předmětů. Já mám na stole i květiny. A ráda vyřezávám figurky ze dřeva. Nepočítám to k domácím pracím, a tak si tuto zábavu nosím sem. Na stěnách visí památky na návštěvy a na polici jsou moje figurky. Mám ráda hezké věci, které slouží jen pro potěšení. Proto používám i krásně zdobené lampy. 

Dnes bude venku pěkně. Můj muž již dříve odjel na pole. Předtím podojil a nakrmil naše zvířata. Já jsem si teď užila trochu snění a ranního klidu. Teď vzbudím děti, uvařím snídani a užiji si další krásný den. 

Věra Slavíková poradce pro regeneraci sil přírodními prostředky
www.vs.mnt.cz 
foto:Pixmac

zdroje: Jiří Waldhauser: Encyklopedie Keltů v Čechách, Libri, Praha 2001

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl