Proč svátek svatého Valentýna?

Datum: 12.2.2012
Komentáře: 0
obrázek
Pravděpodobně málokomu se podaří v dnešní době nevšimnout si skutečnosti, že se blíží svátek svatého Valentýna. Valentýn (nebo spíše Valentin) je jméno latinského původu pocházející ze slova „valens“ – tedy zdravý, silný nebo také ctihodný. Obchodníky je valentinský svátek velmi oblíben, protože přináší mnoho příležitostí k nabídce zboží – a proto jej houfně propagují už dlouho dopředu. Ale víte vlastně, proč se tento svátek slaví? Ačkoliv se navenek tváří tržně a moderně, má kořeny v dávné historii.

Nejstarší prameny odkazují ke svátku Lupercalia ve starověkém Římě. V tento den, tedy 15. února, probíhaly rituály římských ovčáků, doprovázené obětováním zvířat a tancem. Dívky vkládaly v předvečer svátku do urny lístečky se svými jmény a mladí muži si je potom vytahovali a podle nich volili svou milou; kromě toho prý také běhali nazí po ulicích a dívky proháněli s důtkami, aby jim tím přinesli plodnost. 

Další, známější legenda zase říká, že tento den byl popraven kněz Valentin. Vládci Říma Claudiovi se znelíbil proto, že se vzepřel jeho zákazům a tajně oddával snoubence. Claudius II. totiž zakazoval vojákům svatby a zásnuby, protože si uvědomoval, že by ženatí vojáci chtěli zůstat u svých rodin a odmítali jít do boje. Valentin ale mladé páry oddával a ještě je obdarovával květinami ze své zahrady, proto byl vládcem zatčen a popraven právě v den 14. února. Přesný rok popravy ale není znám, prameny odkazují k období mezi rokem 269 až 273. 

Provázání obou svátků prý nastalo proto, že pobožný Valentin údajně před svojí popravou z vězení pozoroval orgie při svátku holubiceLupercalií a Římanům posílal po holubicích psaníčka s prosbami, aby nehřešili a chovali se cudně. Kromě toho také prý poslal na rozloučenou lístek dívce, kterou vyléčil ze slepoty a do níž se zamiloval – údajně jí měl napsat „od tvého Valentina“. Tento text se později stal symbolem svátku. 

Byl to kněz, biskup nebo mučedník? 

Kdo ale byl přesně svatý Valentin, to se dnes pouze dohaduje. Mohl to být buď katolický kněz v Římě, anebo biskup v Terni, původem urozený Říman, který byl schopen konat zázraky a léčit nemocné. Pro svou křesťanskou víru a konání dobrých skutků upadl v nemilost císaře, proto byl zajat a zemřel mučednickou smrtí. Kdy byl blahoslaven, to se ale přesně neví. Svátek jako takový se poprvé začal uctívat ve středověku. 

Geoffrey Chaucer ve své básni Ptačí sněm, napsané na počest zasnoubení patnáctiletého anglického krále Richarda II. se stejně starou princeznou Annou Českou (jinak dcerou císaře Karla IV.) poprvé zmínil souvislost zamilovaných a romantické lásky se svátkem kněze Valentina, jehož uvedl právě jako patrona zamilovaných. To bylo ve 14. století. O něco později, v roce 1415, vznikla první historicky doložená Valentinka, tedy přáníčko napsané z lásky francouzským vévodou Karlem Orleánským jeho manželce z vězení v Toweru po zajetí v bitvě u Agincourtu. 

Valentinka jako dobrý nápad 

Starověké a středověké tradice svátku oprášil na počátku dvacátého století americký výrobce vánočních přáníček Walter Scott. Tehdy se ocitnul na prahu bankrotu a zkusil vydat speciální edici přáníček právě ke svátku Valentina. Nápad se mu vyplatil a během několika let dosáhl obrovských zisků a staronová tradice byla na světě. Od té doby se 14. únor považuje za den zamilovaných nejen za oceánem, ale znovu také v Evropě. Tradici přáníček se srdíčky a zamilovanými texty už ale dávno přebila tradice dárků – a to nejen čokolády, květin či drobných roztomilých medvídků, ale mnohdy darů vysoké hodnoty, které medvídeks původním svátkem už nemají mnoho společného. Ale to není problém jen tohoto svátku. 

Pokud chcete udělat radost těm, které máte rádi (a nemusí to být nutně jen partnerský vztah mezi milenci), tak věřte, že mnohdy větší radost udělá upřímně darovaná drobnost a skutečnost, že si na ně vzpomenete a že jim věnujete trochu svého času a pozornosti. Protože jenom o penězích a hodnotných darech svátek zamilovaných opravdu není. 

Anna Rejšková

Foto: Pixmac

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl